Wydarzenia
Rodzinny Bieg po Zdrowie
Wpisany przez Mariola Sagun   

27 września 2019r. odbyła się w naszej szkole impreza sportowa promująca zdrowie. Jej hasłem przewodnim było: Stop używkom! Wybieram zdrowy styl życia. Deszczowa aura przeszkodziła w zorganizowaniu biegów, ale zawody sportowe, gry i zabawy przyniosły wszystkim również wiele radości, dały okazję do współpracy i integracji. Klasom młodszym towarzyszyli w zabawie rodzice. Bardzo cennym punktem dnia było obejrzenie prezentacji dotyczącej uzależnień i podsumowanie wiadomości na ten temat w wykonywanym przez poszczególne klasy plakacie. Za organizację imprezy byli odpowiedzialni nauczyciele wychowania fizycznego, wychowawcy klas III i VI.

 
Wycieczka klas V do Łodzi
Wpisany przez Agnieszka Zajkowska, Jolanta Samojluk, Igor Dacewicz   

Dnia 04.10.2019 odbyła się wycieczka klas Va, b, c do Łodzi, miasta trochę niedocenianego przez turystów. Pierwsze skojarzenie nie sprawdziło się, gdyż Łódź okazała się miejscem
z ogromnym potencjałem turystycznym. Nasz program obejmował następujące obiekty: Muzeum Fabryki, Eksperymentarium, Planetarium EC1. Wizyty w tych obiektach wzbogaciły wiedzę dzieci z zakresu historii miasta Łodzi, fizyki, matematyki i astronomii. Niezwykłych przeżyć dostarczył również spacer najsłynniejszą ulicą Łodzi – Piotrkowską. Mogliśmy podziwiać przepięknie odrestaurowane kamieniczki dawnych fabrykantów i nasycić się atmosferą tajemniczej Łodzi. Polecamy wszystkim podróż do tego miasta, gdyż Łódź nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Specjalne podziękowania dla Pana Igora Dacewicza, który w ostatniej chwili zdecydował, że wspomoże nas opieką nad dziećmi. Zapraszamy na kolejne wyjazdy.

 


 
Audycja muzyczna dla klas I – IV
Wpisany przez Agnieszka Skarżyńska   

 

7 października uczniowie klas I – IV mieli okazję uczestniczyć w audycji muzycznej pt. „Wikingowie i Indianie”, w wykonaniu artystów filharmonii. Dzieci poznały charakterystyczne dla Wikingów i Indian stroje, zwyczaje, instrumenty muzyczne. Dowiedziały się również, że lepiej poznawać nieznane nam osoby, kultury, zwyczaje i zaprzyjaźnić się niż z nimi walczyć –  zgoda buduje, niezgoda rujnuje!

 
Noc Bibliotek
Wpisany przez Monika Żochowska, Justyna Zdziech, Agnieszka Słomińska, Marek Muszyński   

W sobotę 5 października 2019 roku w naszej szkole odbyła się Noc Bibliotek. O godzinie 17:30 przedstawiciele klas IV-VIII rozpoczęli pierwsze zmagania konkursowe podczas „Spotkania z książką”. Zadaniem uczestników było odgadnąć autorów i tytuły  dziesięciu fragmentów książek. Osoby, które najlepiej i najszybciej to zrobiły, w nagrodę udały się do pobliskiej biblioteki, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek przygotowany przez p. Bożenę Cylko – Dyrektor Gminnej Biblioteki Gminnej w Juchnowcu Kościelnym. Odbyły się tam warsztaty połączone z konkursem „Kreatywne opowiadanie”. Uczniowie w swoich pracach wykorzystali skojarzenia z hasłem tegorocznej Nocy Bibliotek – „Znajdźmy wspólny język” , a także wpletli w ich treść tytuły trzech książek spośród bogatych zbiorów gminnej biblioteki. Pozostałe osoby w tym czasie rozegrały „Turniej Scrabblowy” pod czujnym okiem p. Marka Muszyńskiego. Zdobywcy I, II, III miejsca w każdej konkurencji zdobyli dyplomy oraz nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy w prezencie od bibliotekarzy (p. Agnieszki Słomińskiej, p. Justyny Zdziech, p. Moniki Zochowskiej) otrzymali drobne upominki książkowe oraz pamiątkowe naklejki. W progach szkolnej biblioteki nie zabrakło tej nocy bohaterów książkowych. Odwiedziły nas postacie z powieści Tolkiena, które odegrały scenę narady u Eurona. Zwieńczeniem Nocy Bibliotek była projekcja adaptacji filmowej „Władcy pierścieni”. Mamy nadzieję, że nocne wydarzenie w szkolnej bibliotece rozpali w naszych uczniach pasję czytelniczą.

