Rok Niepodległej


Zaproszenie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

 

 
ZAPROSZENIE PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   


Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości serdecznie
zapraszamy na patriotyczne śpiewanie przy ognisku. Odbędzie się ono 11
października 2018 r. o godz. 17.30 przy Kościele pw. Świętej Trójcy w Juchnowcu
Kościelnym. Organizatorzy zapewniają gorące kiełbaski, pieczywo i dodatki.
Zachęcamy do wzięcia ze sobą kawałka ciasta i napoju na wspólny stół.
Rocznicę odzyskania niepodległości uczcijmy razem.

Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie
Zespołu Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki
w Juchnowcu Górnym

 
Wyjazd uczniów na spektakl teatralny oraz odwiedzenie miejsca pamięci PDF Drukuj Email
Wpisany przez Alicję Borchert i Marka Borcherta   

2 października 2018 roku ponad stu uczniów klas piątych i szóstych pojechało do Białegostoku pod opieką p. Alicji Borchert, p. Marka Borcherta, p. Anety Białous, p. Katarzyny Chrościckiej, p. Barbary Cylwik, p. Marka Muszyńskiego oraz p. Agnieszki Słomińskiej, gdzie obejrzało spektakl teatralny pt. ?Świat legend? wystawiony przez aktorów Wrocławskiego Teatru Edukacji In-Art. Tematem przedstawienia były polskie legendy opowiadające o początkach państwa polskiego, poznańskim hejnale, a także o zbójniku Madeju i okrutnym Popielu, którego zjadły myszy. Każda z nich została przedstawiona w innej technice teatralnej, dzięki czemu widz nie mógł ulec znudzeniu. Twórcy spektaklu szczególny nacisk położyli na rozbawienie publiczności, choć nie zapomnieli również o scenach grozy, co pozwoliło młodzieży przeżyć wiele rozmaitych emocji, takich jak strach, złość, współczucie, radość, czy też euforię. Po obejrzeniu sztuki teatralnej uczniowie klas szóstych odwiedzili jedno z wielu miejsc pamięci. Udali się na ulicę Zwycięstwa, gdzie oddali hołd żołnierzom 1 Pułku Piechoty Legionów poległym 22 sierpnia 1920 r. w bitwie o Białystok. Zapalając symboliczne znicze, młodzież uczciła pamięć wszystkich bohaterów wojny polsko-bolszewickiej, w tym kapitana Józefa Marjańskiego nazywanego przez wielu ?najdzielniejszym z dzielnych?.

 
Konkurs plastyczny "Podlasie - miejsce, które kocham" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Iwona Dudzik   

 

Dnia 25.09.2018. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny "Podlasie - miejsce, które kocham". Konkurs odbył się w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

I miejsce zajęła Julita Matys kl. VIa, II miejsce zajęła Zuzanna Lul kl. VIb, III miejsce ex aequo zajęli Joanna Trzeciak kl. IVa i Franciszek Łupiński kl. IVc. Wyróżnienia otrzymali Martyna Matys kl. IVa, Marcin Domaszuk kl. Vb, Julia Rudczuk kl. VIb, Aleksandra Trzeciak kl. VIa, Hubert Marciniak kl. Vb, Aurelia Brzezina kl. IVa.

 

 
XVIII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru pod hasłem ?Przez Sybir do Niepodległej? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marka Borcherta, Krzysztofa Grzegorczyka   

7 września 2018 roku delegacja naszej szkoły udała się pod Pomnik Katyński w Białymstoku, aby wziąć udział w XVIII Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru. Tegoroczny marsz został objęty honorowym patronatem Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Nie zabrakło również przedstawicieli władz samorządowych oraz najwyższych władz państwowych, w tym przedstawiciela Prezydenta RP oraz Prezesa Rady Ministrów.

Uczestników marszu ?Przez Sybir do Niepodległej? powitał przewodniczący Podlaskiej Rady Wojewódzkiej Związku Sybiraków inż. Tadeusz Chwiedź, który w krótkim, ale bogatym w treść, przemówieniu poinformował, że organizatorzy marszu chcieli w ten sposób oddać hołd kilku pokoleniom Polaków zsyłanym na Syberię i do Kazachstanu. Pierwsze zsyłki miały miejsce podczas konfederacji barskiej, w wyniku której na Sybir wysłano około 10.000 powstańców. Po insurekcji kościuszkowskiej skazano na zsyłkę 5.000 powstańców. Represje nie powstrzymały polskich patriotów i kolejne pokolenia nadal podejmowały walkę o wolną Polskę. W wyniku klęski poniesionej w powstaniu listopadowym i styczniowym władze carskie zesłały około 50.000 żołnierzy i powstańców. W czasie II wojny światowej i kilka lat po jej zakończeniu władze sowieckiej Rosji, w ramach walki z polskością, deportowały łącznie 1.350.000 ludzi. Kończąc przemówienie, przypomniał słowa Józefa Piłsudskiego, kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Jana Pawła II. Wszystkie te wybitne postacie przekazały nam w swym testamencie obowiązek troszczenia się o Polskę i jej historię. Następnie dyrektor Muzeum Sybiru w Białymstoku otrzymał sztandar od jednego ze stowarzyszeń Sybiraków, który zostanie wyeksponowany w tymże muzeum.

Po przemówieniu oraz błogosławieństwie udzielonym w obrzędzie katolickim, prawosławnym i ewangelicko-augsburskim rozpoczął się marsz. Poczty sztandarowe przeszły ulicami Białegostoku do Kościoła pw. Ducha Świętego, gdzie odprawiono Mszę Świętą. Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów, zniczy oraz salwą honorową przy Pomniku-Grobie Nieznanego Sybiraka.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 11
situs toto 4d dentoto
situs toto 4d dentoto