Wydarzenia
Gra "Tropem myśli"
Wpisany przez Anna Borowska   

W tym roku po raz kolejny każdy uczeń naszej szkoły mógł wziąć udział w grze „Tropem myśli”, organizowanej
tym razem w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Gra polegała na
znalezieniu hasła (myśli Stanisława Wyspiańskiego: „Polska to wielka rzecz.”) ukrytego w sentencjach
rozmieszczonych na terenie szkoły. 16 listopada 2018 r. komisja oceniała rozwiązania. Brano pod uwagę każdy
szczegół: brak skreśleń, estetykę kartki, estetykę pisma, poprawność ortograficzną. Pudełko było pełne
rozwiązań, ale tylko kilka spełniło wymagania. Drobne nagrody otrzymują:
1. Izabela Zajkowska, kl. IVc,
2. Łukasz Kalisz, kl. VIIa,
3. Julia Korzeniecka, kl. VIIIc,
4. Michał Marciniak, kl. VIIIc,
5. Sebastian Szoda, kl. VIIIc.

Gratulujemy!

 
Złóż życzenia Marszałkowi
Wpisany przez Alicję Borchert, Marka Borcherta   

W ubiegłym roku szkolnym Zespół Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym przystąpił do ogólnopolskiego projektu pt. „Szkoła Niepodległej” ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.

W ramach jednego z zadań uczniowie mieli złożyć życzenia imieninowe lub urodzinowe Pierwszemu Marszałkowi Polski – panu Józefowi Piłsudskiemu. Młodzież naszej szkoły wykonała to zadanie w bieżącym roku szkolnym, dlatego przygotowała pocztówki urodzinowe, które przepięknie prezentowały się na szkolnym korytarzu podczas obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zgodnie z założeniami projektu prace zostały wysłane do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

 
Patriotyzm widziany oczami uczniów klasy…
Wpisany przez Alicję Borchert, Marka Borcherta i Agnieszkę Zajkowską   

Na początku listopada na korytarzach szkolnych pojawiły się kolorowe plakaty przykuwające uwagę wielu uczniów. Są to prace wykonane przez uczniów wszystkich klas I-VIII szkoły podstawowej oraz klas III gimnazjum. Młodzież uchyliła rąbka tajemnicy i za pomocą plakatów zaprezentowała swój sposób postrzegania patriotyzmu. Dokładne obejrzenie stworzonych dzieł pozwala się przekonać, że każdy z nas nieco inaczej pojmuje patriotyzm i kładzie nacisk na inne jego aspekty.

 
OBCHODY SETNEJ ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
Wpisany przez Anna Wysocka – Borys, Anna Truskolawska   

„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy” – tymi słowami  uczniowie klas I – III rozpoczęli obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Następnie dzieci z klasy I b i III a poetyckim słowem przedstawiły historię narodu polskiego,  a Dziecięcy Zespól Ludowy „Jarzębinki” wyraził swoją wdzięczność dla Niepodległej śpiewem patriotycznych pieśni. Pani wicedyrektor Beata Cylwik wręczyła nagrody laureatom konkursu plastycznego ph. „Polska – moja Ojczyzna” oraz konkursu recytatorskiego ph. „Piękna nasza Polska cała”. Punktem kulminacyjnym uroczystego dnia było pełne powagi wykonanie po raz drugi hymnu państwowego na boisku szkolnym. W ten sposób nasza szkolna społeczność włączyła się w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej”. Na koniec spotkania uczniowie wypuścili sto biało – czerwonych balonów.  Z ogromnymi wrażeniami i świadomością, że żyjemy w wolnej Polsce powróciliśmy do swoich  sal.


 
NASZA WIELKA I MAŁA OJCZYZNA
Wpisany przez Anna Wysocka – Borys, Anna Truskolawska   

„Nasza wielka i mała Ojczyzna” – to hasło jednego z zadań, które uczniowie klas I – III wykonywali w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie wykonali pocztówki z różnych miejsc Polski, zachęcające wszystkich do zwiedzania pięknych zakątków naszej Ojczyzny.

