Wydarzenia
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020 W ZESPOLE SZKÓŁ IM. KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI W JUCHNOWCU GÓRNYM
Wpisany przez Alicja Borchert, Jolanta Samojluk   

2 września 2019 roku powitaliśmy w Zespole Szkół w Juchnowcu Górnym kolejny rok szkolny. Na tę okoliczność uczniowie klas V przygotowali krótką część artystyczną, aby złagodzić powrót po dwóch miesiącach beztroski i przypomnieć, na jakich wartościach opiera się nasza szkoła. W drugiej części uroczystości wychowankowie klas VII uczcili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Przed nami rok nauki, zdobywania wiedzy, nowych doświadczeń, rozwijania zainteresowań i poszukiwania dalszej drogi rozwoju. Jesteśmy przekonani, że to będzie udany rok.

 
SZKOLENIE PT. "JAK PRACOWAĆ Z ZESZYTEM OK?"
Wpisany przez Małgorzata Wiska-Koszykowska   
Szkolenie dla rady pedagogicznej odbyło się 30 sierpnia 2019 roku. Naszym gościem była pani Katarzyna Polak - mentor oceniania kształtującego. Poznaliśmy kluczowe elementy zeszytu OK takie jak cele, kryteria sukcesu, samoocena pracy, ocena koleżeńska, refleksja oraz informacja zwrotna. Głównym celem oceniania kształtującego jest przejęcie przez uczniów odpowiedzialności za swoją naukę, którą ma ułatwiać zeszyt OK. Taki zeszyt ma zwykle format A4 ponieważ jest w nim dużo miejsca na samodzielne i kreatywne notatki uczniów.
To szkolenie było dla nas inspiracją i z pewnością zastosujemy elementy oceniania kształtującego w naszej codziennej pracy z uczniami.
 
XIX MIĘDZYNARODOWY MARSZ PAMIĘCI ZESŁAŃCÓW SYBIRU „Z zesłania na wyżyny nauki. Polscy badacze Syberii”
Wpisany przez Marka Borcherta i Krzysztofa Grzegorczyka   

 

6 września 2019 roku delegacja naszej szkoły udała się pod Pomnik Katyński w Białymstoku, aby wziąć udział w XIX Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców  Sybiru.

Tematem przewodnim uroczystości było przypomnienie dokonań naukowych Polaków, którzy – pomimo zesłania – prowadzili liczne badania etnograficzne i wnieśli olbrzymi wkład w zachowanie tradycji ludów syberyjskich.

Przed rozpoczęciem marszu Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków, Tadeusz Chwiedź, przypomniał, że deportacje organizowane przez władze rosyjskie rozpoczęły się w 1768 roku, a zakończyły – w 1956 roku. Następnie szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych nadał medal „Pro Bono Poloniae” i medal „Pro Patria” osobom zasłużonym w krzewieniu pamięci  o zesłaniach.

Marsz rozpoczął się po błogosławieństwie w obrzędzie katolickim, prawosławnym i ewangelicko-augsburskim. Poczty sztandarowe przeszły ulicami Białegostoku do kościoła pw. Ducha Świętego, gdzie odprawiono Mszę Świętą. Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów, zniczy oraz salwą honorową. Po uroczystościach uczestnicy mogli obejrzeć wystawę pt. „Polscy badacze Syberii”, znajdującą się przy Pomniku-Grobie Nieznanego Sybiraka.

 
MEGAMISJA
Wpisany przez Anna Radziewicz   

 

Kilka dni temu zakończyliśmy ogólnopolski, całoroczny projekt  dla świetlic szkolnych, realizowany w klasach I-III sp., program nowoczesnej edukacji, który podnosi cyfrowe kompetencje nauczycieli, a dzieciom pomaga odkryć dobre i bezpieczne strony technologii. A wszystko w formie przyjaznej zabawy w cyfrowe laboratorium, w którym pomagają animowanym bohaterom złapać niesfornego psotnika, ucząc się przy tym ważnych zasad młodego internauty. Zachęca dzieci do poznawania zasad bezpiecznego internetu oraz przygotowuje je do korzystania z komputera i wykorzystania nowych mediów w sposób pożyteczny.

