Wydarzenia
Wyjazd klas II gimnazjum do Warszawy
Wpisany przez Bogumiła Fidziukiewicz i Elżbieta Jaroszuk   

7 listopada 2017r. klasy II gimnazjum wraz z wychowawcami (p. B. Fidziukiewicz i p. E. Jaroszuk ) oraz opiekunem (p. I. Dacewicz) pojechali na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Głównym celem naszego pobytu w stolicy było zwiedzanie Muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki, które mieści się w Kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Nasi uczniowie poprzez zwiedzanie Muzeum i nawiedzenie grobu Ks. Popiełuszki pogłębili wiedzę o życiu i działalności oraz męczeńskiej śmierci Patrona naszej szkoły. Następnie udaliśmy się na warszawską Starówkę, gdzie zwiedzaliśmy najważniejsze zabytki i miejsca związane z naszą historią. Ciekawym punktem naszego pobytu w Warszawie była wizyta na Stadionie Narodowym. Mieliśmy okazję podziwiać wspaniały obiekt, który większość z nas znała tylko z relacji telewizyjnych. Wyjazd był bardzo udany. Uczniowie pełni wrażeń bezpiecznie wrócili do domu.

 
Obchody 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Wpisany przez Krzysztofa Grzegorczyka.   

W dniu 11 listopada 2017 roku Dyrekcja Zespołu Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym oraz Poczet Sztandarowy uczestniczyli w obchodach 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę organizowanych przez Wójta Gminy Juchnowiec Kościelny oraz Ośrodek Kultury w Gminie Juchnowiec Kościelny.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w intencji Ojczyzny w Kościele w Juchnowcu Kościelnym. Następnie złożono kwiaty i wysłuchano okolicznościowych przemówień pod pomnikiem „Za Wiarę i Wolność”. Wszyscy chętni mogli obejrzeć w Ośrodku Kultury część artystyczną pt. „Orły Szybują Wysoko” w wykonaniu uczniów szkół w Kleosinie i w Juchnowcu Górnym.

Obchody zakończyły się wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych i żołnierską grochówką.

 

 
Narodowe Święto Niepodległości
Wpisany przez Monika Żochowska   

W piątek 10 listopada 2017 roku świętowaliśmy w naszej szkole 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczysty charakter Narodowego Święta zaakcentowaliśmy przychodząc do szkoły ubrani w galowe stroje, przy których nie zabrakło również biało-czerwonych kotylionów. Podczas spotkania na małej sali gimnastycznej uczniowie i nauczyciele mogli obejrzeć inscenizację o tematyce patriotycznej. W spektaklu wzięli udział uczniowie grup teatralnych prowadzonych przez p. Monikę Żochowską w ramach zajęć artystycznych (przedstawiciele klas III gimnazjum) oraz we współpracy z Gminną Biblioteką  Publiczną w Juchnowcu Kościelnym (przedstawiciele klas V i VI szkoły podstawowej). Montaż słowno-muzyczny został wzbogacony o pieśni chóru pod przewodnictwem p. Iwony Dudzik. Sceny przedstawiające rozbiory Polski, modlitwę kobiet o przywrócenie Ojczyzny, dramatyczny dialog żołnierzy Polaków walczących we wrogich sobie armiach, patriotyczne postawy rodziców, nauczycieli, księży i żołnierzy w czasach, kiedy Polski nie było na mapach świata, wystąpienie Józefa Piłsudksiego, pożegnanie Legionistów przez bliskie im kobiety, a w końcu ogłaszany przez gazeciarzy moment wyzwolenia Polski były nietypową lekcją historii, która dostarczyła zarówno widzom jak i aktorom wielu wzruszeń oraz obudziła patriotyczne uczucia. Podczas uroczystości gminnych w dniu 11 listopada nasi aktorzy zaprezentowali na scenie Ośrodka Kultury w Juchnowcu Kościelnym fragmenty przedstawienia wraz z towarzyszącym im chórem z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Kleosinie. Słowa kończące spektakl zapewne mogą stać się mottem dla wszystkich pokoleń Polaków:

