ZDALNE NAUCZANIE PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

Zarządzenie Dyrektora - organizacja zdalnego nauczania

plik PDF

 

Zarządzenie Dyrektora - ocenianie w czasie zdalnego nauczania

plik PDF

 

Polecane strony edukacyjne (kliknij tutaj)


 


 

Jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą

Ważną kwestią jest przygotowanie dziecka na najbliższy czas kiedy trzeba będzie  pozostać w domu i uczyć się zdalnie.  Należy porozmawiać o tym, co dzieje się w Polsce i na świecie, oczywiście dostosowując treść i przekaz do wieku dziecka

Żeby nauka w domu była skuteczna, ważne jest kilka zasad:

Higiena uczenia się:

- Wywietrzone pomieszczenie do nauki

- Wygodne krzesło

- Odpowiednie oświetlenie

- Zapewniony komfort psychiczny - im większe skupienie na nauce, tym lepsze efekty

Pamiętajmy, że lęk, niepewność obniżają sprawność pamięci.

Organizacja nauki:

- Dobrze zorganizowane miejsce do pracy (najlepiej stałe)

- Porządek w miejscu nauki (albo przynajmniej taki bałagan, który nie przeszkadza).

- Na biurku tylko potrzebne przedmioty

- Plan pracy (najpierw to, co trudne, potem łatwiejsze, na koniec to, co najprzyjemniejsze)

- Przerwy (po kilku, kilkunastu  minutach  u młodszych, a w przypadku starszych dzieci nie rzadziej niż po 45  minutach). Wówczas trzeba wstać od biurka, przejść się, napić się wody, wyjrzeć przez okno, umyć twarz i ręce)

W przypadku kiedy w domu jest kilkoro dzieci określenie godzin w których dane dziecko pracuje (opracowanie grafiku i wywieszenie go np. na lodówce).

Sposoby uczenia się:

-Powtarzanie - jest najlepszym sposobem na zapamiętywanie (po każdej sekwencji podsumowanie, a na zakończenie ? szybkie powtórzenie kolejnych punktów).

Powtarzać należy: głośno i często.

- Sporządzanie notatek ? ważne jest używanie kolorowych pisaków do podkreślania zasadniczych kwestii oraz kartek do oddzielania partii materiału.

- Robienie wykresów i ilustracji na dany temat.

- Pomocne może być spacerowanie po pokoju lub wystukiwanie rytmu podczas zapamiętywania.

- Przeplatywanie uczenia się poszczególnych przedmiotów tzn: ścisłe na przemian z  humanistycznymi np. historia, matematyka potem język polski, a następnie fizyka.

A przede wszystkim Systematyczność!

Na tyle na ile jest to możliwe należy pamiętać o wsparciu dziecka w uczeniu się w domu, im dziecko młodsze, tym wsparcie bardziej pożądane; może mieć formę rozmowy, gry, dyskusji, a najlepiej, kiedy nastąpi zamiana ról i dziecko ?uczy? dorosłego.

Techniki wspierające uczenie się - zapamiętywanie:

Mnemotechniki czy techniki pamięciowe to ogólna nazwa sposobów ułatwiających zapamiętanie, przechowywanie i przypominanie sobie informacji. Dzięki technikom pamięciowym można w niezwykle szybki i łatwy sposób zwiększyć zakres i trwałość pamięci.

Główne rodzaje technik pamięciowych to:

  • Skojarzenia: łączenie nowych informacji z już zapamiętanymi.
  • Porządkowanie i grupowanie: według przyjętych zasad, np. podobieństwa znaczeniowego, formalnego, fonetycznego.
  • Stosowanie praw zapamiętywania: wykorzystanie obu półkul mózgowych i ich potencjału (kolory, kształty, symbole, obrazy, dźwięki, rytm, wyróżnianie się).
  • Skróty językowe: np. połączenie pierwszych liter nazw w jedno słowo lub zdanie.

 

Rodzicu pamiętaj o:

- zorganizowaniu stałego planu dnia,

- uwzględnieniu możliwości rodziny,

- uwzględnieniu możliwości dziecka,

- zabezpieczeniu w pierwszej kolejności potrzeb dziecka.

 

Bądźmy dobrej myśli!

