Zespół Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym
Kulisy historii
Wpisany przez Monika Żochowska   

 

Grupa teatralna „Lustro” realizująca projekt „Speculum” podczas grudniowych warsztatów poznała kulisy historii. Pan Marcin Koziński – pracownik Muzeum Historycznego w Białymstoku – przeprowadził cykl spotkań historii i teatru, podczas których obie te dziedziny przenikały się i stanowiły wzajemną inspirację. Zajęcia okazały się prawdziwą przygodą, gdyż wybrane wydarzenia historyczne były interpretowane nie przez oczywiste dokumenty, ale np. ówczesną modę, obyczaje, muzykę i sport. Wszystko po to, by młodzi artyści mogli zrozumieć, że historia to po prostu wielkie widowisko teatralne i fascynujący materiał sceniczny, w którym wszyscy mimowolnie uczestniczymy. Udział w zajęciach możliwy był dzięki dofinansowaniu projektu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 
Międzynarodowa wymiana listów i pocztówek
Wpisany przez Iwona Szczerbińska   

W listopadzie 2019r wybrani uczniowie klas V i VI pod opieką p. Iwony Szczerbińskiej przystąpili do projektu  pt. „Międzynarodowa wymiana listów i pocztówek”, którego celem jest rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim, kształtowanie postawy otwartości i tolerancji wobec  innych kultur oraz rozbudzanie motywacji do nauki języków obcych. Uczniowie rozpoczęli udział w tym projekcie od samodzielnego przygotowania pocztówek bożonarodzeniowych, w których wypisali życzenia w języku angielskim i polskim. Pocztówki zostały wysłane do kilkunastu szkół z Europy. My również otrzymaliśmy życzenia od naszych partnerów. Kolejnym etapem naszych działań jest wymiana listów w j. angielskim. Pierwsze listy do kolegów z Włoch już wysłaliśmy. Wymiana listów i pocztówek odbywa się pocztą tradycyjną oraz mailową. Mamy nadzieję, że będzie to nie tylko nauka, ale też bardzo ciekawe doświadczenie.

 
Świąteczne warsztaty w bibliotece szkolnej
Wpisany przez Agnieszka Słomińska   

W grudniu w bibliotece szkolnej grupa uczniów z klas I – III brała udział w świątecznych warsztatach. Uczestnicy przygotowali bożonarodzeniowe kartki z wykorzystaniem papierowej wikliny oraz stroiki, które ozdobili zgodnie z własnym pomysłem (przy wykorzystaniu m.in. bombek, szyszek, świeczek czy bożonarodzeniowych łańcuchów).

 
Życzenia
Wpisany przez Administrator   

 

 

 

 

 

 

 
VIII Mistrzostwa Zespołu Szkół w Scrabble
Wpisany przez Agnieszka Słomińska, Marek Muszyński, Monika Żochowska, Justyna Zdziech   

5 grudnia 2019 r. w bibliotece szkolnej odbyły się VIII indywidualne i drużynowe mistrzostwa w Scrabble. Wzięli w nich udział uczniowie klas V – VIII naszej szkoły. Wszyscy uczestnicy rozegrali po trzy partie. Rozgrywki wywołały dużo emocji, wynikających z rywalizacji indywidualnej i klasowej. W klasyfikacji indywidualnej najlepsi byli:

- Anna Bieryło VIII a – I miejsce (3 zwycięstwa, 688 małych punktów),

- Mateusz Nowakowski  VIII b– II miejsce (3 zwycięstwa, 455 małych punktów),

- Hubert Muszyński VII b - III miejsce (2 zwycięstwa,  655 małych punktów).

 

W klasyfikacji drużynowej sukces odniosły  następujące klasy:

- I miejsce – klasa VIII a (Anna Bieryło, Natalia Cylwik) – (5 zwycięstw, 1299 małych punktów),

- II miejsce – klasa VII b (Hubert Muszyński, Michał Skowroński) – (4 zwycięstwa, 1134 małe punkty),

- III miejsce – klasa VIII b (Mateusz Nowakowski, Mateusz Wróblewski) - (4 zwycięstwa, 723 małe punkty).

