IV MIĘDZYSZKOLNY KONKURS TURYSTYCZNY MŁODZIEŻY SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO
Wpisany przez Katarzyna Chrościcka   

Dnia 16.05.2013r. odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Turystycznego dla młodzieży gimnazjalnej województwa podlaskiego. Wzięli w nich udział  uczniowie klasy I i III gimnazjum: Jakub Rybak i Paweł Sobolewski, którzy pokonali w eliminacjach szkolnych swoich rówieśników. Uczestników Konkursu powitała Wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Białymstoku. Uczniowie przystąpili do II etapu konkursu. Atrakcją i jednocześnie nagrodą dla wszystkich uczestników konkursu była wycieczka do niezwykle ciekawego miasteczka – Tykocin. Zwiedziliśmy Synagogę i Muzeum w Tykocinie poświęcone życiu i twórczości Zygmunta Glogera. Następnie udaliśmy się nad dolinę Narwi w Górze Strękowej. Uczestniczyliśmy w lekcji historii i dowiedzieliśmy się, że był to przed II wojną światową strategiczny punkt obronny. Na Górze Strąkowej mieścił się bunkier dowodzenia.    Heroiczna obrona tego odcinka podczas kampanii wrześniowej, zwanego „odcinkiem Wizna”, porównywana jest do obrony Westerplatte i nazywana Polskim Termopile. 720 polskich żołnierzy pod dowództwem kap. Władysława Raginisa przez trzy dni broniło się przed liczącymi 42 tys. żołnierzy wojskami hitlerowskiego Wermachtu. Mimo druzgocącej przewagi wroga Polacy przez trzy dni odpierali zmasowane ataki Niemców. Kpt. Raginis i dowódca artylerii por. Stanisław Brykalski złożyli przysięgę, że żywi nie oddadzą swoich pozycji. W końcu jednak Polacy musieli uleć. Ostatnim punktem oporu był bunkier dowodzenia na Górze Strąkowej. Por. Stanisław Brykalski zginął trafiony odłamkiem pocisku. Kpt. Raginis, polecił żołnierzom poddać się, a sam, wierny złożonej przysiędze, popełnił samobójstwo rozrywając się granatem. Ciała kpt. Raginisa i por. Brykalskiego zostały pochowane obok schronu.

Obserwowaliśmy też przepiękne rozlewiska Narwi i ptaki, które w ogromnych ilościach znalazły na narwiańskich łąkach swój azyl.

Kolejną atrakcją był pobyt w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Brama na bagna” w Strękowej Górze. Wspólne ognisko, pieczenie kiełbasek i rozdanie nagród zwycięzcom oraz upominków wszystkim uczestnikom, sprawiły że bardzo miło spędziliśmy dzień.