23.04.2010 Imieniny Patrona
Wpisany przez Administrator   

W związku ze zbliżająca się beatyfikacją księdza Jerzego Popiełuszki oraz ze względu na zbliżające się się imieniny Patrona, w Zespole Szkół w Juchnowcu Górnym, noszącym imię „Kapelana Solidarności”, otwarta została wystawa pod nazwą „Ostatnia droga Ks. Jerzego Popiełuszki w fotografii Artura Radeckiego”.
Wystawa, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku, po raz pierwszy została zaprezentowana 18 listopada 2007r. na dziedzińcu Zakładu Medycyny Sądowej w Białymstoku, to znaczy w miejscu, gdzie w listopadzie 1984r. dokonano sekcji zwłok ks. Popiełuszki. Ekspozycja to kilkadziesiąt dużych fotogramów Artura Radeckiego dokumentujących m.in. moment wyprowadzenia zwłok ks. Jerzego z ZMS, w obecności tysięcy białostoczan. Zdjęcia powstały w niezwykłych okolicznościach. Radecki był wówczas studentem, większość zdjęć wykonywał z ukrycia, ze względu na działania Służby Bezpieczeństwa. Z czasem, gdy manifestujących ludzi było coraz więcej, fotograf mógł robić zdjęcia z większą swobodą, bez obawy, że zostanie zatrzymany przez funkcjonariuszy SB.
Uroczystego otwarcia wystawy dokonał p. Łukasz Lubicz-Łapiński z Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Uczniowie klas III gimnazjum mieli również okazję wziąć udziału w lekcjach muzealnych prowadzonych przez pracownika IPN-u.
Wystawę mogli obejrzeć nie tylko uczniowie i nauczyciele. W niedzielę 25 kwietnia, od godz. 9.00 do 14.00, obejrzało tę interesującą ekspozycję 40 mieszkańców pobliskich miejscowości, którzy tego dnia zechcieli odwiedzić salę gimnastyczną Zespołu Szkół zamienioną w galerię unikalnych fotografii.
Wystawa „Ostatnia droga Ks. Jerzego Popiełuszki w fotografii Artura Radeckiego” była prezentowana przez kilka dni dzięki staraniom nauczycieli Zespołu Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym: Marka Muszyńskiego, Agnieszki Zajkowskiej i Marka Borcherta.