"Będziemy działać, walczyć i pracować

Jak wierne syny, jak dzieci rodzone

By po wiek wieków cześć Polski zachować

By nie wydarło, co dziś połączone

Zgoda i jedność w szeregach panuje

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego"

 

 

 
Patriotyczne Śpiewanie 2017
Wpisany przez Iwona Dudzik   

10.11.2017. w naszej szkole odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych według formuły "Patriotycznego Śpiewania" w celu uroczystego celebrowania Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wraz z nauczycielami zaśpiewali pieśni:
"Piechota", "Pierwsza Brygada", "Jak długo w sercach naszych", "Wojenko, wojenko", "Przybyli ułani", "Marsz, marsz Polonia", "Białe róże", "O mój rozmarynie", "Rota", "Czerwone maki", "Pierwsza kadrowa", "Warszawianka 1831", "W krwawym polu", "Pałacyk Michla". Niespodzianką był nagrodzony gromkimi brawami występ zespołu wokalnego złożonego z nauczycieli naszej szkoły, w którego wykonaniu usłyszeliśmy 2 pieśni "Dziś do Ciebie przyjść nie mogę" i "Płonie ognisko i szumią knieje".

 
Wieczór promocyjny drugiego tomu publikacji „Juchnowieckie szepty o historii”
Wpisany przez Marka Borcherta, Marka Muszyńskiego   

W ramach szkolnego projektu „Nasz kawałek świata” kilkoro uczniów gimnazjum udało się na wieczór promocyjny drugiego tomu publikacji „Juchnowieckie szepty o historii”. Spotkanie odbyło się 25 października 2017 roku o godzinie 17.00 w świetlicy w Hryniewiczach. Jego organizatorami byli pracownicy Biblioteki Publicznej w Juchnowcu Kościelnym. Do głównych atrakcji wieczoru należy zaliczyć spotkanie z autorami publikacji i prezentację trzech wybranych artykułów. Wyniki swoich badań przedstawił m.in. Ks. Stanisław Niewiński, który omówił działalność Wojciecha Ludwika Orzeszki – proboszcza parafii w Juchnowcu. Kolejnymi prelegentami byli: Piotr Sobieszczak oraz Wiesław Wróbel. Pierwszy z autorów przedstawił dzieje Gminy Juchnowiec w okresie dwudziestolecia międzywojennego, zaś drugi – interesujące zagadnienia dotyczące początków parafii w Juchnowcu Kościelnym. Po wykładach oraz dyskusji odbyła się degustacja potraw kuchni regionalnej. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali bezpłatny egzemplarz publikacji pt. „Juchnowieckie szepty o historii”.

 

 
Obchody Dnia Patrona - Księdza Jerzego Popiełuszki
Wpisany przez Katarzyna Mosiej   

18 października 2017 r. nasza szkoła obchodziła Dzień Patrona - Księdza Jerzego Popiełuszki. O godz. 8.00 cała społeczność szkolna, na czele z pocztem sztandarowym, udała się do Kościoła p.w. Trójcy Świętej, gdzie odbyła się uroczysta Msza Św.

Po powrocie do szkoły dalsza część uroczystości odbywała się na sali gimnastycznej. Uczniowie kl. IIIa i IIIb gimnazjum zaprezentowali widowisko poetycko-multimedialne poświęcone Patronowi szkoły. Jego motywem przewodnim były słowa dotyczące Błogosławionego Ks. Popiełuszki:

„Był człowiekiem z krwi i kości, człowiekiem o cudownych zaletach i drobnych przywarach”. Społeczność szkolna miała okazję poznać marzenia Patrona: „Ksiądz Jerzy marzył o podróżach i została po nim cała szafa map, które zbierał. Planów miast, w których nigdy nie był, ale przynajmniej sobie palcem po tych mapach jeździł.” Zostały również przypomniane ważne fragmenty kazań Błogosławionego, między innymi kazanie „Prawda warunkiem godnego życia”. Wszyscy mieli też okazję obejrzeć archiwalne zdjęcia upamiętniające niezapomnianą uroczystość pogrzebową ks. Jerzego. Na zakończenie publiczność wysłuchała wzruszającej recytacji wiersza pt. „List matki do syna skazanego na więzienie”.

