Zespół Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym
Gra planszowa na lekcjach języka polskiego
Wpisany przez Justyna Zdziech, Monika Żochowska   

W ramach kampanii promującej Dzień Języka Ojczystego z inicjatywy p. Justyny Zdziech w klasach III gimnazjum odbyły się w marcu nietypowe lekcje języka polskiego z użyciem gry planszowej. Uczniowie z zaciekawieniem przystąpili do lekcji, której tematem była powtórka z lektur. Do tego zadania p. Monika Żochowska wykorzystała grę pt. „Quiz Lektury”. Pokazuje ona, w jaki sposób można sprawdzić swoją wiedzę na temat lektur. Pytania ułożone były na dwóch poziomach trudności, dzięki czemu uczestnicy mieli możliwość wykazania swojej wiedzy na różnym poziomie. Każdy został zapoznany z regulaminem gry i przystąpił "do działania". Osoby z drużyn, które zdobyły największą ilość punktów, zostały nagrodzone ocenami z języka polskiego. Wszyscy uczniowie byli bardzo  zadowoleni z takiej lekcji, gdyż jest to niebanalny sposób powtarzania treści lektur, który poza poszerzeniem wiedzy uczy aktywnych form spędzania wolnego czasu, zdrowej rywalizacji oraz współpracy. Mamy nadzieję, że dzięki takim lekcjom uczniowie chętniej będą sięgali po gry planszowe również poza szkołą.

 
Rekolekcje wielkopostne
Wpisany przez Małgorzata Jabłońska   

W dniach 19-21 marca 2018 r. przeżywaliśmy w naszej szkole Rekolekcje Wielkopostne. Ich hasło przewodnie - „Święci w historii państwa polskiego” – stanowiło nawiązanie do zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Codziennie rano cała społeczność szkolna gromadziła się na dużej sali gimnastycznej na wspólnej modlitwie, spotkaniu ze słowem Bożym i  śpiewie na chwałę Pana. Kluczowym punktem każdego dnia była Eucharystia, na którą chodziliśmy do kościoła parafialnego w Juchnowcu Kościelnym. Pierwszego i drugiego dnia rekolekcji homilię wygłosił ks. prałat dr Wojciech Michniewicz, natomiast trzeciego dnia – ks. Piotr Wasilewski.

Każdy dzień rekolekcji miał swojego patrona – bohatera narodu polskiego i Kościoła katolickiego. W poniedziałek poznaliśmy postać błogosławionej Karoliny Kózkówny - patronki ruchu czystych serc. We wtorek dzieci z klas I-III przypomniały sobie życiorys świętego Stanisława Kostki- patrona dzieci i polskiej młodzieży, zaś młodzież z klas IV-VII i gimnazjum - świętego Andrzeja Boboli – niezłomnego patrona Polski. Ten dzień był także dniem pokutnym. Alumn Dominik Budzicki wygłosił prelekcję zatytułowaną „Porządki duszy”, poprzez którą przygotował dzieci i młodzież do sakramentu pokuty i pojednania. Sakrament spowiedzi poprzedziła adoracja krzyża w kościele parafialnym. W środę poznawaliśmy sylwetkę patrona trudnych czasów, którym jest święty Maksymilian Maria Kolbe, dlatego też tego dnia uczestniczyliśmy w drodze krzyżowej. Codziennie otrzymywaliśmy obrazki z wizerunkami wspomnianych patronów, aby każdy z nich na dłużej pozostał w naszej pamięci.

Bóg zapłać ks. prałatowi dr. Wojciechowi Michniewiczowi, ks. Piotrowi Wasilewskiemu, ks. Wiesławowi Kuleszy, ks. Sławomirowi Piłaszewiczowi, alumnom Archidiecezjalnego  Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku – Dominikowi Budzickiemu i Michałowi Lewkowskiemu, za modlitwę i przygotowane konferencje. Pragniemy również podziękować pani Urszuli Citko za modlitwę i posługę głoszenia słowa Bożego oraz naszym absolwentom – Monice Korzenieckiej, Edycie Domaszuk, Dominice Zubrzyckiej i Patrykowi Klejowi za modlitwę, prelekcje, pantomimę i posługę muzyczną.  Niech Im Bóg błogosławi!

 
Laureat Wojewódzkiego Konkursu Historycznego i Finalista II Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej Gimnazjalistów
Wpisany przez Marek Borchert   

W roku szkolnym 2017/2018 Igor Makarski, uczeń klasy II b gimnazjum, brał udział w Wojewódzkim Konkursie Historycznym dla uczniów gimnazjum organizowanym przez
Podlaskiego Kuratora Oświaty. Na etapie wojewódzkim konkursu uzyskał – jako jedyny uczestnik – maksymalną ilość punktów, zajmując w ten sposób pierwsze miejsce wśród laureatów Wojewódzkiego Konkursu Historycznego w województwie podlaskim.