 
Szkolne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości
Wpisany przez Alicję Borchert i Marka Borcherta   

9 listopada 2018 r. społeczność szkolna świętowała 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dzień ów był wyjątkowy pod wieloma względami. Uroczystość przygotowana przez panią Alicję Borchert i pana Marka Borcherta rozpoczęła się montażem słowno-muzycznym wzbogaconym wieloma akcentami charakterystycznymi dla sztuki teatralnej. Młodzież wcieliła się nie tylko w role szlachty, chłopów, dzieci z Wrześni, księży, dyktatorów powstań narodowowyzwoleńczych, poetów, muzyków oraz kobiet okresu XIX wieku, lecz także w role żołnierzy Jana Henryka Dąbrowskiego oraz żołnierzy z okresu I wojny światowej. Grę młodych aktorów uświetnił występ Igora Makarskiego, który zagrał na skrzypcach przepiękny fragment „Legendy” Henryka Wieniawskiego. Montaż podejmował trudną tematykę wyjaśniającą historię Polaków od momentu utraty przez Polskę niepodległości do jej odzyskania. Podniosłość wybranych momentów historycznych podkreślały pieśni patriotyczne wykonane przez chór szkolny śpiewający z ogromnym zaangażowaniem,  przygotowany przez panią Iwonę Dudzik.

Tego dnia zaszczyciło nas swoją obecnością wiele osób. Odwiedził nas nie tylko Ksiądz Dziekan Andrzej Kondzior, lecz także absolwenci naszej szkoły, ich koledzy i koleżanki – obecnie uczniowie i absolwenci różnych szkół mundurowych, z którymi mogli porozmawiać nasi uczniowie, co stanowiło realizację ścieżki zawodoznawczej. Wśród nas zagościli: Patrycja Zajkowska, Jakub Perkowski, Krystyna Chomik, Aleksandra Gierej, Paweł Głowacki, Paulina Kiercul i Natalia Kutyłowska. Ich wyjście na scenę przykuło uwagę wszystkich. Widok mundurów – a zwłaszcza tak wielu i tak różnych – zawsze powoduje szybsze bicie serca i wyzwala w oglądających uczucia najpiękniejsze, bo pełne patriotyzmu i podziwu dla tych, którzy zdecydowali się na służbę Ojczyźnie. Jedna z absolwentek – Patrycja Zajkowska – bezpośrednio włączyła się w organizację uroczystości i swoim występem zaskoczyła widownię. Jej recytacja płynąca z głębi serca poruszyła serca niejednego słuchacza. O godzinie 11.11 nasza szkoła połączyła się ze wszystkimi szkołami z całej Polski we wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego. Wszyscy przyjęliśmy prawidłową postawę, ponieważ zaprezentowali ją na scenie zaproszeni absolwenci. Tym symbolicznym akcentem zakończył się nasz apel. Po krótkiej przerwie rozpoczęła się druga część uroczystości, a mianowicie śpiewanie patriotycznych pieśni.

 
V ogólnopolski konkurs historyczny „Polska… Nasza Niepodległa”
Wpisany przez Alicję Borchert   

5 listopada 2018 r. odbyła się gala podsumowująca ogólnopolski konkurs historyczny „Polska… Nasza Niepodległa. W stulecie odzyskania niepodległości 1918-2018”, którego organizatorem był Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku. Patronatem honorowym konkurs objęły następujące instytucje: Instytut Pamięci Narodowej – Oddział Białystok, Narodowe Centrum Kultury, Muzeum Historii Polski, Solidarność Oświatowa w Białymstoku, Muzeum Wojska Polskiego, Narodowy Instytut Dziedzictwa i inne. Jego szkolnym koordynatorem i opiekunem nagrodzonych uczennic była pani Alicja Borchert. Celem przewodnim konkursu było pogłębienie i utrwalenie wiedzy historycznej młodego pokolenia na temat walki Polaków o niepodległość Ojczyzny w okresie zaborów oraz kształtowania granic i ustroju Polski na progu niepodległości. Pomimo iż jest to konkurs organizowany na najwyższym szczeblu i zgłosiło się do niego łącznie 1806 uczestników ze 144 placówek oświatowych, zostały zauważone i docenione dwie prace naszych uczennic.

