Warsztaty plastyczne w ramach projektu „Speculum”
Wpisany przez Monika Żochowska   

Grupa teatralna „Lustro” uczestnicząca w projekcie „Speculum” dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury miała okazję poznać tajniki teatru od strony plastycznej. Uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w licznych warsztatach prowadzonych przez absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – panią Annę Radziewicz. W ramach zajęć „Artysta-Plastyk – ja mam nim być?” uczestnicy projektu nauczyli się – krok po kroku – jak tworzyć oprawę plastyczną widowiska scenicznego, w wyniku czego stworzyli własną scenografię, która została potem wykorzystana w spektaklu finałowym. Warsztat „Bal manekinów” – trzeba je wystroić i umalować!” miał na celu zaznajomienie dzieci z gminy Juchnowiec Kościelny z tajnikami charakteryzacji i uświadomienie im, jak ważną rolę w przedstawieniu, oprócz zdolności aktorskich, wokalnych i tanecznych, odgrywa właściwa prezencja. Informacje praktyczne z zakresu przygotowania kostiumów, doboru właściwej fryzury i makijażu oraz licznych tricków z dziedziny mody i urody, które profesjonalistom z branży teatralno-artystycznej na co dzień ułatwiają życie, uczestnicy „Speculum” wykorzystali potem w praktyce podczas autorskiego przedstawienia. W trakcie zajęć początkującym aktorom przekazano m.in. wiedzę o kosmetykach i innych specyfikach, które sprawiały, że odgrywane przez nich postaci wyglądały całkowicie naturalnie. Młodzi twórcy teatru współtworzyli więc magię teatru od strony plastycznej na wszystkich etapach – od pomysłu do realizacji.