W jedenastu obszarach kompetencji cyfrowych przez 10 miesięcy uczniowie poznali następujące zagadnienia:

- korzystanie z informacji;

- dziecko w środowisku medialnym;

- język mediów;

- prawo;

- kreatywne korzystanie z mediów;

- bezpieczeństwo w komunikacji i mediach;

- etyka i wartości w komunikacji i mediach;

- ekonomiczne aspekty działania mediów;

- kompetencje cyfrowe;

- mobilne bezpieczeństwo:

- programowanie.

 

Dzieci, pracując w grupie, podejmowały kolejne zadania w MegaMisji  i zdobywały punkty, aby móc wymieniać je na nagrody. Dzięki temu nasza świetlica wzbogaciła się o sprzęt multimedialny (dwa tablety), książki, audiobooki, materiały plastyczne, pomoce edukacyjne na łączną kwotę ok. 3500 zł.

Udział w Megamisji w roku szk. 2018/19 brały udział następujące klasy:

kl. I a prowadzenie  Justyna Zdziech

kl. I b - Anna Radziewicz  (koordynator)

kl. III a - I sem. Małgorzata Jabłońska, II sem. Anna Radziewicz

 

 

 
Do hymnu
Wpisany przez Administrator   

 

Z radością informujemy, że odnieśliśmy ogromny sukces. Nasza szkoła znalazła się wśród laureatów ogólnopolskiego konkursu „Do Hymnu” organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Zadaniem konkursowym było wspólne wykonanie przez uczniów szkoły Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych patriotycznych pieśni hymnicznych. W konkursie wzięło udział około 50 tys uczniów z blisko 300 szkół z całej Polski.   17 szkół nagrodzono podczas uroczystej gali, która odbyła się 17 czerwca w Galerii Porczyńskich w Warszawie.

Uczestniczyła w niej delegacja Zespołu Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym w składzie: dyrektor Barbara Klimaszewska, pedagog Agata Pućkowska oraz uczniowie Anielka Urbanowicz i Marcin Domaszuk. Otrzymaliśmy nagrodę w wysokości 5 tys. zł. Pani dyrektor obiecała, że z tych pieniędzy zostanie zakupiona interaktywna tablica ogłoszeń na korytarz szkolny.

 

 
Wycieczka klas VIII do Augustowa i na Suwalszczyznę
Wpisany przez I. Szczerbińska, A. Kosińska, I. Dacewicz   

3 czerwca 2019r. uczniowie klas VIII pod opieką swoich wychowawców pojechali na jednodniową wycieczkę na Suwalszczyznę. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od klasztoru pokamedulskiego nad jeziorem Wigry. Wzgórze wigierskie, to miejsce które odwiedzali wielcy królowie od Władysława Jagiełły zaczynając a na Janie Kazimierzu kończąc. To właśnie Wigry wybrał Św. Jan Paweł II na miejsce swojego kilkudniowego odpoczynku. My również chcieliśmy poznać to miejsce. Szczególne wrażenie zrobiły na nas podziemia klasztoru. Następnie pojechaliśmy do Augustowa, gdzie odbyliśmy wspaniały rejs statkiem. Na zakończenie naszej wycieczki udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej. Dzień zakończyliśmy pieczeniem kiełbasek przy ognisku. Wycieczka ta była naszym wspólnym pożegnalnym wyjazdem, na którym zrelaksowaliśmy się po wytężonej pracy w tym roku szkolnym.

