Laureatki konkursu "Wśród łąk"
Wpisany przez Monika Żochowska   

Wśród 7 uczniów z klas IB, IIB oraz IIIB gimnazjum, którzy wzięli udział w Regionalnym Konkursie Literacko-Plastycznym "Wśród łąk" znalazły się 3 uczennice, które zostały nagrodzone za zdobycie I miejsca w kategorii plastycznej (Agata Brzozowska, kl.IIIB – jej praca na zdjęciu poniżej), II miejsce (Karolina Kamińska, kl.IIB) oraz wyróżnienie (Julia Cylwik, kl.IB) w kategorii literackiej za opowiadania. Konkurs został poświęcony profesor Simonie Kossak - popularyzatorce wiedzy przyrodniczej, bezkompromisowej działaczce na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej, gdzie mieszkała ponad 30 lat w starej leśniczówce "Dziedzinka". Zadaniem uczniów było przygotowanie prac malarskich oraz literackich (wiersz lub opowiadanie) nawiązujących do hasła konkursu. Dzięki podjętym działaniom młodzież rozwijała swą wrażliwość i wyobraźnię plastyczno-literacką, zapoznała się w dorobkiem naukowym profesor Simony Kossak, miała okazję zintegrować się z młodymi twórcami. 6 czerwca 2017 roku laureatki wzięły udział w warsztatach plastycznych oraz uroczystym wręczeniu nagród dla zwycięzców w siedzibie organizatora konkursu - Liceum Plastycznym im. Wojciecha Kossaka w Łomży. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Hołd do łąki

Łąko wieczorna otulona zapachem wiatru,

Czuję Twój dotyk aksamitnej trawy.

Białych rumianków, złotych jaskrów i tak tu

Wdycham Twe oczy spowite w ton mgławy.

 

Oddechem zimnych ust wyszepczę

I złożę Tobie hołd cichutki,

Kiedy po Twym kobiercu depczę

Odchodzą z wiatrem moje smutki.

Radość i spokój wieczny rozdajesz,

A źdźbłem leciwym piszesz swe dzieje

Krzykiem żurawia wzniosłość swą dajesz

Mówi ten wiatr co w Twe kwiaty wieje.

 

(wiersz Julii Małaszewicz, kl.IIIB)