Lekcja klasy III a w IM i GW w Białymstoku
Wpisany przez Agata Brzósko   

 

Dnia 11.10.2019r. uczniowie klasy III a wyjeżdżali do Instytutu i Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Białymstoku przy ulicy Ciołkowskiego na zajęcia o pogodzie. Zajęcia prowadziła pani meteorolog w ogródku meteorologicznym. Uczniowie chętnie włączyli się w obserwację pogody. W naziemnej stacji pogodowej z wielkim zainteresowaniem odczytywali temperaturę powietrza, mierzyli siłę wiatru. Obserwowali chmury, które znajdowały się 250 m nad ziemią. Widzieli urządzenia służące do mierzenia opadów (deszczu i śniegu), urządzenia rejestrujące wyładowania atmosferyczne z odległości 200 km oraz wiatromierze i barometry do mierzenia ciśnienia atmosferycznego. Trzecioklasiści byli dobrze przygotowani do zajęć. Co chwilę zadawali pytania, na które uzyskiwali wyczerpujące odpowiedzi prowadzącej. Dzieci dowiedziały się też, że co godzinę jest wysyłana depesza o pogodzie z najnowszej generacji komputerów do Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych z siedzibą w Anglii. Po zakończonych zajęciach w IM i GW  udaliśmy się pod pomnik patrona szkoły Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, by się pomodlić i zapalić znicz. Z wyjazdu wróciliśmy zadowoleni i szczęśliwi. Lekcja w ogródku meteorologicznym pozostanie na długo w pamięci uczniów.