Wydarzenia
KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ BOMBKĘ I STROIK BOŻONARODZENIOWY
Wpisany przez Anna Radziewicz   

16 grudnia 2019 r. został rozstrzygnięty szkolny konkurs na "Najpiękniejszą bombkę i stroik bożonarodzeniowy".  Konkurs  odbył się w dwóch kategoriach - indywidualnej i rodzinnej.

Zgłoszono wiele pięknych prac, więc jurorki miały twardy orzech do zgryzienia z wyborem tych "naj...". Ostatecznie jury w składzie: wicedyrektor Teresa Radziewicz oraz p. Katarzyna Chrościcka, Monika Kaliszewska i Justyna Zdziech wyłoniło następujących zwycięzców:

W konkursie na "Najpiękniejszą bombkę"

w kategorii indywidualnej

I miejsce Krystian Sokołowski kl. VI b

II miejsce Marcin Domaszuk kl. VI b

III miejsce Martin Sobolewski kl. Va

w kategorii rodzinnej

I miejsce Mateusz Iwaniuk kl. Vb z rodziną

II miejsce Maciej Pełszyński kl. IV a z rodziną

III miejsce Julia Maciejczuk kl. Va z rodziną

 

W konkursie na najpiękniejszy "Stroik bożonarodzeniowy"

w kategorii indywidualnej

I miejsce Zofia Skarżyńska kl. VII b

II miejsce Maja Sieńko kl. VII a

w kategorii rodzinnej

I miejsce Wiktor Zalewski kl. VII a z rodziną

II miejsce Szymon Szczytko kl. IV a z rodziną

 

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się podczas szkolnej wigilii  20 grudnia na sali gimnastycznej.

Zwycięzcom gratulujemy!

 
Okres Świąt Bożego Narodzenia- wolontariat w naszej szkole -„ Bądźmy razem na Święta”
Wpisany przez Agata Pućkowska i Małgorzata Jabłońska- opiekunowie SKC   

Okres Bożego Narodzenia to czas, który powoduje otwieranie naszych serc i dostrzeganie  potrzeb drugiego człowieka bardziej niż kiedykolwiek. Jest to okres, w którym wolontariusze Szkolnego Koła Caritas starają otoczyć swoją pomocą jak najwięcej osób potrzebujących wsparcia i sprawić, aby świąteczny czas był radośniejszy.

W ramach tych działań w dniach 2-3 grudnia 2019 roku zorganizowaliśmy zbiórkę funduszy na przygotowanie „Naszej Szlachetnej Paczki” dla rodziny potrzebującej wsparcia.

W dniu 6 grudnia  2019 roku uczestniczyliśmy w Ogólnopolskiej zbiórce żywności  Caritas „ TAK POMAGAM”, zbierając żywność w sklepie  PSS Społem „Opałek”.

Wsparliśmy  również Fundację „AMUN” działającą na rzecz osób niepełnosprawnych, sprzedając kartki świąteczne.

Zorganizowaliśmy  wśród nauczycieli coroczną akcję „Gwiazdka dla dziecka”, w której to nauczyciele przygotowują paczki dla dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.  W tym roku przygotowano paczki dla siedmiorga dzieci.

Społeczność Przedszkola zorganizowała „Kiermasz ozdób świątecznych”. Pozyskane fundusze przeznaczono na zakup ciepłej odzieży dla dziecka z rodziny potrzebującej wsparcia.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja charytatywna „ Jedzie dobroć na wielbłądzie” do której  włączyli się uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły. Do wcześniej przygotowanych worków i „okrycia” wielbłąda można było przynosić żywność, przybory szkolne, artykuły  chemii gospodarczej, które następnie przekazano rodzinom potrzebującym wsparcia.

Podejmowane działania przyniosły wiele satysfakcji osobom włączającym się w organizowane akcje, a obdarowanym  wiele radości i wiarę w ludzi.