 
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/19
Wpisany przez I. Szczerbińska   

19 czerwca 2019 roku uczniowie klas VIII oraz III gimnazjum pod opieką wychowawców wraz z muzycznym wsparciem szkolnego chóru przygotowali uroczystość zakończenia roku szkolnego w naszej szkole. Był to wyjątkowy dzień, gdyż rozstawaliśmy się z absolwentami klas VIII i III gimnazjum. Cała uroczystość odbywała się z podziałem na trzy grupy wiekowe tj., klasy I-III, klasy IV- VI oraz VII-VIII wraz z gimnazjum.

Uroczyste zakończenie roku rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem pieśni patriotycznej „Marsz , marsz Polonia”, którą to w kwietniu, wraz i innymi utworami, zaprezentowaliśmy komisji konkursowej w Ogólnopolskim Konkursie „DO HYMNU”. Dzięki zaangażowaniu wszystkich uczniów w szkole podstawowej i wsparciu nauczycieli nasza szkoła zajęła I miejsce w województwie, z czego jesteśmy bardzo dumni. Następnie pani Dyrektor Barbara Klimaszewska podsumowała miniony rok szkolny oraz wręczyła uczniom nagrody za osiągnięcia w nauce, sporcie, działalności artystycznej i charytatywnej, a  rodzicom absolwentów klas III gimnazjum i klas VIII listy gratulacyjne i podziękowania za zaangażowanie w kilkuletnią pracę na rzecz szkoły oraz wysiłek wkładany w rozwój i wychowanie dzieci. Na szczególne wyróżnienie zasłużyła uczennica klasy VIII, Karolina Domaszuk, która otrzymała Puchar dla Najlepszego Sportowca w szkole. Uczennica ta, dzięki swojej wytężonej pracy i ciężkim treningom, zdobyła tytuł Mistrzyni Europy w sumo i  została powołana do kadry narodowej, co oznacza, że będzie reprezentować kraj w zawodach w sumo na arenie międzynarodowej. Na zakończenie tej części uroczystości wręczono Nagrodę OPTIMUS, ufundowaną przez dr hab. inż. Profesora Politechniki Białostockiej pana Macieja Zajkowskiego, dla czterech wyróżniających się w dziedzinie matematyki uczniów.

W Zespole Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki symbolem wspólnych dążeń rodziców i nauczycieli oraz tradycji patriotycznych i szacunku dla człowieka jest sztandar. W związku z tym odbyła się uroczysta ceremonia przekazania sztandaru przez klasy trzecie gimnazjum klasom siódmym. Towarzyszyło jej ślubowanie absolwentów, podczas którego przyrzekali, iż będą godnie reprezentować imię naszej szkoły i szerzyć wartości, które są dla nas ważne. Tegoroczne zakończenie roku szkolnego było wyjątkowe, gdyż po raz ostatni  widzieliśmy na jej murze naszej szkoły tablicę Gimnazjum w Zespole Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym. W ten uroczysty dzień przedstawiciele gimnazjum zdjęli ją i przekazali na ręce pani dyrektor do Izby Tradycji.

W kolejnej części uroczystości absolwenci podziękowali wszystkim za lata spędzone w Zespole Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym i złożyli na ręce Dyrekcji, wychowawców oraz nauczycieli kwiaty w geście docenienia ich wieloletniej pracy. Pożegnali się z nami prezentując w tle zdjęcia z kilku lat spędzonych w murach naszej szkoły. Na zakończenie zostali obdarowani przez klasy VII  drobnymi upominkami.

 
Wycieczka klas pierwszych „Szlakiem rękodzieła ludowego”.
Wpisany przez Anna Wysocka-Borys, Agnieszka Skarżyńska, Anna Skorulska   

11 czerwca 2019r. uczniowie klas pierwszych pod opieką pań: Anny Wysockiej-Borys, Agnieszki Skarżyńskiej, Anny Skorulskiej i Anny Łysenko pojechali na wycieczkę „Szlakiem rękodzieła ludowego”. Uczniowie poznali zawody, które są już rzadko spotykane. Najpierw poznaliśmy pracownię łyżkarza w Zamczysku, w której p. Lucjan Popławski pokazał w jaki sposób powstają drewniane łyżki. Wszyscy byliśmy zaskoczeni i zachwyceni pracowitością, sprytem i siłą pana Lucjana.

