Światowy Dzień Ziemi 2021r. – „Przywróć naszą Ziemię” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzynę Chrościcką i Iwonę Gisztorowicz   

Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia. 
W 1990 roku uznano Dzień Ziemi za święto o zasięgu globalnym, 200 milionów ludzi z 141 państw zmobilizowało się i doprowadziło do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. Do dziś obchody te są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw oraz uświadamiania o problemach klimatycznych na Ziemi.

Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.

Z powodu pandemii wszystko  odbywa się w świecie wirtualnym. Podobnie będzie w naszej szkole.

Coraz popularniejsza staje się idea Zero Waste, co dokładnie znaczy “zero odpadów”, „zero marnowania”. Jest to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska.

Życie wedle idei Zero Waste sprowadza się do stosowania zasad:

·        odmawiaj,

·        ograniczaj,

·        wykorzystaj ponownie,

·        recyklinguj,

·        kompostuj.

Uczniowie naszej szkoły bardzo licznie odpowiedzieli na propozycję zaprezentowania pomysłów: czy ja mogę zrobić coś dla Ziemi?

Propozycje tych działań przedstawili na sketchnotkach:

 

Uczniowie wykonali też małe arcydzieła: prace plastyczne i mikro-ekosystemy czyli „las w słoiku”. Las w słoiku to świetna dekoracja do salonu, sypialni oraz edukacyjna zabawa dla dzieci i młodzieży, która może uczyć o przyrodzie, pokazywać zachodzące w niej procesy.