„Lustro” w Wierszalinie
Wpisany przez Monika Żochowska   

Grupa teatralna „Lustro” działająca przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Juchnowcu Kościelnym w dniach 27-28 czerwca 2019 roku wybrała się w podróż do Supraśla, gdzie czekali na nas aktorzy Teatru Wierszalin. To miejsce, gdzie splatają się nawiązania do mitów, wierzeń, tradycji i folkloru, następnie są przetwarzane w teatr nowatorski, pełen eksperymentu scenicznego. Dzięki warsztatom w tym tajemniczym miejscu dzieci mogły doświadczyć synergii między klasycznymi rekwizytami teatralnymi, historycznymi instrumentami muzycznymi (lira korbowa) i technicznymi nowinkami jak wizualizacje wyświetlane na scenie. Pod okiem aktorów teatru pracowali z maską, poznali też jej historię od maski rytualnej po współczesną. Uczestnicy mieli możliwość stanąć na deskach teatru i poczuć na sobie ciężar światła reflektorów, prezentując przygotowane podczas warsztatów etiudy. Spotkanie z aktorami Teatru Wierszalin odbyło się w ramach realizacji projektu „Speculum” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.