FESTYN RODZINNY
Wpisany przez Anna Borowska, Elżbieta Jaroszuk   

1 czerwca 2019 r., czyli Międzynarodowy Dzień Dziecka, był doskonałą okazją do spędzenia czasu z rodziną podczas festynu, który od kilku lat jest organizowany w naszej szkole. W tym roku połączony był z otwarciem nowych placów zabaw dla maluchów, powstałych w ramach projektu „Przedszkola Marzeń”. Jednocześnie zbiegł się z 15. rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Stąd hasło przewodnie imprezy: „W co się bawią dzieci w Europie?”.

Festyn otworzył nasz Dziecięcy Zespół Ludowy JARZĘBINKI (pod opieką pań Marioli Sagun, Agnieszki Skarżyńskiej, Anny Wysockiej-Borys orz pana Jana Saguna). Występ sprawił, że wszyscy zaczęli podrygiwać w rytm piosenek ludowych. Potem mogliśmy obejrzeć popisy szkolnej grupy cyrkowej – żonglowanie piłeczkami, talerzami, chustami. Ku uciesze dzieci były także wielkie bańki mydlane. Nad tym wszystkim czuwały panie Anna Radziewicz i Justyna Zdziech. Następnie pani Dyrektor Barbara Klimaszewska wraz z Wójtem Gminy Juchnowiec Kościelny Krzysztofem Marcinowiczem otworzyła nowe place zbaw. Dzieci natychmiast opanowały huśtawki, zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe i bawiły się doskonale.

Po części oficjalnej rozpoczęła się zabawa dla wszystkich. Atrakcji było mnóstwo, dla każdego coś miłego:

 • 10 stanowisk państw Europejskich, gdzie można było ułożyć puzzle z budowlą – wizytówką danego państwa, zagrać w grę charakterystyczną dla tego państwa, bądź nawiązującą do sportu narodowego, poznać flagę, wyrażenia w języku urzędowym, skojarzenia,
 • stanowisko Unii Europejskiej, na którym można było sprawdzić swoją wiedzę w quizie, dostać balon, przypinkę, kamizelkę odblaskową, ułożyć puzzle,
 • minimistrzostwa Europy, podczas których reprezentacje 10 krajów europejskich walczyły o zwycięstwo w dość nietypowych konkurencjach, np. rzut woreczkiem do celu, skoki z miejsca dodawane, pchnięcie piłka lekarską. Zwyciężyła Belgia,
 • spektakl pt. „W poszukiwaniu zaginionego czasu” w wykonaniu uczniów kl. IIa i IIb pod opieką pań Marioli Sagun oraz Justyny Matuszczyk,
 • stanowisko Spółdzielni Uczniowskiej z potrawami z różnych państw europejskich,
 • stanowisko cyrkowe, gdzie każdy mógł spróbować swoich sił w żonglowaniu talerzami, piłeczkami, w robieniu ogromnych baniek mydlanych,
 • strefa artystyczna z kolorowaniem obrazków, ale też i twarzy, z fotobudką, modelowaniem balonów,
 • stoisko profilaktyczne, na którym można było wziąć ulotkę i poszerzyć swoją wiedzę na temat różnych zagrożeń czyhających na dzieci i młodzież,
 • „Programowanie od podstaw” z robotami, którym trzeba było zaprogramować drogę,
 • słodkie stanowisko z ciastem i kawą, które ufundowała Rada Rodziców,
 • pożywne stanowisko z grochówką, która został ugotowana dzięki wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Warto dodać, że wszelkie gry i zabawy dostępne na stanowiskach europejskich, chorągiewki, balony i przypinki promocyjne, materiały do malowania twarzy, gadżety na stanowisko fotograficzne, balony do modelowania zostały zakupione przy wsparciu finansowym Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach programu Podlaskie Lokalnie.

3 godziny zabawy i zdrowej, sportowej rywalizacji minęły bardzo szybko. Pozostały miłe wspomnienia i uśmiech na twarzy.