 

 

 
Warsztaty plastyczne w ramach projektu „Speculum”
Wpisany przez Monika Żochowska   

Grupa teatralna „Lustro” uczestnicząca w projekcie „Speculum” dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury miała okazję poznać tajniki teatru od strony plastycznej. Uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w licznych warsztatach prowadzonych przez absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – panią Annę Radziewicz. W ramach zajęć „Artysta-Plastyk – ja mam nim być?” uczestnicy projektu nauczyli się – krok po kroku – jak tworzyć oprawę plastyczną widowiska scenicznego, w wyniku czego stworzyli własną scenografię, która została potem wykorzystana w spektaklu finałowym. Warsztat „Bal manekinów” – trzeba je wystroić i umalować!” miał na celu zaznajomienie dzieci z gminy Juchnowiec Kościelny z tajnikami charakteryzacji i uświadomienie im, jak ważną rolę w przedstawieniu, oprócz zdolności aktorskich, wokalnych i tanecznych, odgrywa właściwa prezencja. Informacje praktyczne z zakresu przygotowania kostiumów, doboru właściwej fryzury i makijażu oraz licznych tricków z dziedziny mody i urody, które profesjonalistom z branży teatralno-artystycznej na co dzień ułatwiają życie, uczestnicy „Speculum” wykorzystali potem w praktyce podczas autorskiego przedstawienia. W trakcie zajęć początkującym aktorom przekazano m.in. wiedzę o kosmetykach i innych specyfikach, które sprawiały, że odgrywane przez nich postaci wyglądały całkowicie naturalnie. Młodzi twórcy teatru współtworzyli więc magię teatru od strony plastycznej na wszystkich etapach – od pomysłu do realizacji.

 
Spektakl „1:0” podczas Szkolnej Wigilii
Wpisany przez Monika Żochowska   

 

Uczestnicy projektu „Speculum” 20 grudnia 2019 roku zaprezentowali swój finałowy spektakl podczas uroczystego spotkania wigilijnego w Zespole Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki – szkoły, która została partnerem projektu. Grupa teatralna „Lustro” działająca przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Juchnowcu Kościelnym zaskoczyła widzów performatywnym charakterem przedstawienia pod tytułem „1:0”. W opracowanie nietypowych Jasełek ukazujących naradę nieba i piekła tuż przed narodzinami Jezusa włączyli się między innymi aktorzy Białostockiego Teatru Dramatycznego (pan Patryk Ołdziejewski oraz pan Marek Tyszkiewicz), choreografowie szkoły tańca Danceoffnia (pani Grażyna Stanisławska oraz pani Dorota Baranowska), a także absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – pani Anna Radziewicz. Oprawę muzyczną spektaklu wzbogacił chór szkolny pod przewodnictwem pani Iwony Dudzik, a jego stronę techniczną wspierał pan Krzysztof Grzegorczyk oraz pan Igor Dacewicz. Koordynatorem całego projektu była pani Bożena Cylko, a  opiekunem grupy teatralnej – pani Monika Żochowska.

Młodzież przez kilka miesięcy intensywnie pracowała nad udoskonaleniem swojej gry aktorskiej, a także nawyków prawidłowego mówienia, świadomego operowania głosem. Nauczyła się wyrażać siebie poprzez taniec rozumiany bardzo szeroko jako mowa ciała, oddech, gest, postawa. Na własnym przykładzie dostrzegła związek ciała, ruchu z myślą, poznała sposób reakcji ciała na emocje oraz wydobyła emocje, które są  ważnym elementem ruchu scenicznego. Adepci sztuki aktorskiej opracowali własne projekty makijażu artystycznego, kostiumów oraz scenografii, poznali kulisy i historię teatru, jednym słowem - “prawdziwe” zaplecze teatralne w celu osiągnięcia konkretnego efektu artystycznego i wizualnego. Ponadto rozwinęli swoją wyobraźnię podczas warsztatów kreatywnego pisania metodą Loesje oraz uczestnicząc w sesji RPG. Młodzi aktorzy mieli okazję zwiedzić okoliczne świątynie sztuki teatralnej (Białostocki Teatr Lalek, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatr Wierszalin w Supraślu), a także obejrzeć spektakl w Muzycznym Teatrze Roma w Warszawie – poznając tym samym różne formy sztuki teatralnej. Dla młodych twórców udział w projekcie był również szansą na sprawdzenie się podczas pracy zespołowej, nauką empatii, odpowiedzialności, dyscypliny oraz wyzwoleniem swego potencjału stymulowanego poprzez nowatorskie metody i formy pracy. W trakcie trwania projektu każdy z uczestników współtworzył vloga, który będzie materiałem dokumentującym przebieg wszystkich działań. Teatralne zmagania naszych podopiecznych można śledzić na stronie Gminnej Biblioteki Publicznej w Juchnowcu Kościelnym w zakładce SPECULUM: http://speculum.bibliotekajuchnowiec.pl/.