W kategorii „album” II miejsce zajęła praca Marii Korzenieckiej z kl. V d, zaś w kategorii „praca plastyczna - rysunek” doceniono wysiłek Natalii Sobolewskiej oraz Anny Pełszyńskiej z kl. VI a, które zajęły III miejsce. Za włożony trud młodzież otrzymała cenne nagrody.

 
100 ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
Wpisany przez Krzysztof Grzegorczyk   

W dniu 11 listopada 2018 roku Poczet Sztandarowy o godzinie 9,00 uczestniczył w Nabożeństwie za Ojczyznę w cerkwi prawosławnej w Kożanach, następnie o godzinie 11,30 uczestniczył we Mszy Św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Juchnowcu Kościelnym. Po Mszy Św. wszyscy uczestnicy udali się na cmentarz parafialny i złożyli kwiaty pod pomnikiem za wiarę i wolność.

 
Wystawa pamiątek Polskich 1918-2018 r.
Wpisany przez Justyna Zdziech   
Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Prezentuje ona ponad 100 pamiątek zebranych od nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Są to m.in. medale, książeczki wojskowe, świadectwa szkolne, książki, znaczki i  wiele bardzo sentymentalnych rzeczy za którymi kryją się pewne zdarzenia, historie, które miałam okazję wysłuchać.
Wystawę można oglądać  od 5 do 15 listopada 2018 r.

 
Patriotyczne Śpiewanie 2018
Wpisany przez Iwona Dudzik   

9.11.2018. w naszej szkole odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych według formuły "Patriotycznego Śpiewania" w ramach uroczystych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wraz z zaproszonymi gośćmi, dyrekcją i nauczycielami zaśpiewali pieśni:
"Piechota", "Pierwsza brygada", "Rota", "Czerwone maki", "Marsz, marsz Polonia", "Serce w plecaku", "Wojenko, wojenko", "Warszawianka 1831", "Przybyli ułani", "O mój rozmarynie", "W krwawym polu", "Pieśń o wodzu miłym", "Modlitwa obozowa", "Pierwsza kadrowa", "Pałacyk Michla", "Jak długo w sercach naszych".


 
MEGAMISJA w Zespole Szkół w Juchnowcu
Wpisany przez Anna Radziewicz   

Od połowy września w naszej szkole zagościła na dobre MegaMisja Fundacji Orange.  Są to zajęcia dla dzieci z klas I-III prowadzone w ramach zajęć świetlicowych, które obejmują 350 świetlic szkolnych i kilka tysięcy dzieci w całej Polsce. Nasze pociechy już od najmłodszych lat posługują się smartfonami, tabletami i laptopami, ale często nie zdają sobie sprawy z zagrożeń wynikających z korzystania z tych technologii. Poza tym wykorzystują ją przeważnie do grania i komunikacji. Projekt MegaMisja uczy ich w mądry a jednocześnie zabawny sposób kreatywnego i bezpiecznego poruszania się po świecie multimedialnym.  W ciągu 10 miesięcy dzieci nabędą wiedzę w 10 zakresach tematycznych, m.in. korzystanie z informacji,  język mediów, prawa autorskie, bezpieczeństwo w sieci, etyka, wartość mediów. Tym samym dzieci nabędą wiele kompetencji cyfrowych, które kreatywnie będą mogły wykorzystać.

W naszej szkole pracują obecnie trzy grupy dzieci: grupa główna – klasa I b pod opieką Lidera projektu  p. Anny Radziewicz,  klasa  - grupa z I a (opiekun - p. Justyna Zdziech) i Misiaki z kl. III a (opiekun - p. Małgorzata Jabłońska).

Aby śledzić nasze poczynania, można wejść na platformę MegaMisji https://megamisja.pl/, wpisać  nazwę naszej szkoły lub miejscowość (Juchnowiec Górny), a następnie wybrać interesującą nas grupę.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 32