Część artystyczną uświetnił występ chóru szkolnego pod kierunkiem pani Iwony Dudzik.

 

 

 

 

 
Nie tylko teatralna podróż śladami Patrona szkoły
Wpisany przez Monika Żochowska, Izabela Grygoruk, Kamila Kulesza, Przemysław Sacharzewski, Kinga Woźniuk   

25 października 2017 roku klasy II i III gimnazjum wyruszyły wraz z Panią Dyrektor Barbarą Klimaszewską, Panią Wicedyrektor Teresą Radziewicz oraz polonistkami: p. Barbarą Sydow oraz p. Moniką Żochowską w podróż śladami naszego Patrona. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od wizyty pod pomnikiem Księdza Jerzego Popiełuszki w Białymstoku, skąd udaliśmy się pod Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki. Na placu teatralnym mogliśmy obejrzeć wystawę fotografii  Jerzego Szóstko zatytułowaną "Nasz duszpasterz i my. W 25 rocznicę śmierci Księdza Jerzego Popiełuszki". Przypomnienie sobie w takiej formie najważniejszych momentów z życia kapłana "Solidarności" przygotowało nas do odbioru spektaklu "Popiełuszko", w którym zagrali aktorzy białostockiego Teatru Dramatycznego oraz gościnnie – Jakub Lasota jako odtwórca tytułowej roli. Jedna z uczennic przyznaje: "Czuliśmy wewnętrzny obowiązek, aby uczestniczyć w tym wydarzeniu, ponieważ ks. Jerzy Popiełuszko jest Patronem naszej szkoły. (...) Mimo, że znam historię ks. Jerzego m.in. z lektury albumu Mileny Kindziuk lub z różnych uroczystości szkolnych, ten spektakl pozytywnie mnie zaskoczył." Inna uczennica uważa, że "spektakl był i jest czymś, czym Jan Nowara (reżyser) mógłby pochwalić się całemu światu." Młodzież pod wpływem sztuki teatralnej zaczęła sobie stawiać pytania: "Czy poświęciłbym życie za wiarę oraz Chrystusa, gdyby było to konieczne?", "Co sprawiło, że Ksiądz Jerzy, mimo iż spotykało go wiele złego, nie poddawał się i dalej robił to, co uważał za słuszne?". Uczniowie klas III gimnazjum w swoich recenzjach pozytywnie wypowiadali się na temat przedstawienia. Zwrócili uwagę na spontaniczną reakcję publiczności, która poprzez owacje na stojąco wyraziła swoje uznanie nie tylko dla twórców przedstawienia, ale i podziw dla osoby Księdza Jerzego Popiełuszki.

 

 
Wyjazd klas III gimnazjum do Warszawy
Wpisany przez Monika Żochowska   

19 października to data szczególna w kalendarzu naszej szkoły. Tego dnia zgodnie z tradycją Zespołu Szkół im. Księdza Jerzego Popiełuszki jej najstarsi uczniowie (klasy III gimnazjum) wraz z wychowawcami oraz opiekunem Pocztu Sztandarowego (w tym roku: D. Staleńczyk, M. Żochowska, M. Borchert) udają się do Warszawy na uroczystości związane z obchodami rocznicy męczeńskiej śmierci kapłana "Solidarności". Zanim dotarliśmy do Parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, aby uczestniczyć we mszy świętej, odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego. Zarówno wizyta w muzeum, jak i obecność przy grobie Księdza Jerzego były to dla nas wyjątkową lekcją historii – ukazanej z perspektywy ludzi, którzy musieli zmierzyć się osobiście z okrutnymi realiami czasów II wojny światowej oraz PRL-u. W kontekście wydarzeń z tamtych czasów na nowo pojęliśmy sens słów biblijnej Księgi Mądrości, które zostały przytoczone w homilii nawiązującej do postaci niegdyś zamordowanego, a dziś błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki: "A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga i nie dosięgnie ich męka. Zdało się oczom głupich, że pomarli, zejście ich poczytano za nieszczęście i odejście od nas za unicestwienie, a oni trwają w pokoju. Choć nawet w ludzkim rozumieniu doznali kaźni, nadzieja ich pełna jest nieśmiertelności. (...) Bóg ich bowiem doświadczył i znalazł ich godnymi siebie. Doświadczył ich jak złoto w tyglu i przyjął ich jak całopalną ofiarę. W dzień nawiedzenia swego zajaśnieją i rozbiegną się jak iskry po ściernisku."