Cieszymy się, że współpraca tak wielu osób oraz dofinansowanie projektu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaoowocowało wysokiej jakości spektaklem, który doceniła dojrzała teatralnie szkolna widownia. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę młodych aktorów oraz pomocników technicznych – uczniów klas VII i VIII.

 
Przedstawienie Wigilijne „1:0” podczas podsumowanie projektu „Speculum”
Wpisany przez Monika Żochowska   

 

19 grudnia 2019 roku to data, która na długo pozostanie w pamięci uczestników projektu SPECULUM. Tego dnia o godzinie 17:00 sala Gminnego Ośrodka Kultury w Juchnowcu Kościelnym zapełniła się po brzegi widzami, którzy chcieli zobaczyć zwieńczenie wielomiesięcznej pracy grupy teatralnej „Lustro” działającej przy Gminnej Bibliotece Publicznej. Publiczność mogła podziwiać nie tylko przedstawienie wigilijne „1:0”. Po zakończeniu spektaklu widownia wraz z chórem z Zespołu Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym pod przewodnictwem pani Iwony Dudzik wspólnie zaśpiewała tradycyjne kolędy. Pani Bożena Cylko wręczyła uczestnikom projektu pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Całą drogę, jaką przeszli uczniowie od początku przygotowań do spektaklu mogliśmy śledzić dzięki filmowi, który podsumował projekt. Po zakończeniu części oficjalnej członkowie grupy teatralnej oraz wszyscy zgromadzeni goście, w tym rodziny aktorów mogli wspólnie świętować zwieńczenie wytężonej pracy młodzieży przy smacznym posiłku.

Nad finałowym spektaklem uczniowie pracowali już od czerwca, kiedy to poznali scenariusz wigilijnych Jasełek, a także obsadę spektaklu. Swoje umiejętności młodzi aktorzy rozwijali i pogłębiali pod okiem profesjonalistów – aktorów Teatru Wierszalin w Supraślu oraz Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. „Czarodzieje Wyobraźni” - pan Marek Tyszkiewicz oraz pan Patryk Ołdziejewski pracowali z młodzieżą nad doskonaleniem warsztatu aktorskiego. Pan Patryk jako reżyser wprowadził grupę na zupełnie nowy poziom gry aktorskiej. Przedstawienie zostało wzbogacone o elementy tanecznych choreografii przygotowanych pod okiem choreografów szkoły tańca Danceoffnia - pani Grażyny Stanisławskiej oraz pani Doroty Baranowskiej. Grupa teatralna wspólnie z absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – panią Anną Radziewicz tworzyła projekty scenografii, kostiumów, artystycznych makijaży, fryzur, samodzielnie tworzyła stroje. Współpraca tak wielu osób oraz dofinansowanie projektu przez  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwoliły stworzyć niebanalny spektakl, który poruszył emocje widzów, a także pobudził do refleksji nad sensem narodzin Jezusa oraz odwiecznej walki dobra ze złem.

Udział w projekcie „Speculum” to dla młodzieży nie tylko przygotowanie przedstawienia, ale również dziesiątki godzin spędzonych na rozmaitych warsztatach na terenie Gminy Juchnowiec Kościelny (Gminnej Biblioteki Publicznej, Ośrodka Kultury, Zespołu Szkół). Zajęcia, w których uczestniczyła grupa 17 osób poszerzały ich horyzonty, wydobywały drzemiący w uczniach potencjał, a także wzbogaciły myślenie o sztuce teatralnej. To także wyjazdy do teatru („Hobbit” w Białostockim Teatrze Dramatycznym, „Dzikie serce” w BTL-u, „Aida” w warszawskim Teatrze Roma), Studia Działań Kreatywnych Danceoffnia, Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Uczestnicy projektu kształtowali także swoje umiejętności literackie w ramach zajęć ze scenopisarstwa oraz warsztatów Loesje, podczas których tworzyli kreatywne krótkie, często humorystyczne teksty. Mieli możliwość wziąć udział w sesji RPG, która wprowadziła ich w świat gier fabularnych dających okazję do wcielania się w stworzone przez siebie postacie, a na jednych z zajęć z zakresu historii teatru stworzyli swoiste Muzeum Min.

