#szkoła pamięta - 11 listopada PDF Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Wiska-Koszykowska   

Dnia 11 listopada 2020 roku obchodziliśmy 102 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów (1795–1918). Chociaż nie mogliśmy świętować wspólnie w naszej szkole, nasi uczniowie przygotowali kotyliony i stroiki patriotyczne w ramach nauczania zdalnego. Tego dnia powiewały nasze narodowe flagi oraz brzmiał hymn naszej Ojczyzny. Wielu naszych uczniów spędziło Narodowe Święto Niepodległości w rodzinnej i podniosłej atmosferze.

 

„Niepodległość”

Marcin Wolski

 

Spośród słów używanych nieczęsto

tłumnie dzisiaj na place wybiegło

słowo piękne, jak honor i męstwo,

słowo, które brzmi – niepodległość.

 

Niepodległość to brąz na cokołach,

lecz na co dzień – mówiąc po prostu

polski dom, polski las, polska szkoła,

polska władza i polski Kościół.

 

Ono znaczy – bez strachu spać.

Ono znaczy – spokojnie się budzić,

kochać, śmiać się i pewnie trwać

– w wolnym kraju wśród wolnych ludzi.