 
Międzynarodowa wymiana listów i pocztówek
Wpisany przez Iwona Szczerbińska   

W listopadzie 2019r wybrani uczniowie klas V i VI pod opieką p. Iwony Szczerbińskiej przystąpili do projektu  pt. „Międzynarodowa wymiana listów i pocztówek”, którego celem jest rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim, kształtowanie postawy otwartości i tolerancji wobec  innych kultur oraz rozbudzanie motywacji do nauki języków obcych. Uczniowie rozpoczęli udział w tym projekcie od samodzielnego przygotowania pocztówek bożonarodzeniowych, w których wypisali życzenia w języku angielskim i polskim. Pocztówki zostały wysłane do kilkunastu szkół z Europy. My również otrzymaliśmy życzenia od naszych partnerów. Kolejnym etapem naszych działań jest wymiana listów w j. angielskim. Pierwsze listy do kolegów z Włoch już wysłaliśmy. Wymiana listów i pocztówek odbywa się pocztą tradycyjną oraz mailową. Mamy nadzieję, że będzie to nie tylko nauka, ale też bardzo ciekawe doświadczenie.

 
Świąteczne warsztaty w bibliotece szkolnej
Wpisany przez Agnieszka Słomińska   

W grudniu w bibliotece szkolnej grupa uczniów z klas I – III brała udział w świątecznych warsztatach. Uczestnicy przygotowali bożonarodzeniowe kartki z wykorzystaniem papierowej wikliny oraz stroiki, które ozdobili zgodnie z własnym pomysłem (przy wykorzystaniu m.in. bombek, szyszek, świeczek czy bożonarodzeniowych łańcuchów).

 
VIII Mistrzostwa Zespołu Szkół w Scrabble
Wpisany przez Agnieszka Słomińska, Marek Muszyński, Monika Żochowska, Justyna Zdziech   

5 grudnia 2019 r. w bibliotece szkolnej odbyły się VIII indywidualne i drużynowe mistrzostwa w Scrabble. Wzięli w nich udział uczniowie klas V – VIII naszej szkoły. Wszyscy uczestnicy rozegrali po trzy partie. Rozgrywki wywołały dużo emocji, wynikających z rywalizacji indywidualnej i klasowej. W klasyfikacji indywidualnej najlepsi byli:

- Anna Bieryło VIII a – I miejsce (3 zwycięstwa, 688 małych punktów),

- Mateusz Nowakowski  VIII b– II miejsce (3 zwycięstwa, 455 małych punktów),

- Hubert Muszyński VII b - III miejsce (2 zwycięstwa,  655 małych punktów).

 

W klasyfikacji drużynowej sukces odniosły  następujące klasy:

- I miejsce – klasa VIII a (Anna Bieryło, Natalia Cylwik) – (5 zwycięstw, 1299 małych punktów),

- II miejsce – klasa VII b (Hubert Muszyński, Michał Skowroński) – (4 zwycięstwa, 1134 małe punkty),

- III miejsce – klasa VIII b (Mateusz Nowakowski, Mateusz Wróblewski) - (4 zwycięstwa, 723 małe punkty).

 

 

 
Spektakl „1:0” podczas Szkolnej Wigilii
Wpisany przez Monika Żochowska   

Uczestnicy projektu „Speculum” 20 grudnia 2019 roku zaprezentowali swój finałowy spektakl podczas uroczystego spotkania wigilijnego w Zespole Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki – szkoły, która została partnerem projektu. Grupa teatralna „Lustro” działająca przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Juchnowcu Kościelnym zaskoczyła widzów performatywnym charakterem przedstawienia pod tytułem „1:0”. W opracowanie nietypowych Jasełek ukazujących naradę nieba i piekła tuż przed narodzinami Jezusa włączyli się między innymi aktorzy Białostockiego Teatru Dramatycznego (pan Patryk Ołdziejewski oraz pan Marek Tyszkiewicz), choreografowie szkoły tańca Danceoffnia (pani Grażyna Stanisławska oraz pani Dorota Baranowska), a także absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – pani Anna Radziewicz. Oprawę muzyczną spektaklu wzbogacił chór szkolny pod przewodnictwem pani Iwony Dudzik, a jego stronę techniczną wspierał pan Krzysztof Grzegorczyk oraz pan Igor Dacewicz. Koordynatorem całego projektu była pani Bożena Cylko, a  opiekunem grupy teatralnej – pani Monika Żochowska.

