IV Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Rodzinie
Wpisany przez Monika Żochowska   

19 marca 2013 roku w Publicznym Gimnazjum Nr 9 w Białymstoku odbył się IV Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Rodzinie. Mottem tegorocznej edycji konkursu były słowa Antoine'a de Saint Exupery'ego:

„Godziny mijają

Jak małe prowincjonalne stacje.

Przez palce przecieka coś,

Czego nie można powstrzymać...

Starość, cóż to takiego?”

 

Tematem przewodnim konkursu była  problematyka związana z różnymi aspektami starości jako ważnego etapu życia w rodzinie. Celem zaś - edukacja młodzieży w zakresie empatii wobec ludzi starych i komunikacji międzypokoleniowej, uświadamianie roli seniorów w nauczaniu i wychowaniu młodego pokolenia, kształtowanie postaw wobec wartości życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz umiejętności rozmawiania o śmierci  i przemijaniu.

Podczas przygotowań do konkursu młodzież zapoznała się z fachową literaturą dotyczącą m.in. faz rozwojowych człowieka, chorób okresu starczego, potrzeb psychicznych człowieka starszego, klimakterium, geriatrii oraz obejrzała film Marcela Łozińskiego „Wszystko może się przytrafić”. Była to doskonała okazja do refleksyjnego przyjrzenia się okresowi starości oraz dała możliwość spojrzenia na swe życie z nowej perspektywy.

Nasze gimnazjum podczas białostockiego finału reprezentowały 3 uczennice z klasy IIIC wyłonione podczas szkolnego etapu, w którym wzięło udział ??? uczniów. Agnieszka Gaińska,  Karolina Malinowska oraz Sylwia Mierzwińska konkurs rozpoczęły od napisania testu. Po części pisemnej uczestnicy konkursu mieli okazję zobaczyć spektakl pt. „Bleee”. Do części ustnej zakwalifikowały się 4 osoby, które najlepiej napisały test, w tym Karolina Malinowska, która w ostatecznej rozgrywce zajęła zaszczytne 4. miejsce. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni wartościowymi książkami oraz pamiątkowymi dyplomami, a nasza laureatka dzięki nagrodzie za 4. miejsce (strategiczna gra planszowa) będzie mogła owocnie spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Cieszymy się z naszego sukcesu i gratulujemy wygranej !!!