Wycieczka klas VI do Białegostoku
Wpisany przez Małgorzata Skwarko   

28 listopada 2014 roku klasy VI a i VI b oraz część uczniów klas V pojechały po raz kolejny w tym roku szkolnym  na wycieczkę, tym razem do Białegostoku. Uczniom towarzyszyły dwie panie: Aneta Białous i Małgorzata Skwarko.

Najpierw pojechaliśmy do Białostockiego Teatru Lalek na spektakl pt. ?Czarnoksiężnik z krainy Oz?. Przedstawienie przeniosło nas we wspaniały świat baśni i fantazji, pozwoliło wspólnie przeżyć wspaniałe przygody w Kansas wraz z Dorotką, jej pieskiem Totem, Blaszanym Drwalem, który bardzo chciał mieć serce, Słomianym Strachem na wróble, marzącym o odrobinie rozumu i Lwem bez odwagi, którzy poszukiwali Szmaragdowego Grodu i WielkiegoOza, aby spełnił ich marzenia. Uświadomiliśmy sobie, że najważniejsza w życiu jest przyjaźń i wzajemne wsparcie przyjaciół, a nie wiara w magię i uleganie złudzeniom. Aby odkryć tą prawdę, nie trzeba iść na koniec świata. Na długo zapamiętamy piosenkę śpiewaną na koniec przez bohaterów: ?Nie szukaj czarodzieja, lecz dobrego przyjaciela, czaruj sam, i sam się zmieniaj??.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Przyrodniczego im. Andrzeja Myrchy w Instytucie BiologiiUniwersytetu w Białymstoku. Tu również czekało na nas mnóstwo atrakcji i wiele eksponatów zgromadzonych osobiście przez naukowców Uniwersytetu oraz zakupionych z całego świata za pozyskane fundusze unijne.

Naukowcy instytutu w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli nam o faunie i florzeBiebrzańskiego i Narwiańskiego Parku Narodowego, zabrali nas nad rozlewiska i bagna, pokazali bogaty świat roślin i zwierząt wschodniej Polski, często nieznany nawet nam, tu żyjącym. Widzieliśmy wilka, dzika, lisy, sarny, borsuka, jenota, żeremie bobrów, wiele gatunków ptaków leśnych i brodzących, orła bielika, bociana czarnego oraz liczne okazy pająków.

Obejrzeliśmy również dioramy z eksponatami ptaków i ssaków oraz mchów i  porostów na wystawie ?Przyroda rejonów polarnych? obrazujące bogactwo i różnorodność zwierząt      i roślin Arktyki i Antarktyki. Wielkie zdziwienie spowodował widok jednego z kręgów piersiowych i 7-metrowego żebra wieloryba płetwala błękitnego.

Wszystkich zachwyciły eksponaty  współczesnych i kopalnych przedstawicieli poszczególnych grup roślin i zwierząt  (np. skamieniałe jajo dinozaura) oraz opisy ich historii pozwalają zrozumieć kierunki rozwoju i związki pokrewieństwa je łączące na wystawie ?Historia życia na Ziemi?, a także okazy zwierząt z raf różnych zakątków świata (wystawa ?Rafy koralowe?) oraz  zdjęcia z raf Morza Czerwonego ilustrujące bogactwo ?podwodnych ogrodów?.

Bardzo ciekawa była również wystawa ?Minerały i skały?, na której obejrzeliśmy wiele różnorodnych skał występujących na całej kuli ziemskiej. Widzieliśmy kolekcję minerałów krzemionkowych, węglowych, rud żelaza i skał magmowych. Ciekawostką było ?złoto głupców? myląco podobne do prawdziwego złota.

Przed budyniem muzeum czekało na zwiedzających  kilkanaście magmowych głazów narzutowych, które zostały przywleczone podczas zlodowacenia przez lodowiec skandynawski na tereny Polski.

Dzień był pełen atrakcji, wycieczka wszystkim bardzo się podobała. Uczniowie wzbogacili swoja wiedzę w dziedzinie przyrody, a także doświadczyli przeżyć duchowych, teatralnych. Wszyscy zapamiętają tę podróż na długo.

 
situs toto 4d dentoto
situs toto 4d dentoto