Młodzież przez kilka miesięcy intensywnie pracowała nad udoskonaleniem swojej gry aktorskiej, a także nawyków prawidłowego mówienia, świadomego operowania głosem. Nauczyła się wyrażać siebie poprzez taniec rozumiany bardzo szeroko jako mowa ciała, oddech, gest, postawa. Na własnym przykładzie dostrzegła związek ciała, ruchu z myślą, poznała sposób reakcji ciała na emocje oraz wydobyła emocje, które są  ważnym elementem ruchu scenicznego. Adepci sztuki aktorskiej opracowali własne projekty makijażu artystycznego, kostiumów oraz scenografii, poznali kulisy i historię teatru, jednym słowem - “prawdziwe” zaplecze teatralne w celu osiągnięcia konkretnego efektu artystycznego i wizualnego. Ponadto rozwinęli swoją wyobraźnię podczas warsztatów kreatywnego pisania metodą Loesje oraz uczestnicząc w sesji RPG. Młodzi aktorzy mieli okazję zwiedzić okoliczne świątynie sztuki teatralnej (Białostocki Teatr Lalek, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatr Wierszalin w Supraślu), a także obejrzeć spektakl w Muzycznym Teatrze Roma w Warszawie – poznając tym samym różne formy sztuki teatralnej. Dla młodych twórców udział w projekcie był również szansą na sprawdzenie się podczas pracy zespołowej, nauką empatii, odpowiedzialności, dyscypliny oraz wyzwoleniem swego potencjału stymulowanego poprzez nowatorskie metody i formy pracy. W trakcie trwania projektu każdy z uczestników współtworzył vloga, który będzie materiałem dokumentującym przebieg wszystkich działań. Teatralne zmagania naszych podopiecznych można śledzić na stronie Gminnej Biblioteki Publicznej w Juchnowcu Kościelnym w zakładce SPECULUM: http://speculum.bibliotekajuchnowiec.pl/.

Cieszymy się, że współpraca tak wielu osób oraz dofinansowanie projektu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaoowocowało wysokiej jakości spektaklem, który doceniła dojrzała teatralnie szkolna widownia. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę młodych aktorów oraz pomocników technicznych – uczniów klas VII i VIII.

 
Przedstawienie Wigilijne „1:0” podczas podsumowanie projektu „Speculum”
Wpisany przez Monika Żochowska   

19 grudnia 2019 roku to data, która na długo pozostanie w pamięci uczestników projektu SPECULUM. Tego dnia o godzinie 17:00 sala Gminnego Ośrodka Kultury w Juchnowcu Kościelnym zapełniła się po brzegi widzami, którzy chcieli zobaczyć zwieńczenie wielomiesięcznej pracy grupy teatralnej „Lustro” działającej przy Gminnej Bibliotece Publicznej. Publiczność mogła podziwiać nie tylko przedstawienie wigilijne „1:0”. Po zakończeniu spektaklu widownia wraz z chórem z Zespołu Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym pod przewodnictwem pani Iwony Dudzik wspólnie zaśpiewała tradycyjne kolędy. Pani Bożena Cylko wręczyła uczestnikom projektu pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Całą drogę, jaką przeszli uczniowie od początku przygotowań do spektaklu mogliśmy śledzić dzięki filmowi, który podsumował projekt. Po zakończeniu części oficjalnej członkowie grupy teatralnej oraz wszyscy zgromadzeni goście, w tym rodziny aktorów mogli wspólnie świętować zwieńczenie wytężonej pracy młodzieży przy smacznym posiłku.

Nad finałowym spektaklem uczniowie pracowali już od czerwca, kiedy to poznali scenariusz wigilijnych Jasełek, a także obsadę spektaklu. Swoje umiejętności młodzi aktorzy rozwijali i pogłębiali pod okiem profesjonalistów – aktorów Teatru Wierszalin w Supraślu oraz Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. „Czarodzieje Wyobraźni” - pan Marek Tyszkiewicz oraz pan Patryk Ołdziejewski pracowali z młodzieżą nad doskonaleniem warsztatu aktorskiego. Pan Patryk jako reżyser wprowadził grupę na zupełnie nowy poziom gry aktorskiej. Przedstawienie zostało wzbogacone o elementy tanecznych choreografii przygotowanych pod okiem choreografów szkoły tańca Danceoffnia - pani Grażyny Stanisławskiej oraz pani Doroty Baranowskiej. Grupa teatralna wspólnie z absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – panią Anną Radziewicz tworzyła projekty scenografii, kostiumów, artystycznych makijaży, fryzur, samodzielnie tworzyła stroje. Współpraca tak wielu osób oraz dofinansowanie projektu przez  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwoliły stworzyć niebanalny spektakl, który poruszył emocje widzów, a także pobudził do refleksji nad sensem narodzin Jezusa oraz odwiecznej walki dobra ze złem.

