Wycieczka klas III
Wpisany przez Anna Wysocka – Borys, Małgorzata Dzitowska, Agnieszka Skarżyńska, Anna Truskolawska   

Uczniowie naszej szkoły z klasy IIa, IIIa, b, c w bieżącym roku szkolnym uczestniczyli w wycieczce Wizna – Pentowo – Tykocin.  Pierwszym punktem programu było zwiedzanie ruin schronu dowódcy Odcinka Obronnego Wizna – kapitana Władysława Raginisa. Góra Strękowa była doskonałym punktem obserwacyjnym i obronnym. Dziś to miejsce nazywane jest „Polskimi Termopilami”. W rocznicę wydarzeń wrześniowych każdego roku odbywają się tu uroczystości, łącznie z inscenizacją bitwy pod Wizną.

Po krótkiej, ale ciekawej lekcji historii uczniowie zwiedzali Europejską Wioskę Bociana w Pentowie. Dwie wieże obserwacyjne umożliwiły podziwianie gniazd bocianich z góry. Zauważyliśmy w nich jaja, a w niektórych malutkie bocianiątka. Uczniowie dowiedzieli się wiele ciekawych informacji na temat trybu życia i zwyczajów ptaków oraz  spędzili czas wolny przy ognisku z kiełbaskami. Wszyscy zakupili pamiątki i wypoczęci ruszyli w dalszą drogę.

Ostatnim punktem wycieczki był Tykocin. Tutaj zwiedziliśmy miasto – zobaczyliśmy synagogę, pomnik Stefana Czarnieckiego, kościół Trójcy Przenajświętszej oraz Zamek królewski wzniesiony przez króla Zygmunta Augusta. Zwiedziliśmy podziemia, sale, obejrzeliśmy kolekcję dawnej broni, ozdobne siodła, przepiękny piec kaflowy oraz wieżę więzienną - najwyższy punkt widokowy w okolicy. Następnie uczestniczyliśmy w niezapomnianej Lekcji Żywej Historii. Celem spotkania było przybliżenie uczestnikom ważnych wydarzeń historycznych oraz zapoznanie z różnorodnością kulturową Podlasia. Po nauce strzelania z łuku oraz posługiwania się mieczem z ochotą zjedliśmy regionalny posiłek. Wycieczka dostarczyła wielu atrakcji, wszyscy trochę zmęczeni, ale szczęśliwi wrócili do szkoły.