 
Wycieczka klas VII do Warszawy- zwiedzanie Muzeum Ks. J. Popiełuszki
Wpisany przez I.Szczerbińska, A. Łysenko, K.Grzegorczyk   

16 października 2017r uczniowie klas VII a i b pod opieką p. I. Szczerbińskiej, A. Łysenko i K. Grzegorczyka pojechali na Wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od wizyty na Lotnisku Chopina, gdzie podziwialiśmy startujące i lądujące samoloty. Jednak głównym celem naszego wyjazdu było zwiedzenie Muzeum Ks. J. Popiełuszki. Wizytę w tym ważnym dla nas miejscu rozpoczęliśmy osobistą modlitwą przy grobie błogosławionego Ks. Jerzego. Mieliśmy okazję obejrzeć eksponaty oraz wysłuchać ważnych informacji dotyczących życia i męczeńskiej śmierci naszego patrona. Następnie odbyliśmy krótki spacer po Starówce. Kolejnym punktem programu było zwiedzenie Stadionu Narodowego oraz poznanie miejsca pracy naszych piłkarzy. Trasa VIP była bardzo interesująca.

 
Dzień Edukacji Narodowej
Wpisany przez Aneta Białous, Barbara Cylwik   

13 października 2017 roku w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy  Dzień Edukacji Narodowej,  nazywany też Dniem Nauczyciela. Tradycyjnie już na wspólne świętowanie  zaprosiliśmy wielu gości, w tym emerytowanych nauczycieli, przedstawicieli gminy, władze gminy z panem wójtem, oraz Radę Rodziców. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali uroczystą akademię. Uczniowie dziękowali swoim nauczycielom oraz  wszystkim pracownikom  szkoły za ich  codzienną pracę, wręczając wszystkim własnoręcznie wykonane zakładki do książek z pięknym motto. Samorząd Uczniowski złożył też na ręce pani dyrektor „ Kosz pełen łakoci” w podziękowaniu dla wszystkich nauczycieli za trud wkładany w ich edukację  Pani Dyrektor  Barbara Klimaszewska, wyróżniła wybranych nauczycieli, wręczając im  nagrody dyrektora szkoły. Kilkoro pedagogów odebrało również akty awansu zawodowego,  a pani Monika Zawadzka złożyła uroczystą przysięgę już jako nauczyciel mianowany. Następnie Pan Wójt, Krzysztof Marcinowicz, wręczył nagrody wójta. Uroczystości nasze jak zwykle wspaniale muzycznie uświetnił chór szkolny, prowadzony przez panią Iwonę Dudzik. Ten sympatyczny i uroczysty dzień  zakończono słodkim poczęstunkiem dla wszystkich zaproszonych gości, nauczycieli oraz pracowników szkoły.

 
Audycja muzyczna dla klas I – IV
Wpisany przez Agnieszka Skarżyńska   

9 października uczniowie klas I – IV uczestniczyli w audycji muzycznej w wykonaniu artystów filharmonii pt. „Jestem sobie Podlasianka”. Dzieci zapoznawały się z ludowym strojem charakterystycznym dla Podlasia, tańcami oraz pieśniami ludowymi.

„Cudze chwalicie, swego nie znacie…” – okazało się, że świetnie znamy tańce i zwyczaje innych regionów a  swego bogactwa nie doceniamy. Dzięki artystom filharmonii dzieci mogły uporządkować i utrwalić wiedzę o Podlasiu.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 24