Większość uczestników zakupiło na pamiątkę łyżki, widelce i drewniane miseczki. Następnie udaliśmy się do pracowni garncarza w Czarnej Wsi Kościelnej, w której pan Rafał Piechowski wraz ze swoim stryjem pokazali, jak toczy się gliniane naczynia na kole garncarskim. Zamiana małego grubego dzbanuszka w wysoki smukły wazon dzieci określiły mianem „magii”. Dowiedzieliśmy się także, dlaczego niektóre dzbanki są brązowe, a niektóre szare. Każdy z nas wyszedł z pracowni z glinianym dzbankiem, śpiewającym ptaszkiem czy piękną doniczką. Na koniec udaliśmy się do kuźni – pracowni kowala p. Mieczysława Hulewicza.

Z wielka uwaga obserwowaliśmy artystę przy pracy. Na naszych oczach pan Mieczysław z kawałka żelaza stworzył małego ptaszka. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także rzeźby aniołów, papieża, przepiękne róże oraz różnej wielkości pająki. Tu uczniowie zakupili na pamiątkę małe podkowy, które mają przynieść szczęście. Wycieczkę zakończyliśmy w Świętej Wodzie. Zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, a kustosz sanktuarium, ks. Alfred Butwiłowski, opowiedział nam jego historię. Po krótkiej modlitwie w kościele i przy grocie oraz obejrzeniu Wzgórza Krzyży, udaliśmy się do Krainy Radości. Tu był czas przeznaczony na wspólną zabawę oraz pieczenie kiełbasek. Przy pięknej słonecznej pogodzie zbawienne było chlapanie się wodą, w której uczestniczyli także dorośli – na czele z księdzem Alfredem.

Był to bardzo atrakcyjny wyjazd. Bezpiecznie i zdrowo wróciliśmy do szkoły.

 
Międzynarodowy Konkurs „KANGUR MATEMATYCZNY"
Wpisany przez Bogumiła Fidziukiewicz   

W roku szkolnym 2018/2019 Międzynarodowy Konkurs „KANGUR MATEMATYCZNY” odbył się 21 marca 2019r..Tego dnia w naszej szkole został również ten konkurs zorganizowany.  Wzięło w nim udział 33 uczniów  w następujących kategoriach:
•    ŻACZEK – 8 uczniów
•    MALUCH – 9 uczniów
•    BENIAMIN – 13 uczniów
•    KADET – 3 uczniów
Uczniowie rozwiązywali przez 75 minut zadania o różnym stopniu trudności: za 3punkty, 4 punkty i najbardziej złożone za 5 punktów.
Wyróżnienie w tym bardzo trudnym konkursie uzyskało czworo uczniów:
a)w kategorii MALUCH – Matys Szymon z klasy IV
b)w kategorii BENIAMIN- Matys Julita z klasy VI oraz Marcin Korolczuk i Olivier Olszewski z klasy V.
Uczniowie ci otrzymają nagrodę książkową oraz dyplom podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.
Uczeń klasy V Tymoteusz Radziewicz uzyskał tytuł laureata i nagrodę odebrał 6 czerwca  2019r. podczas uroczystego podsumowania konkursu w sali konferencyjnej CEN w Białymstoku. Gratulacje !!!
Gratulacje również wyróżnionym
 
Zajęcia przyrodnicze "Mali odkrywcy"
Wpisany przez Anna Skorulska   

W drugim semestrze roku szkolnego 2018/2019 dzieci z grup „Motylków” oraz „Żabek” brały udział w zajęciach przyrodniczych pt. „Mali Odkrywcy”. Przedszkolaki zgłębiały tajniki przyrody, robiły różne doświadczenia, „obserwowały świat przez mikroskop”. Dzieci z dużym zaangażowaniem brały udział w zajęciach.