 
MŁODZI GŁOSUJĄ
Wpisany przez Aneta Białous i Katarzyna Chrościcka   

 

9 października 2019r. w Zespole Szkół w Juchnowcu Górnym młodzież klas VI – VIII wzięła udział w akcji,  zorganizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej -  MŁODZI GŁOSUJĄ. Celem tego wydarzenia było przygotowanie młodych ludzi do głosowania w wyborach, po uzyskaniu pełnoletności, a tymczasem umożliwienie udziału w wyborach szkolnych i oddanie głosu na konkretne komitety wyborcze. Uczniowie poprzez udział  w głosowaniu dowiedzieli się, jakie są procedury podczas demokratycznych wyborów. Organizując to działanie mamy nadzieję, że przyczynimy się do wzrostu frekwencji wyborczej wśród dorosłych członków rodzin naszych uczniów.

Uprawnionych do głosowania było 150 uczniów, głosowało 133. Wyniki wyborów są następujące:

  1. KW PiS – 81 głosów
  2. KW Konfederacja Wolność i Niepodległość – 11 głosów
  3. KW Koalicja Obywatelska – 10 głosów
  4. KW PSL oraz KW Akcja Zawiedzionych Emerytów i Rencistów –  po 9 głosów
  5. KW SLD  oraz KW Wyborców Koalicja Bezpartyjni Samorządowcy – po 5 głosów
  6. KW Skuteczni Piotra Liroya – Marca – 3 głosy.

 
WYCIECZKA KLAS VI DO SANDOMIERZA, NA ZAMEK KRZYŻTOPÓR I DO JURAPARKU W BAŁTOWIE
Wpisany przez Barbarę Cylwik, Anetę Białous i Katarzynę Chrościcką   

W dniach 3-4 października 45 uczniów klas VI wraz z wychowawcami uczestniczyli  w dwudniowej wycieczce do Sandomierza, na Zamek Krzyżtopór i do Bałtowa. Opiekunami podczas tej wycieczki były panie: Barbara Cylwik, Aneta Białous i Katarzyna Chrościcka.

O 6:00 wyruszyliśmy z Juchnowca do Sandomierza. Wszyscy wsiedliśmy do autokaru w dobrym humorach i liczyliśmy na dobrą pogodę i taką też mieliśmy podczas całej wycieczki.  Zwiedzanie Sandomierza zaczęliśmy od Bramy Opatowskiej – głównego zabytku miasta. Następnie przeszliśmy przez „sandomierskie lochy” – czyli mieliśmy bardzo pouczający spacer Podziemną Trasą Turystyczną . W Zbrojowni Rycerskiej był czas na lekcję i na zabawę, polegającą na przymierzaniu zbroi rycerskiej, można było własnoręcznie wziąć miecz, kuszę i halabardę. Dziewczyny mogły na chwilę poczuć się jak renesansowe  czy barokowe księżniczki wchodząc do garderoby i przymierzając  stroje.

Po zakwaterowaniu się w Pensjonacie „Cyrkon” w Ujeździe i po obiadokolacji  wyruszyliśmy pieszo na nocne zwiedzanie Zamku Krzyżtopór , gdzie towarzyszyła nam Biała Dama. Wszystkim podobała się nocna przechadzka po wspaniale oświetlonym Zamku. W piątek 4 października po pysznym śniadaniu wyjechaliśmy  w dalszą trasę. Piątek przeznaczyliśmy na Jurapark Bałtów – pierwszego parku z dinozaurami, jaki powstał w Polsce. Zaczęliśmy od zwiedzania parku z dinozaurami – szczególnie zachwyt wzbudziły te największe okazy. Byliśmy także w Prehistorycznym Oceanarium.

Fantastyczną atrakcją dla wszystkich było zwiedzanie górnego Zwierzyńca Bałtowskiego, bowiem jechaliśmy żółtym amerykańskim autobusem szkolnym- takim jaki, się ogląda na filmach. Wielbłądy dosłownie jadły nam marchewki z ręki. O czarach i ziołach opowiadała nam Baga Jaga  w Sabatówce. Ostatnią i bardzo ciekawą atrakcją Bałtowa była wystawa  „Polska  w Miniaturze” . Obkupieni w pamiątki  i prezenciki rodzicom, zadowoleni wyruszamy w drogę powrotną do Juchnowca, jedząc smaczny obiad w Firlejowym Siole.

Wszyscy cali i zdrowi wróciliśmy pod szkołę ok. 21:00. I już planujemy następną wycieczkę- tym razem na północ, nad nasz Bałtyk.

 

 
Wyjście na niezwykłą leksję do kościoła
Wpisany przez Małgorzata Jabłońska   

W dniach 1 i 4 października  uczniowie klas II i III  wraz z wychowawcami i panią katechetką uczestniczyli w niezwykłej lekcji o kościele, w kościele parafialnym w Juchnowcu. Lekcję dla dzieci poprowadził miejscowy proboszcz – ks. Dziekan Andrzej Kondzior. Uczniowie mogli z bliska przyjrzeć się wyjątkowym miejscom znajdującym się w kościele. Mieli także okazję dotknąć ołtarza, ambony, konfesjonału, świecy Paschał, a także uczynić znak krzyża wodą święconą z zabytkowej chrzcielnicy. Na koniec spotkania uczniowie zatrzymali się przy figurkach dzieci z Fatimy. Ks. Dziekan opowiedział historię spotkań Łucji, Fraciszka i Hiacyny Marto z Matką Bożą. Przypomniał fatimskie przesłanie Maryi „Codziennie odmawiajcie różaniec” i zaprosił na modlitwę różańcową do kościoła. To była niezapomniana lekcja religii.

