W szkole „Czarodziejów wyobraźni”
Wpisany przez Monika Żochowska   

Od września do grudnia 2019 roku nasza szkoła miała okazję gościć w naszych progach aktorów Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku – pana Patryka Ołdziejewskiego oraz pana Marka Tyszkiewicza. A to wszystko za sprawą realizowanego we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Juchnowcu Kościelnym projektu „Speculum” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warsztaty są swoistą szkołą „czarodziejów wyobraźni”, którzy pracując z uczniami klas VII oraz VIII wydobywają z nich cały teatralny potencjał. W ramach zajęć z aktorami młodzież z grupy teatralnej „Lustro” przygotowuje się do zaprezentowania przedstawienia wigilijnego. Uczestnicy projektu doskonalą umiejętność wyrażania emocji poprzez zastosowanie odpowiednio dobranych technik gry z użyciem gestu, dźwięku i mimiki. Specjaliści przepracowują z młodymi aktorami wszystko, co w wyrażaniu siebie na scenie jest najważniejsze: od wczuwania się w rolę odgrywanego bohatera poprzez techniki ułatwiające odczuwanie i przekazywanie jego emocji i wewnętrznych rozterek aż po współpracę sceniczną z innymi uczestnikami spektaklu. Wśród licznych tematów, które aktorzy przećwiczyli z młodzieżą znalazły się m.in. techniki improwizacyjne, emisja głosu, interpretacja tekstów, budowanie dialogów czy nadawanie odgrywanym postaciom charakterystycznego rysu i pogłębianie ich psychologicznej złożoności. Efekty współpracy doświadczonych oraz początkujących aktorów będziemy mogli podziwiać w grudniu podczas prezentacji spektaklu Jasełkowego.