 
FESTYN RODZINNY
Wpisany przez Anna Borowska, Elżbieta Jaroszuk   

1 czerwca 2019 r., czyli Międzynarodowy Dzień Dziecka, był doskonałą okazją do spędzenia czasu z rodziną podczas festynu, który od kilku lat jest organizowany w naszej szkole. W tym roku połączony był z otwarciem nowych placów zabaw dla maluchów, powstałych w ramach projektu „Przedszkola Marzeń”. Jednocześnie zbiegł się z 15. rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Stąd hasło przewodnie imprezy: „W co się bawią dzieci w Europie?”.

Festyn otworzył nasz Dziecięcy Zespół Ludowy JARZĘBINKI (pod opieką pań Marioli Sagun, Agnieszki Skarżyńskiej, Anny Wysockiej-Borys orz pana Jana Saguna). Występ sprawił, że wszyscy zaczęli podrygiwać w rytm piosenek ludowych. Potem mogliśmy obejrzeć popisy szkolnej grupy cyrkowej – żonglowanie piłeczkami, talerzami, chustami. Ku uciesze dzieci były także wielkie bańki mydlane. Nad tym wszystkim czuwały panie Anna Radziewicz i Justyna Zdziech. Następnie pani Dyrektor Barbara Klimaszewska wraz z Wójtem Gminy Juchnowiec Kościelny Krzysztofem Marcinowiczem otworzyła nowe place zbaw. Dzieci natychmiast opanowały huśtawki, zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe i bawiły się doskonale.

Po części oficjalnej rozpoczęła się zabawa dla wszystkich. Atrakcji było mnóstwo, dla każdego coś miłego:

 • 10 stanowisk państw Europejskich, gdzie można było ułożyć puzzle z budowlą – wizytówką danego państwa, zagrać w grę charakterystyczną dla tego państwa, bądź nawiązującą do sportu narodowego, poznać flagę, wyrażenia w języku urzędowym, skojarzenia,
 • stanowisko Unii Europejskiej, na którym można było sprawdzić swoją wiedzę w quizie, dostać balon, przypinkę, kamizelkę odblaskową, ułożyć puzzle,
 • minimistrzostwa Europy, podczas których reprezentacje 10 krajów europejskich walczyły o zwycięstwo w dość nietypowych konkurencjach, np. rzut woreczkiem do celu, skoki z miejsca dodawane, pchnięcie piłka lekarską. Zwyciężyła Belgia,
 • spektakl pt. „W poszukiwaniu zaginionego czasu” w wykonaniu uczniów kl. IIa i IIb pod opieką pań Marioli Sagun oraz Justyny Matuszczyk,
 • stanowisko Spółdzielni Uczniowskiej z potrawami z różnych państw europejskich,
 • stanowisko cyrkowe, gdzie każdy mógł spróbować swoich sił w żonglowaniu talerzami, piłeczkami, w robieniu ogromnych baniek mydlanych,
 • strefa artystyczna z kolorowaniem obrazków, ale też i twarzy, z fotobudką, modelowaniem balonów,
 • stoisko profilaktyczne, na którym można było wziąć ulotkę i poszerzyć swoją wiedzę na temat różnych zagrożeń czyhających na dzieci i młodzież,
 • „Programowanie od podstaw” z robotami, którym trzeba było zaprogramować drogę,
 • słodkie stanowisko z ciastem i kawą, które ufundowała Rada Rodziców,
 • pożywne stanowisko z grochówką, która został ugotowana dzięki wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Warto dodać, że wszelkie gry i zabawy dostępne na stanowiskach europejskich, chorągiewki, balony i przypinki promocyjne, materiały do malowania twarzy, gadżety na stanowisko fotograficzne, balony do modelowania zostały zakupione przy wsparciu finansowym Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach programu Podlaskie Lokalnie.

3 godziny zabawy i zdrowej, sportowej rywalizacji minęły bardzo szybko. Pozostały miłe wspomnienia i uśmiech na twarzy.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 39