Motywowanie dziecka do nauki w domu często dla rodzica jest ogromnym wyzwaniem. Aby temu sprostać Rodzicu pamiętaj:

  1. 1. Interesuj się tym co dziecko ma do zrobienia (co ma zadane- sprawdzaj na Librusie).
  2. 2. Wspieraj, ale nie wyręczaj.
  3. 3. Mądrze motywuj (nagradzaj drobnymi nagrodami-pochwała, wspólna zabawa).
  4. 4. Doceniaj osiągnięcia dziecka.
  5. 5. Nie pozwól dziecku, by źle mówiło o sobie  np. nie dam rady, jestem głupi, to mi się nie uda.
  6. 6. Buduj w dziecku poczucie własnej wartości.

Jak przetrwać?

Dzieci w domu ? to też szansa na odkrywanie nowych możliwości, poznawanie siebie nawzajem, rozmowy i wszystko to, na co brakowało nam czasu. Oto kilka pomysłów                     na przetrwanie:

1. Domowa szkoła

Stwórz zasady domowej szkoły (jeżeli masz dzieci w wieku szkolnym) i zawieś np. na lodówce. Przykład: codziennie: 2×45 minut samodzielnej nauki czegoś ze szkoły, 2×30 minut czytania, 1 godzina kreatywnej zabawy, manualnej. Do tego 30 min. prac domowych ? zleconych przez rodziców. No i oczywiście czas na elektronikę ? ale najpierw trzeba zrobić minimum  2 elementy z obowiązków.

2. Kącik czytania

Książki - ta opcja zawsze się przydaje w momencie nadmiaru czasowego. Jeśli macie książki papierowe to idealnie. W końcu jest na to czas. Jeżeli nie macie ich aż tak dużo w domu, zawsze można skorzystać z e-booków albo audiobooków. Jeżeli macie dzieci w różnym wieku, to starsze może czytać młodszemu.

4. Opieka i zabawa starszego rodzeństwa nad młodszym

To wspaniała opcja, kiedy masz kilkoro dzieci w domu, w tym starsze, które znajdzie pomysł na wspólną zabawę z młodszym rodzeństwem. To może być pomoc w nauce czytania, albo wspólna zabawa w chowanego. Czasem dzieciaki same zaskoczą nas swoimi pomysłami, a my zyskamy trochę czasu na własne działania.

5. Lego

Lego potrafi wciągnąć totalnie. Jeżeli Twoje dziecko lubi układać, to jest to dobra opcja na zagospodarowanie mu czasu.

6. Filmy, bajki

To dobra opcja, ale oczywiście dzieciaki chciałyby spędzić przed ekranem dłuższy czas niż rodzice. Dlatego warto ustalić limit i wybrać wspólnie ciekawe tytuły. Mogą to być filmy przyrodnicze, rodzinne, albo po prostu bajki.

7. Gry, puzzle

Różne. Planszowe, komputerowe. Jeżeli mamy w domu rodzeństwo to na pewno znajdą się gry, w które chętnie pograją.  Pewnie w każdej rodzinie są puzzle, albo zabawki na strychu. Warto odkryć stare zabawki na nowo. Jeśli chodzi o gry elektroniczne warto ustalić limit.

8. Budowanie bazy

To bardzo fajna opcja, która może zająć dzieciaki nawet na pół dnia. Wyciągnij wszystkie koce, duże ręczniki, może zasłony, które leżą w szafie i daj, a zobaczysz jaką zrobią kryjówkę. Pozwól zabrać kołdrę, poduszki, a nawet przekąski. A potem będą siedzieć i zapraszać Cię do swojego królestwa. Budowanie jest czasochłonne więc korzystaj i działaj.

9. Zabawa w sklep i/lub restaurację

Świetna opcja i też bardzo wciągająca. Zobacz ile czasu zajmuje przygotowanie produktów do sklepu, ułożenie na półkach, ogarnięcie cennika. A potem w ramach przerwy możesz przyjąć na kawę i serniczek. A Twoje dziecko poćwiczy komunikację, matematykę i zasady funkcjonowania w sklepie.

10. Kreatywne zabawy

Niech każde dziecko zrobi np. skarbonkę, ramkę na zdjęcie, pudełko na bibeloty, albo swoją własną książkę z jakąś historią. Możesz zaproponować warsztaty plastyczne, konkurs modowy, teatrzyk, gry słowne np. pociąg słów, kółko krzyżyk. A może jest coś, na co nigdy nie było czasu i teraz można to zrealizować!

Myślę, że każdy rodzic ma w sobie sporą dawkę kreatywności i znajdzie odpowiednie do wieku i potrzeb dziecka zabawy, które pozwolą mu popracować i nie zwariować. A dzieci w domu nie będą się nudzić.

 

 
situs toto 4d dentoto
situs toto 4d dentoto