VIII OGÓLNOPOLSKI KONKURS ?Z POPRAWNĄ POLSZCZYZNĄ NA CO DZIEŃ? ORAZ ?Z ORTOGRAFIĄ NA CO DZIEŃ" PDF Drukuj Email


Uczniowie Gimnazjum w Zespole Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym przystąpili w tym roku do Ogólnopolskich Konkursów ?Z poprawną polszczyzną na co dzień? oraz ?Z ortografią na co dzień?.

Celem nadrzędnych konkursów organizowanych przez Centrum Edukacji Humanistycznej ?Logos? było propagowanie kultury języka polskiego wśród młodzieży oraz wyrabianie w uczniach nawyku językowej dociekliwości poznawczej. Uczniowie korzystając z materiałów z poprzednich lat zmagali się z wyrazami sprawiającymi trudności ortograficzne, gramatyczne, frazeologiczne, składniowe-nie obyło się zatem bez sięgania do ?Słownika ortograficznego?, ?Słownika poprawnej polszczyzny? oraz ?Słownika frazeologicznego?. Dzięki temu gimnazjaliści z pomocą polonistek - pani mgr Moniki Żochowskiej oraz pani mgr Katarzyny Mosiej utrwalili zasady rządzące polską ortografią, fleksją, składnią czy frazeologią oraz wyrobili w sobie nawyk sięgania do sprawdzonych źródeł w razie wątpliwości.

W konkursie ?Z poprawną polszczyzną na co dzień? wzięło udział 33 uczniów, z czego do II etapu zakwalifikowało się 12 osób-wśród nich Paulina Kozub z klasy IIID zdobyła WYRÓŻNIENIE, zaś Agnieszka Białowąs z klasy IIID została FINALISTKĄ konkursu, reprezentując wraz z opiekunem konkursu panią mgr Moniką Żochowską nasze Gimnazjum w dniu 26 marca w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. I etap konkursu (20 października 2011 roku) polegał na rozwiązaniu testu, w którym w każdym zadaniu tylko jedna odpowiedź zawierała poprawnie zapisane zdanie, na II etapie (10 stycznia 2012 roku) zadaniem uczniów było przeredagowanie tekstu w celu poprawienia błędów językowych. Podczas Finału uczniowie pisali opowiadanie inspirowane historyjką obrazkową. Zatem przygotowania do III etapu polegały na przypomnieniu podstawowych zasad redagowania opowiadania, wprowadzania  do tekstu dialogów, polilogów, stosownych opisów itp.

Konkurs ?Z ortografią na co dzień? zgromadził 29 gimnazjalistów. Do II etapu zakwalifikowało się 11 osób, z czego 4 otrzymało WYRÓŻNIENIA: Aleksandra Jaroszuk (kl. IB), Anna Badalian (kl. IA), Weronika Lewko (kl. IIID), Agnieszka Białowąs (kl. IIID). Zadaniem uczestniczek i uczestników I etapu (24 października 2011 roku) było udzielenie odpowiedzi na pytania testowe, zaś na II etapie (11 stycznia 2012 roku) uczniowie przeredagowywali tekst tak, by wypowiedź spełniała kryterium poprawności ortograficzno ? interpunkcyjnej.

Dyrektor konkursów Andrzej Michalski apeluje: ?Poprawne i sprawne posługiwanie się językiem ojczystym stało się koniecznością w naszym coraz bardziej skomplikowanym życiu. (...) Nieporadne, błędne i nielogiczne sformułowania niewątpliwie utrudniają życie, często są przyczyną nieporozumień i komicznych sytuacji. Kultura poprawności językowej stała się "produktem pierwszej potrzeby". Spróbujmy zatem wspólnie doskonalić umiejętność posługiwania się dobrą polszczyzną!?

 
situs toto 4d dentoto
situs toto 4d dentoto