Niezapomniana teatralna przygoda z pewnością nie skończy się wraz z zakończeniem projektu, ponieważ głęboko wierzymy, że odcisnęła trwały ślad nie tylko w postaci vlogowych nagrań oraz zdjęć, ale przede wszystkim głęboko poruszyła ich świat emocji, a także ukształtowała konkretne umiejętności przydatne w dalszym życiu młodych ludzi.

 
Mikołaj u Kasztanków
Wpisany przez Kamila Sawicka   

Grudzień to niewątpliwie jeden z bardziej atrakcyjnych miesięcy dla najmłodszych- wtedy właśnie odwiedza je Mikołaj i to niejednokrotnie! Pierwsza taka wizyta w grupie Kasztanków miała miejsce 6 grudnia. Mikołaj przyniósł dzieciom upominki, a w zamian przedszkolaki wyrecytowały Mikołajowi wierszyk i zaśpiewały piosenkę. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie!

 
W szkole „Czarodziejów wyobraźni”
Wpisany przez Monika Żochowska   

Od września do grudnia 2019 roku nasza szkoła miała okazję gościć w naszych progach aktorów Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku – pana Patryka Ołdziejewskiego oraz pana Marka Tyszkiewicza. A to wszystko za sprawą realizowanego we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Juchnowcu Kościelnym projektu „Speculum” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warsztaty są swoistą szkołą „czarodziejów wyobraźni”, którzy pracując z uczniami klas VII oraz VIII wydobywają z nich cały teatralny potencjał. W ramach zajęć z aktorami młodzież z grupy teatralnej „Lustro” przygotowuje się do zaprezentowania przedstawienia wigilijnego. Uczestnicy projektu doskonalą umiejętność wyrażania emocji poprzez zastosowanie odpowiednio dobranych technik gry z użyciem gestu, dźwięku i mimiki. Specjaliści przepracowują z młodymi aktorami wszystko, co w wyrażaniu siebie na scenie jest najważniejsze: od wczuwania się w rolę odgrywanego bohatera poprzez techniki ułatwiające odczuwanie i przekazywanie jego emocji i wewnętrznych rozterek aż po współpracę sceniczną z innymi uczestnikami spektaklu. Wśród licznych tematów, które aktorzy przećwiczyli z młodzieżą znalazły się m.in. techniki improwizacyjne, emisja głosu, interpretacja tekstów, budowanie dialogów czy nadawanie odgrywanym postaciom charakterystycznego rysu i pogłębianie ich psychologicznej złożoności. Efekty współpracy doświadczonych oraz początkujących aktorów będziemy mogli podziwiać w grudniu podczas prezentacji spektaklu Jasełkowego.

 
SZKOLNY KONKURS NA „NAJŁADNIEJSZĄ SZOPKĘ BOŻEGO NARODZENIA I GWIAZDĘ KOLĘDNICZĄ 2019
Wpisany przez Małgorzata Dakowicz   

W dniach 16-20 grudnia 2019 r. w Zespole Szkół w Juchnowcu Górnym odbył się konkurs na „Najładniejszą Szopkę Bożego Narodzenia i Gwiazdę kolędniczą". Prace były wykonane z różnych  materiałów (tektura, drewno, słoma, itp.). Szopki i Gwiazdy zostały zaprezentowane na wystawie szkolnej.

Spośród prac komisja w składzie:

mgr Małgorzata Jabłońska,

mgr Małgorzata Dakowicz,

mgr Iwona Niewińska,

mgr Jan Sagun,

w kategorii Szopki wybrała najlepsze prace, których autorami są następujące osoby:

1 miejsce: Hubert Marciniak z kl VI b;

2 miejsce: Natalia Sorko, Ida Supruniuk, Zuzanna Kwiatkowska, Maja Ziółkowska z kl. VI a;

3 miejsce: Marcin Domaszuk z kl. VI b;

w kategorii Gwiazdy wybrała najlepsze prace, których autorami są następujące osoby:

1 miejsce: Jakub Staskiewicz, Jan Harasimczuk z kl. IV a, Gabriel Miniewski z kl. V b;

2 miejsce: Michał Ramotowski z kl. V a;

3 miejsce: Kinga Dąbrowska z kl V a.

Zwycięzcom gratulujemy! 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 111