Spektakl „1:0” podczas Szkolnej Wigilii
Wpisany przez Monika Żochowska   

 

Uczestnicy projektu „Speculum” 20 grudnia 2019 roku zaprezentowali swój finałowy spektakl podczas uroczystego spotkania wigilijnego w Zespole Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki – szkoły, która została partnerem projektu. Grupa teatralna „Lustro” działająca przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Juchnowcu Kościelnym zaskoczyła widzów performatywnym charakterem przedstawienia pod tytułem „1:0”. W opracowanie nietypowych Jasełek ukazujących naradę nieba i piekła tuż przed narodzinami Jezusa włączyli się między innymi aktorzy Białostockiego Teatru Dramatycznego (pan Patryk Ołdziejewski oraz pan Marek Tyszkiewicz), choreografowie szkoły tańca Danceoffnia (pani Grażyna Stanisławska oraz pani Dorota Baranowska), a także absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – pani Anna Radziewicz. Oprawę muzyczną spektaklu wzbogacił chór szkolny pod przewodnictwem pani Iwony Dudzik, a jego stronę techniczną wspierał pan Krzysztof Grzegorczyk oraz pan Igor Dacewicz. Koordynatorem całego projektu była pani Bożena Cylko, a  opiekunem grupy teatralnej – pani Monika Żochowska.

Młodzież przez kilka miesięcy intensywnie pracowała nad udoskonaleniem swojej gry aktorskiej, a także nawyków prawidłowego mówienia, świadomego operowania głosem. Nauczyła się wyrażać siebie poprzez taniec rozumiany bardzo szeroko jako mowa ciała, oddech, gest, postawa. Na własnym przykładzie dostrzegła związek ciała, ruchu z myślą, poznała sposób reakcji ciała na emocje oraz wydobyła emocje, które są  ważnym elementem ruchu scenicznego. Adepci sztuki aktorskiej opracowali własne projekty makijażu artystycznego, kostiumów oraz scenografii, poznali kulisy i historię teatru, jednym słowem - “prawdziwe” zaplecze teatralne w celu osiągnięcia konkretnego efektu artystycznego i wizualnego. Ponadto rozwinęli swoją wyobraźnię podczas warsztatów kreatywnego pisania metodą Loesje oraz uczestnicząc w sesji RPG. Młodzi aktorzy mieli okazję zwiedzić okoliczne świątynie sztuki teatralnej (Białostocki Teatr Lalek, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatr Wierszalin w Supraślu), a także obejrzeć spektakl w Muzycznym Teatrze Roma w Warszawie – poznając tym samym różne formy sztuki teatralnej. Dla młodych twórców udział w projekcie był również szansą na sprawdzenie się podczas pracy zespołowej, nauką empatii, odpowiedzialności, dyscypliny oraz wyzwoleniem swego potencjału stymulowanego poprzez nowatorskie metody i formy pracy. W trakcie trwania projektu każdy z uczestników współtworzył vloga, który będzie materiałem dokumentującym przebieg wszystkich działań. Teatralne zmagania naszych podopiecznych można śledzić na stronie Gminnej Biblioteki Publicznej w Juchnowcu Kościelnym w zakładce SPECULUM: http://speculum.bibliotekajuchnowiec.pl/.

Cieszymy się, że współpraca tak wielu osób oraz dofinansowanie projektu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaoowocowało wysokiej jakości spektaklem, który doceniła dojrzała teatralnie szkolna widownia. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę młodych aktorów oraz pomocników technicznych – uczniów klas VII i VIII.