Szkolne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Białystok
Wpisany przez Alicję Borchert i Marka Borcherta   

19 lutego 2019 roku Zespół Szkół w Juchnowcu Górnym, który uzyskał miano „Szkoły Niepodległej”,  świętował 100-lecie odzyskania niepodległości przez Białystok. Celem uroczystości przygotowanej przez panią Alicję Borchert i pana Marka Borcherta było upamiętnienie niezwykle ważnego wydarzenia w historii naszej Małej Ojczyzny. Losy miasta, od momentu jego powstania do chwili odzyskania niepodległości, przypomnieli uczniowie klas szóstych. Najważniejsze momenty dziejowe wyakcentowano również w prezentacji multimedialnej, która zaciekawiła zwłaszcza najmłodszych uczniów naszej szkoły. Zapewne wszyscy zapamiętali, iż u progu niepodległości losy naszej Małej Ojczyzny nie zbiegły się z losami Polski. Na wolność Białystok musiał poczekać jeszcze kilka miesięcy, czyli do 19 lutego 1919 roku. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem hymnu państwowego i słodkim poczęstunkiem ufundowanym przez Radę Rodziców. Ten miły akcent upamiętnił historyczne wydarzenie – witanie polskich żołnierzy słodkościami przygotowanymi przez mieszkańców Białegostoku.