 
Impreza integracyjno-sportowa w klasie IIb
Wpisany przez Anna Wysocka - Borys   

5 października 2019 r. uczniowie kl. II b wraz ze swymi rodzicami, rodzeństwem i wychowawczynią p. A. Wysocką – Borys bawili się na imprezie integracyjno – sportowej pod hasłem „Mamo, Tato bądź ze mną”. Spotkanie miało miejsce na sali gimnastycznej oraz na placu szkolnym. Dużo radości sprawiły zebranym różnorodne konkurencje sportowe. W ramach odpoczynku uczestnicy ułożyli rymowanki o zdrowym stylu życia oraz sprawdzili wiedzę na temat ulubionych dań, seriali czy  zainteresowań swoich najbliższych.  Drugim punktem spotkania było pieczenie kiełbasek na ognisku oraz swobodne zabawy na boisku szkolnym. Wszyscy cieszyliśmy się z pięknej, słonecznej pogody oraz z tego, że mogliśmy wspólnie spędzić sobotni dzień.

 
Wyjazd klas V do Białegostoku
Wpisany przez Jolanta Samojluk Agnieszka Zajkowska   

 

Dnia 30.09.2019 klasy Va, b, c uczestniczyły w wyjeździe na spektakl teatralny
pt. „Opowieści biblijne”. Następnie w ramach pożegnania lata i powitania jesieni uczniowie zwiedzali białostocki Zwierzyniec. Na koniec przewodnicy PTTK przeprowadzili dla dzieci zajęcia przyrodnicze. Mimo deszczowej pogody wychowankowie zachowali dobre humory, zwłaszcza, że na osłodę otrzymali smaczne pączki.

 
Dzień Języków Obcych
Wpisany przez I. Szczerbińska, A.Kosińska, M. Wiska-Koszykowska, S. Staleńczyk, Bb. Cylwik   

26 września obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. Z tej okazji przygotowaliśmy wystawę lapbooków, które zostały wykonane przez uczniów klas V- VIII w ramach lekcji języka angielskiego. Dzięki pomysłowości i zaangażowaniu uczniów powstały wspaniałe prace, które mogła podziwiać cała społeczność szkolna. Uczniowie pracując w grupach nie tylko utrwalili słownictwo z języka angielskiego, ale tez mieli okazję do rozwijania umiejętności współpracy z innymi.

 
I Wojewódzka Koferencja Samorządów Uczniowskich w Białymstoku
Wpisany przez Katarzyna Chrościcka opiekun Samorządu Uczniowskiego.   

27.09.2019r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego działającego w Zespole Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym: Karolina Kusznierczuk, Dominika Sołtan i Marcin Domaszuk wraz z opiekunem SU Katarzyną Chrościcką, uczestniczyli w I Wojewódzkiej Konferencji Samorządów Uczniowskich w Białymstoku. W spotkaniu wzięło udział ponad 100 przedstawicieli samorządów uczniowskich z województwa podlaskiego. Zebrani wysłuchali przemówień i prelekcji gości honorowych:

- Jarosława Średnickiego – Dyrektora Generalnego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego,

- dr Tomasza Madrasa – szefa Gabinetu Politycznego Ministra Edukacji Narodowej,

- Barbary Pietruszko – Podlaskiego Kuratora Oświaty,

- Piotra Wasilewskiego – przewodniczącego Rady Dzieci i Młodzieży RP przy Ministrze Edukacji Narodowej,

- Bartosza Szulca z Ogólnopolskiej Federacji Młodych,

- Karoliny Frąckiewicz ze Stowarzyszenia ANAWOJ,

- Filipa Sokołowskiego z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego,
- Michała Borkowskiego z Młodzieżowej Rady Miasta Częstochowy,
- Przemysława Wnorowskiego reprezentującego Młodzieżowy Sejmik Województwa Podlaskiego.

Obejrzeliśmy prezentację Rady Dzieci i Młodzieży RP przy MEN, w tym „Raport o Samorządach Uczniowskich”. Następnie podczas pracy w grupach uczniowie i opiekunowie wymieniali swoje spostrzeżenia i analizowali stan obecnego funkcjonowania samorządów uczniowskich w Polsce. Po przerwie kawowej przybył gość specjalny, Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, który w krótkim przemówieniu podkreślił rolę funkcjonujących w szkołach samorządów uczniowskich. Stwierdził, że osoby w nich działające są późnej aktywne także w życiu dorosłym.  Następnie zrobiliśmy wspólne zdjęcie i przystąpiliśmy do dalszej pracy w grupach w celu tworzenia rekomendacji w zakresie funkcjonowania samorządów uczniowskich w Polsce. Było to spotkanie ważne i motywujące do dalszego działania.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 44