Rok Niepodległej


Ilustrowany słownik historycznych i mitologiczno-biblijnych związków frazeologicznych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Alicję Borchert i Marka Borcherta   

W bieżącym roku szkolnym uczniowie Zespołu Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym uczestniczyli w realizacji innowacji pedagogicznej pt. ?Frazeologiczny zawrót głowy?, której autorami są Alicja i Marek Borchertowie. Pomysł na jej opracowanie zrodził się podczas planowania działań o charakterze patriotycznym, mających uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tego właśnie powodu autorzy położyli nacisk na historyczne i mitologiczno-biblijne związki frazeologiczne, które w naszym języku zakorzeniły się już dawno, a ich znajomość wśród młodzieży nadal jest niewystarczająca. Przygotowane przez uczniów prace wyeksponowano na szkolnym korytarzu, aby przyciągały uwagę jak najszerszego grona odbiorców. Okazało się, iż barwne ilustracje wzbudziły ogromne zainteresowanie nie tylko wśród uczniów, ale również ich rodziców oraz gości odwiedzających naszą szkołę. Każda z prac została opatrzona informacjami o współczesnym znaczeniu związków wyrazowych i ich etymologii, a także przykładami użycia tych frazeologizmów w zdaniu. Wkrótce powstanie z nich jeden słownik, z którego będzie można korzystać na lekcjach języka polskiego, historii oraz na kołach zainteresowań przez wiele kolejnych lat.

 
Cztery pokolenia żołnierzy walczących o wolność Ojczyzny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Alicję Borchert i Marka Borcherta   

W kwietniu 2019 r. na korytarzach naszej szkoły pojawiła się wystawka pod hasłem ?Cztery pokolenia żołnierzy walczących o wolność Ojczyzny? przygotowana przez Alicję i Marka Borchertów. Autorzy opatrzyli ją mottem zaczerpniętym z ?Giaura? George?a Byrona: ?Walka o wolność, gdy się raz zaczyna,/Z ojca krwią spada dziedzictwem na syna,/Sto razy wrogów zachwiana potęgą,/Skończy zwycięstwem?. Wystawka upamiętnia wybitne postacie z historii polskiej wojskowości z okresu walki o wolność Polski, poczynając od 1794 r., czyli od powstania kościuszkowskiego będącego dramatyczną próbą ratowania resztek państwowości polskiej, kończąc na odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Pierwsze pokolenie żołnierzy polskich okresu insurekcji kościuszkowskiej i powstania Legionów Polskich we Włoszech reprezentują tak wybitne postacie jak: Tadeusz Kościuszko, Wojciech Bartos, Jan Henryk Dąbrowski oraz Józef Poniatowski. Do drugiego pokolenia zostali zaliczeni Piotr Wysocki, Emilia Plater, Józef Sowiński, Ignacy Prądzyński i Józef Bem, a więc żołnierze z powstania listopadowego z 1830 r., a także z wojny polsko-rosyjskiej rozegranej w 1831 r. Za trzecie pokolenie zostali uznani patrioci walczący o wolność Polski w powstaniu styczniowym ? Marian Langiewicz, Romuald Traugutt, ksiądz Stanisław Brzóska, Józef Hauke-Bosak oraz Zygmunt Sierakowski. W decydującym momencie naszych zmagań, którym była I wojna światowa, fundamentalne znaczenie dla polskiej sprawy miało czwarte pokolenie Polaków: Józef Piłsudski, Józef Dowbor-Muśnicki, Józef Haller, Tadeusz Rozwadowski, ksiądz Ignacy Skorupka, a także Władysław Sikorski. Wszystkie wymienione postacie stanowią reprezentację milionów polskich patriotów ? cichych bohaterów, dla których nasza Ojczyzna była wartością najwyższą. Walcząc w jej obronie, ryzykowali utratę życia, przelewali krew, a nawet ginęli. Wielu z nich doczekało się wspaniałych pomników, jednak olbrzymia ich część spoczęła w bezimiennych mogiłach. Wystawka ma upamiętnić naszych narodowych bohaterów, przypomnieć, jak długi był proces odzyskiwania niepodległości, a także uzmysłowić, że wolność raz dana, nie trwa wiecznie, jeśli mądrze z niej nie korzystamy.

