XIX MIĘDZYNARODOWY MARSZ PAMIĘCI ZESŁAŃCÓW SYBIRU „Z zesłania na wyżyny nauki. Polscy badacze Syberii”
Wpisany przez Marka Borcherta i Krzysztofa Grzegorczyka   

 

6 września 2019 roku delegacja naszej szkoły udała się pod Pomnik Katyński w Białymstoku, aby wziąć udział w XIX Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców  Sybiru.

Tematem przewodnim uroczystości było przypomnienie dokonań naukowych Polaków, którzy – pomimo zesłania – prowadzili liczne badania etnograficzne i wnieśli olbrzymi wkład w zachowanie tradycji ludów syberyjskich.

Przed rozpoczęciem marszu Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków, Tadeusz Chwiedź, przypomniał, że deportacje organizowane przez władze rosyjskie rozpoczęły się w 1768 roku, a zakończyły – w 1956 roku. Następnie szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych nadał medal „Pro Bono Poloniae” i medal „Pro Patria” osobom zasłużonym w krzewieniu pamięci  o zesłaniach.

Marsz rozpoczął się po błogosławieństwie w obrzędzie katolickim, prawosławnym i ewangelicko-augsburskim. Poczty sztandarowe przeszły ulicami Białegostoku do kościoła pw. Ducha Świętego, gdzie odprawiono Mszę Świętą. Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów, zniczy oraz salwą honorową. Po uroczystościach uczestnicy mogli obejrzeć wystawę pt. „Polscy badacze Syberii”, znajdującą się przy Pomniku-Grobie Nieznanego Sybiraka.