Udział w projekcie „Speculum” to dla młodzieży nie tylko przygotowanie przedstawienia, ale również dziesiątki godzin spędzonych na rozmaitych warsztatach na terenie Gminy Juchnowiec Kościelny (Gminnej Biblioteki Publicznej, Ośrodka Kultury, Zespołu Szkół). Zajęcia, w których uczestniczyła grupa 17 osób poszerzały ich horyzonty, wydobywały drzemiący w uczniach potencjał, a także wzbogaciły myślenie o sztuce teatralnej. To także wyjazdy do teatru („Hobbit” w Białostockim Teatrze Dramatycznym, „Dzikie serce” w BTL-u, „Aida” w warszawskim Teatrze Roma), Studia Działań Kreatywnych Danceoffnia, Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Uczestnicy projektu kształtowali także swoje umiejętności literackie w ramach zajęć ze scenopisarstwa oraz warsztatów Loesje, podczas których tworzyli kreatywne krótkie, często humorystyczne teksty. Mieli możliwość wziąć udział w sesji RPG, która wprowadziła ich w świat gier fabularnych dających okazję do wcielania się w stworzone przez siebie postacie, a na jednych z zajęć z zakresu historii teatru stworzyli swoiste Muzeum Min.

Niezapomniana teatralna przygoda z pewnością nie skończy się wraz z zakończeniem projektu, ponieważ głęboko wierzymy, że odcisnęła trwały ślad nie tylko w postaci vlogowych nagrań oraz zdjęć, ale przede wszystkim głęboko poruszyła ich świat emocji, a także ukształtowała konkretne umiejętności przydatne w dalszym życiu młodych ludzi.

 
SZKOLNY KONKURS NA „NAJŁADNIEJSZĄ SZOPKĘ BOŻEGO NARODZENIA I GWIAZDĘ KOLĘDNICZĄ 2019
Wpisany przez Małgorzata Dakowicz   

W dniach 16-20 grudnia 2019 r. w Zespole Szkół w Juchnowcu Górnym odbył się konkurs na „Najładniejszą Szopkę Bożego Narodzenia i Gwiazdę kolędniczą". Prace były wykonane z różnych  materiałów (tektura, drewno, słoma, itp.). Szopki i Gwiazdy zostały zaprezentowane na wystawie szkolnej.

Spośród prac komisja w składzie:

mgr Małgorzata Jabłońska,

mgr Małgorzata Dakowicz,

mgr Iwona Niewińska,

mgr Jan Sagun,

w kategorii Szopki wybrała najlepsze prace, których autorami są następujące osoby:

1 miejsce: Hubert Marciniak z kl VI b;

2 miejsce: Natalia Sorko, Ida Supruniuk, Zuzanna Kwiatkowska, Maja Ziółkowska z kl. VI a;

3 miejsce: Marcin Domaszuk z kl. VI b;

w kategorii Gwiazdy wybrała najlepsze prace, których autorami są następujące osoby:

1 miejsce: Jakub Staskiewicz, Jan Harasimczuk z kl. IV a, Gabriel Miniewski z kl. V b;

2 miejsce: Michał Ramotowski z kl. V a;

3 miejsce: Kinga Dąbrowska z kl V a.

