Kulisy historii
Wpisany przez Monika Żochowska   

 

Grupa teatralna „Lustro” realizująca projekt „Speculum” podczas grudniowych warsztatów poznała kulisy historii. Pan Marcin Koziński – pracownik Muzeum Historycznego w Białymstoku – przeprowadził cykl spotkań historii i teatru, podczas których obie te dziedziny przenikały się i stanowiły wzajemną inspirację. Zajęcia okazały się prawdziwą przygodą, gdyż wybrane wydarzenia historyczne były interpretowane nie przez oczywiste dokumenty, ale np. ówczesną modę, obyczaje, muzykę i sport. Wszystko po to, by młodzi artyści mogli zrozumieć, że historia to po prostu wielkie widowisko teatralne i fascynujący materiał sceniczny, w którym wszyscy mimowolnie uczestniczymy. Udział w zajęciach możliwy był dzięki dofinansowaniu projektu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.