Wycieczka klas pierwszych „Szlakiem rękodzieła ludowego”.
Wpisany przez Anna Wysocka-Borys, Agnieszka Skarżyńska, Anna Skorulska   

11 czerwca 2019r. uczniowie klas pierwszych pod opieką pań: Anny Wysockiej-Borys, Agnieszki Skarżyńskiej, Anny Skorulskiej i Anny Łysenko pojechali na wycieczkę „Szlakiem rękodzieła ludowego”. Uczniowie poznali zawody, które są już rzadko spotykane. Najpierw poznaliśmy pracownię łyżkarza w Zamczysku, w której p. Lucjan Popławski pokazał w jaki sposób powstają drewniane łyżki. Wszyscy byliśmy zaskoczeni i zachwyceni pracowitością, sprytem i siłą pana Lucjana.

Większość uczestników zakupiło na pamiątkę łyżki, widelce i drewniane miseczki. Następnie udaliśmy się do pracowni garncarza w Czarnej Wsi Kościelnej, w której pan Rafał Piechowski wraz ze swoim stryjem pokazali, jak toczy się gliniane naczynia na kole garncarskim. Zamiana małego grubego dzbanuszka w wysoki smukły wazon dzieci określiły mianem „magii”. Dowiedzieliśmy się także, dlaczego niektóre dzbanki są brązowe, a niektóre szare. Każdy z nas wyszedł z pracowni z glinianym dzbankiem, śpiewającym ptaszkiem czy piękną doniczką. Na koniec udaliśmy się do kuźni – pracowni kowala p. Mieczysława Hulewicza.

Z wielka uwaga obserwowaliśmy artystę przy pracy. Na naszych oczach pan Mieczysław z kawałka żelaza stworzył małego ptaszka. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także rzeźby aniołów, papieża, przepiękne róże oraz różnej wielkości pająki. Tu uczniowie zakupili na pamiątkę małe podkowy, które mają przynieść szczęście. Wycieczkę zakończyliśmy w Świętej Wodzie. Zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, a kustosz sanktuarium, ks. Alfred Butwiłowski, opowiedział nam jego historię. Po krótkiej modlitwie w kościele i przy grocie oraz obejrzeniu Wzgórza Krzyży, udaliśmy się do Krainy Radości. Tu był czas przeznaczony na wspólną zabawę oraz pieczenie kiełbasek. Przy pięknej słonecznej pogodzie zbawienne było chlapanie się wodą, w której uczestniczyli także dorośli – na czele z księdzem Alfredem.

Był to bardzo atrakcyjny wyjazd. Bezpiecznie i zdrowo wróciliśmy do szkoły.