Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole
Wpisany przez Jolanta Samojluk   

21 lutego 2014 roku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Był to dzień, podczas którego podsumowaliśmy działania z I semestru na rzecz popularyzacji polszczyzny wśród młodzieży naszej szkoły.

Pomysł na realizację projektu zrodził się na podstawie wieloletnich obserwacji uczniowskich postępów w nauce języka polskiego przez nauczycieli Zespołu Polonistycznego. Z biegiem lat bowiem zauważa się, że młodzież niezbyt dużą wagę przykłada do dbałości o poprawne wypowiadanie się po polsku, do rozwijania świadomości, że język ojczysty to ważny element kultury, bez którego nie byłoby narodu. Dlatego też w tym roku szkolnym w Zespole Szkół 
w Juchnowcu Górnym wyjątkowo intensywnie propaguje się naukę języka ojczystego.

W związku z tym w ciągu I półrocza zorganizowano szereg konkursów promujących jego znajomość. Uczniowie wzięli udział również w konkursach pozaszkolnych.

Oto niektóre z nich:

- konkursy organizowane przez Centrum Edukacji Humanistycznej:

Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny pod hasłem Z ortografią na co dzień,

Ogólnopolski Konkurs pod hasłem Z poprawną polszczyzną na co dzień,

- konkurs Ogólnopolskiej Kampanii Pisania Piórem pod hasłem Ładne Pisanie Piórem.

Konkursy przeprowadzone przez nauczycieli naszej szkoły:

- konkurs na pracę literacką pt. Dlaczego warto dbać o poprawność językową?,

- konkurs Audiobook na żywo,

- Mistrzostwa Zespołu Szkół w Scrabble’ach,

- gra Tropem myśli,

- Konkurs plastyczny Słowo w obrazie,

- Konkurs Pieśni Ojczystej,

- Turniej Znajomości Języka Polskiego.

Turniej Znajomości Języka Polskiego z udziałem wszystkich uczniów gimnazjum przeprowadzony podczas MDJO, był uwieńczeniem powyższych działań. Młodzież mogła sprawdzić wiedzę z zakresu stylistyki, składni, poprawić swoją dykcję, a także udoskonalić umiejętność formułowania argumentów. Turniej przebiegał w wesołej atmosferze, skłaniającej uczestników do zaangażowania się w rozwiązywanie zadań. W konkursie zwyciężył zespół klas A w składzie:

Julia Redlińska, Kinga Zalewska kl. Ia

Aniela Gryc, Aleksandra Krajewska kl. IIa

Monika Korzeniecka, Anna Badalian kl. IIIa

Spotkanie umilił również śpiew zwyciężczyni Konkursu Pieśni Ojczystej Dominiki Zubrzyckiej z kl. IIIb oraz prezentacja Moniki Korzenieckiej jej zwycięskiego wypracowania w konkursie na pracę literacką pt. Dlaczego warto dbać o poprawność językową?, którą udostępniamy (PONIŻEJ)  do przeczytania.

Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy nie tylko zajęli czołowe miejsca w konkursach, 
ale wszystkim, którzy wykazali chęć i podjęli wysiłek, by się do nich przygotować. Wszyscy z nich bowiem wygrali to, o czym nasi zniewoleni w XIX stuleciu przodkowie mogli tylko pomarzyć – możliwość swobodnej nauki języka ojczystego.

 

Dlaczego warto dbać o poprawność językową? – autor pracy: Monika Korzeniecka (I wyróżnienie)

W dzisiejszych czasach ludzie nie zwracają większej uwagi na to, jak piszą, a tym bardziej, w jaki sposób mówią. Często nawet nie wiedzą, że wysławiają się niepoprawnie. W swojej pracy chciałabym udowodnić, że warto dbać o poprawność językową.

Po pierwsze, język ojczysty jest nieodłączną częścią kultury. My, Polacy, możemy poszczycić się niełatwym, ale pięknym językiem. Dlatego powinniśmy o niego dbać i starać się mówić poprawnie. W ten sposób nasza kultura, która teraz przez obojętność ludzi zanika, zostanie przekazana następnym pokoleniom.

Myślę, że dobrym powodem do dbania o poprawność językową jest to, że do Polski przyjeżdża coraz więcej emigrantów z zagranicy. Język jest w pewnym sensie naszą wizytówką. Błędy językowe potrafią być bardzo rażące, np. używane często wulgaryzmy, co z pewnością nie świadczy dobrze o Polakach.

Wszyscy również wiemy, że do języka polskiego zostaje wprowadzanych dużo zapożyczeń, a zamiast odpowiadać pełnym zdaniem wielu ludzi mówi „aha” albo „ok”. To już w znacznym stopniu oszpeca naszą ojczystą mowę, która i tak jest już dużo uboższa od tej z minionych czasów. Dlatego w szczególności powinniśmy starać się nie doprowadzić do zaniku prawdziwej, pięknej polszczyzny.

Sądzę, że przytoczone przeze mnie argumenty są dowodem na to, że warto dbać o poprawność językową. Wszyscy powinniśmy starać się o to, żeby nasz polski język pozostał tak piękny, jakim rzeczywiście jest.