Hazard? Nie, dziękuję
Wpisany przez Administrator   

 

W 2018 r Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczęła ogólnopolską kampanię informacyjno-edukacyjną „Hazard? Nie, dziękuję”, która w swoich założeniach ma m.in. podnosić świadomość młodych osób oraz rodziców na temat zagrożeń, jakie niesie za sobą hazard i granie w gry online.
W ramach kampanii 10 i 13 maja 2019 r. odbyły się w naszej szkole  spotkania dla uczniów klas VIII szkoły podstawowej i klas III gimnazjum  przeprowadzone przez panów Aleksego Dunikowskiego i Michała Błaszczyka  z Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku. Młodzież poznała rodzaje gier hazardowych, także internetowych, dowiedziała się, jaka jest skala zysku dla ich organizatorów i jak iluzoryczne są wygrane ich uczestników. Uczniowie uzyskali wiedzę o nielegalności większości takich przedsięwzięć, i konsekwencjach udziału w nielegalnym hazardzie . Poznali też mechanizm uzależnienia od gry, szczególnie niebezpieczny dla młodych ludzi. W trakcie spotkania przekazane zostały również informacje o zawodach związanych z pracą w KAS i różnych drogach dojścia do nich.

Celem działań w ramach kampanii  „Hazard? Nie, dziękuję” jest zmniejszenie liczby osób uczestniczących w nielegalnym procederze urządzania i prowadzenia gier hazardowych, w tym w sieci Internet, a także podniesienie świadomości młodych osób na temat zagrożeń jakie niesie hazard, a w konsekwencji uzależnienie od niego. Tematyka kampanii uwzględnia również problem wykorzystywania sieci Internet przez podmioty nielegalnie urządzające gry hazardowe. Dlaczego? Po pierwsze, z uwagi na powszechny dostęp do niego w szczególności ludzi młodych, często niepełnoletnich, traktujących coraz częściej hazard w sieci jako formę rozrywki. Po drugie, osoby niepełnoletnie, jako mniej dojrzałe emocjonalnie, są bardziej podatne na negatywne zjawiska płynącą z Internetu, w tym hazardu on-line.
Poczucie anonimowości w Internecie sprzyja przestępcom. Przestępstwa w Internecie to nie tylko Silk Road, phishing, oszustwa czy piractwa, ale również nielegalny hazard, któremu sprzyja fakt, że Internet nie zna granic państwowych. To co zakazane jest w jednym kraju, w innym bywa w pełni legalne. Z takim właśnie zjawiskiem borykamy się w Polsce. Dotyczy ono głównie zakładów wzajemnych. Legalnie w Polsce zarejestrowanych jest dziesięć firm mogących oferować zakłady wzajemne (np. obstawianie meczów piłkarskich) online. Hazard jest działalnością gospodarczą niezwykle lukratywną, która we wszystkich właściwie państwach na świecie podlega – bardziej lub mniej restrykcyjnej – regulacji prawnej. Państwowa regulacja prawna hazardu jest dokonywana z uwagi na względy społeczne, w tym realne zagrożenie uzależnienia od hazardu. Również i w Polsce urządzanie i prowadzenie gier hazardowych jest regulowane i nadzorowane przez państwo. Podstawowym aktem prawa normującym ten obszar jest ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.  Urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach jest dozwolone wyłącznie na zasadach określonych w ustawie o grach hazardowych. Ustawa ta wprowadza szereg warunków i ograniczeń dotyczących działalności w zakresie urządzania i prowadzenia gier hazardowych. Są one instrumentami polityki państwa, której celem jest przede wszystkim ochrona gracza -konsumenta przed niekorzystnymi skutkami, jakie może nieść dla niego nadmierna konsumpcja usług hazardowych.