Zwycięzcom gratulujemy! 
Wyjazd grupy teatralnej „Lustro” na Politechnikę Białostocką
Wpisany przez Monika Żochowska   

13 grudnia 2019 roku grupa teatralna „Lustro” - uczniowie z klas VII oraz VIII naszej szkoły wybrali się na Wydział Architektury Politechniki Białostockiej. Tam pod okiem wykładowcy oraz studentów Koła Naukowego "Mała Architektura" próbowali odszukać elementy wspólne teatru oraz projektowania. Spotkanie uzmysłowiło młodzieży proces powstawania projektu przy użyciu różnych narzędzi, od najprostszych, takich jak węgiel i papier, po najnowocześniejsze - skaner 3D czy pracownia wirtualnej rzeczywistości. Każdy z uczestników warsztatów mógł spróbować swoich sił oraz pobudzić swoją wyobraźnię przy tworzeniu wirtualnej postaci w komputerowym programie BLENDER. Młodzi twórcy teatru zostali pobudzeni do wykorzystania nowoczesnych rozwiązań informatycznych podczas tworzenia kostiumów, scenografii oraz animacji multimedialnych wykorzystywanych w spektaklach. Nasi uczniowie w murach Wydziału Architektury mogli poczuć się jak prawdziwi studenci – nie tylko przebywali w tych samych salach wykładowych i ćwiczeniowych, ale uczestniczyli w prawdziwych zajęciach, a także podziwiali prace młodych architektów i projektantów. Spotkanie odbyło się w ramach projektu SPECULUM realizowanego ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, którego koordynatorem jest Gminna Biblioteka Publiczna w Juchnowcu Kościelnym, a partnerem – Zespół Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym.

 
Uczestnicy projektu „Speculum”w BTL-u
Wpisany przez Monika Żochowska   

13 listopada 2019 roku uczestnicy projektu SPECULUM realizowanego ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, którego koordynatorem jest Gminna Biblioteka Publiczna w Juchnowcu Kościelnym, a partnerem – Zespół Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym uczestniczyli w wyjeździe do Białostockiego Teatru Lalek. Grupa teatralna „Lustro” wybrała się na spektakl pt. „Dzikie serce”. Po przedstawieniu uczniowie poznali topografię teatru, odwiedzili pracownie, w których tworzy się teatralna magia, mieli okazję zajrzeć do wielu ciekawych miejsc, zwykle niedostępnych dla widzów. W trakcie zajęć interaktywnych poznali tajniki scenopisarstwa i wybranych form dziennikarskich mających zastosowanie w życiu nie tylko teatralnym. Warsztaty dały im możliwość opanowania tajników analizy tekstu literackiego i pokazały jak w praktyce zastosować zdobyte na zajęciach umiejętności, a udział w spektaklu dostarczył wielu niezapomnianych wzruszeń, a także pobudził do refleksji na temat relacji rodzinnych.

 
Taneczne zmagania grupy teatralnej „Lustro”
Wpisany przez Monika Żochowska   

10 listopada 2019 roku uczestnicy projektu SPECULUM realizowanego ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, którego koordynatorem jest Gminna Biblioteka Publiczna w Juchnowcu Kościelnym, a partnerem – Zespół Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym uczestniczyli w wyjeździe do  białostockiego Studia Działań Kreatywnych – DanceOFFnia. Młodzież pod okiem pani choreograf Doroty Baranowskiej szlifowała układ choreograficzny, który będzie częścią przedstawienia wigilijnego. Wizyta w białostockiej szkole tańca była zwieńczeniem kilkumiesięcznej pracy warsztatowej również pod opieką pani Grażyny Stanisławskiej, która pracowała z uczniami w murach naszej szkoły nad koordynacją ruchową, świadomością transformacji ruchu w przestrzeni, poczuciem estetyki i harmonii wykonywanych elementów, ich właściwej synchronizacji, ekspresji, dynamiki oraz ogólnego wyrazu artystycznego kompozycji choreograficznych inspirowanych fabułą planowanego spektaklu teatralnego. Uczniowie w trakcie warsztatów poznali różne formy tańca: balet, hip-hop oraz taniec współczesny w oparciu o kontakt i improwizację. Nietypowe Jasełka z dużą dawką tanecznych elementów zostaną zaprezentowane 19 grudnia o godz.17:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Juchnowcu Kościelnym, a dzień później – 20 grudnia o godz.10:15 – występ będą mogli zobaczyć goście zgromadzeni na Szkolnej Wigilii. Serdecznie zapraszamy wszystkich spragnionych teatralnych wrażeń, które pozwolą wzbudzić przedświąteczne refleksje.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 42