19.10.2013 Wyjazd uczniów klas trzecich gimnazjum do Warszawy
Wpisany przez Katarzynę Mosiej   


19 października 2013 r. uczniowie klas III gimnazjum uczestniczyli w uroczystej Mszy Św. upamiętniającej bł. KS. Jerzego Popiełuszkę. Uroczystości, jak co roku, odbyły się w kościele p.w. św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie. Przewodniczył im. J. E. Kardynał Kazimierz Nycz.

Do sanktuarium w parafii na Żoliborzu przybyliśmy na kilkanaście minut przed rozpoczęciem Mszy św. Tłumy wiernych zgromadzonych w kościele uniemożliwiły nam wejście do wnętrza świątyni. W sposób widoczny nasza szkoła była reprezentowana przez poczet sztandarowy Zespołu Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym (poczty sztandarowe wraz z opiekunami miały zarezerwowane miejsce w sanktuarium). We Mszy św. uczestniczyliśmy więc na podwórku. W skupieniu rozważaliśmy słowa homilii m.in. o dobrym pasterzu dbającym o wszystkie swoje owieczki (takim dobrym pasterzem był przecież Patron naszej szkoły). Na zakończenie nabożeństwa z ust ks. proboszcza usłyszeliśmy gorące podziękowania wszystkim przybyłym szkołom noszącym imię Ks. Jerzego Popiełuszki. Ks. kardynał Kazimierz Nycz zapowiedział też przyszłoroczne bardzo uroczyste obchody trzydziestej rocznicy męczeńskiej śmierci Bł. Ks. Jerzego. Po uroczystej Mszy Św. złożyliśmy kwiaty przy grobie Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki oraz zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

Tego dnia przed uroczystościami w kościele na Żoliborzu przeżyliśmy też szczególne lekcje poświęcone historii naszego narodu. Przed południem doświadczaliśmy atmosfery powstańczej w Muzeum Powstania Warszawskiego. Mogliśmy zbierać kartki z kalendarza dokładnie opisujące wydarzenia powstańcze dzień po dniu. Poznaliśmy szczegóły śmierci poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który jako powstaniec zginął w pierwszych dniach walki. Szczególnym przeżyciem było przejście ciemnymi kanałami - w czasie powstania były one mokre i zanieczyszczone. Zwiedziliśmy również Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie był więziony Jan Bytnar (Rudy), jeden z bohaterów powieści A. Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. W jednej z cel mogliśmy usłyszeć prawdziwe grypsy więzienne i dotknąć grozy wojennych dni. Oglądaliśmy też cele więzienne.

Trzecioklasiści po opieką swoich nauczycieli (p. Marka Borcherta, p. Agnieszki Kosińskiej, p. Agaty Pućkowskiej i p. Katarzyny Mosiej) z dumą i powagą reprezentowali Zespół Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym na warszawskich obchodach poświęconych pamięci Patrona naszej szkoły.