 
Wizyta kl. VII w Muzeum Historycznym i Muzeum Wojska Białystok PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Mosiej, Sylwia Naliwko   

?Sfinansowano ze środków Fundacji PZU?

13 marca uczniowie klas VII - członkowie Ludowego Uczniowskiego Klubu ?Amator? - odwiedzili dwa muzea w Białymstoku. W Muzeum Historycznym siódmoklasiści mieli okazję wziąć udział w lekcji muzealnej pt. ?Dwie okupacje?. Z zainteresowaniem słuchali wykładu ilustrowanego archiwalnymi zdjęciami, które obrazowały losy i dzieje białostoczan w okresie II wojny światowej.

Młodzież z dużym zaangażowaniem pracowała też w trakcie warsztatów pt. ?Polska międzywojenna? w Muzeum Wojska Białystok. Uczniowie m.in. opisywali wizerunki zasłużonych Polaków w walce o Niepodległość.

Po powrocie do szkoły siódmoklasiści mieli za zadanie napisać rozprawkę na temat: ?Dlaczego warto odwiedzać muzea??. Redagując wypracowanie, sformułowali wiele ciekawych argumentów przemawiających za korzyściami odwiedzania muzeów.

Wycieczka do Muzeum Wojska Białystok i Muzeum Historycznego Białymstoku odbyła się w ramach projektu ?Drogi do Niepodległej Polski? finansowanego ze środków Fundacji PZU. Projekt jest adresowany do uczniów klas VII.

 
Szkolne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Białystok PDF Drukuj Email
Wpisany przez Alicję Borchert i Marka Borcherta   

19 lutego 2019 roku Zespół Szkół w Juchnowcu Górnym, który uzyskał miano ?Szkoły Niepodległej?,  świętował 100-lecie odzyskania niepodległości przez Białystok. Celem uroczystości przygotowanej przez panią Alicję Borchert i pana Marka Borcherta było upamiętnienie niezwykle ważnego wydarzenia w historii naszej Małej Ojczyzny. Losy miasta, od momentu jego powstania do chwili odzyskania niepodległości, przypomnieli uczniowie klas szóstych. Najważniejsze momenty dziejowe wyakcentowano również w prezentacji multimedialnej, która zaciekawiła zwłaszcza najmłodszych uczniów naszej szkoły. Zapewne wszyscy zapamiętali, iż u progu niepodległości losy naszej Małej Ojczyzny nie zbiegły się z losami Polski. Na wolność Białystok musiał poczekać jeszcze kilka miesięcy, czyli do 19 lutego 1919 roku. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem hymnu państwowego i słodkim poczęstunkiem ufundowanym przez Radę Rodziców. Ten miły akcent upamiętnił historyczne wydarzenie ? witanie polskich żołnierzy słodkościami przygotowanymi przez mieszkańców Białegostoku.

 
Zdobyliśmy Miano Szkoły Niepodległej! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

Rok przed wielką rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Zespół Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym włączył się do programu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej ?Niepodległa 1918?2018? pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Nasza szkoła zrealizowała siedem zadań i w wyznaczonym terminie przesłała sprawozdania będące potwierdzeniem ?wędrówki? po Miano Szkoły Niepodległej ? wędrówki wyznaczonej szlakami: Trzech Świąt Rzeczypospolitej, Współtwórców Niepodległości, Żołnierzy Niepodległości, Dróg do Niepodległości i Pierwszych Dni Wolności. Do programu zgłosiło się czterysta szkół i przedszkoli z całej Polski, ale zaledwie 215 udało się przejść symboliczny szlak i osiągnąć cel. Otrzymaliśmy więc piękne Miano Szkoły Niepodległej i zostaliśmy, jako szkoła, która konsekwentnie realizowały zadania i nie poddała się w połowie drogi, uhonorowani zaproszeniem do Warszawy na uroczystość wręczenia certyfikatów potwierdzających zdobycie zaszczytnego miana.

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 11
situs toto 4d dentoto
situs toto 4d dentoto