Kolejnym konkursem, z którym zmierzył się nasz gimnazjalista, była II Ogólnopolska Olimpiada Historyczna Gimnazjalistów zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Historyczne pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W niedzielę, 4 marca 2018 roku, w Pałacu w Wilanowie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu, na którym Igor otrzymał dyplom finalisty. Olimpiada składała się z trzech etapów, a każdy z nich – z części pisemnej i ustnej. Warunkiem przystąpienia do niej było napisanie pracy historycznej ocenianej przez pracowników naukowych Uniwersytetu w Białymstoku.

Na etapie okręgowym i centralnym wiedzę uczestnika oceniały komisje składające się z pracowników naukowych i doświadczonych nauczycieli historii. Na etapie okręgowym Igor zdobył najwyższą ilość punktów, zaś w eliminacjach centralnych w Warszawie uzyskał tytuł finalisty, co pozwala nazywać go młodym historykiem. Opiekunem Igora Makarskiego był pan Marek Borchert.

Gratulujemy naszemu uczniowi odniesionych sukcesów i życzymy kolejnych.

 
Wielkanocny Konkurs z Barankiem
Wpisany przez Administrator   

W niedzielę 25 marca 2018 r. został rozstrzygnięty Wielkanocny Konkurs z Barankiem, którego organizatorem był Ośrodek Kultury w Gminie Juchnowiec Kościelny, a honorowym patronatem objął Wójt Gminy Juchnowiec Kościelny, pan Krzysztof Marcinowicz. Niespodzianką dla licznie zebranej widowni był spektakl „Kukła z wiejskiego podwórza” w wykonaniu Teatru Pod Orzełkiem. Spośród około stu prac jury wyłoniło najciekawsze. W gronie nagrodzonych są także uczniowie Zespołu Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym:

Kategoria Przedszkola i klasy „0”: Sebastian Wojewódzki, Aleksandra Więcko.

Kategoria klasy I-III szkół podstawowych: Michał Ochocki, Amelia Wojewódzka.

Kategoria open: Julita Matys, Krystian Sokołowski, Emilia Tarasiuk, Zofia Skarżyńska.

 

 
TROPEM MYŚLI
Wpisany przez Anna Borowska   

 

W tym roku, w dniach 12.03. – 15.03.2018 r., po raz kolejny każdy uczeń naszej szkoły mógł wziąć udział w grze „Tropem myśli”. Gra polegała na znalezieniu hasła ukrytego w sentencjach rozmieszczonych na terenie szkoły. Okazało się, że myśl amerykańskiej pisarki, Adriany Trigani, „Dobre maniery nigdy nie wychodzą z mody.” skutecznie się schowała, ponieważ nikomu nie udało się jej odnaleźć. Ale nic straconego! Za rok znowu będzie można spróbować swoich sił w tropieniu myśli. Zapraszamy!

 
Dzień Matematyki
Wpisany przez Sylwia Naliwko   
14 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Matematyki. Trzyosobowe zespoły uczniów klas IV-VI rywalizowały w turnieju matematycznym. W tym roku hasłem przewodnim była „Matematyka od kuchni”. Uczniowie mogli się przekonać, że umiejętności matematyczne są bardzo przydatne w życiu codziennym. Walka o pierwsze miejsce była zacięta, a rozwiązywaniu zadań towarzyszyły duże emocje. Najlepsza okazała się klasa IVc, którą reprezentowali: Julia Chwieduk, Oliwier Olszewski i Dawid Grzywiński. Zwycięzcom gratulujemy! 
Prezent dla przedszkolaków od „Pomysłowego Mikołaja”
Wpisany przez Monika Żochowska   

Uczniowie klas V i VI uczęszczający na zajęcia teatralne działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Juchnowcu Kościelnym pod opieką p. Moniki Żochowskiej postanowili zrobić niespodziankę przedszkolakom. Zaprosili ich wraz z opiekunami na mini-przedstawienie pt. „Pomysłowy Mikołaj”. Podczas dwóch marcowych poniedziałkowych lekcji sala deszczowa zamieniła się w przestrzeń teatralną, na której najmłodsza widownia z uśmiechem na twarzy podziwiała grę aktorską swoich starszych kolegów i koleżanek. Dodatkową atrakcją była możliwość wzięcia udziału w quizie dotyczącym spektaklu, zrobienia zdjęć z aktorami, a dzielna publiczność została obdarowana smakołykami. Spotkanie teatralne twórców przedstawienia i widzów napełniło wszystkich ogromną radością.

 
„Zemsta” Fredry na deskach teatru
Wpisany przez Monika Żochowska   

7 marca 2018 roku uczniowie klas VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum pod opieką polonistek: p. Teresy Radziewicz, p. Barbary Sydow oraz p. Moniki Żochowskiej wybrali się do Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku na spektakl pt. „Zemsta”. Inscenizacja teatralna w reżyserii Henryka Talara oglądana z perspektywy miejsc balkonowych spodobała się zarówno młodzieży jak i dorosłym. Imponująca gra aktorska, zaskakująca interpretacja dramaturgiczna, odgrywanie ról męskich przez kobiety, współpraca aktorów z publicznością (angażowanie niektórych widzów do odegrania kilku ról), fenomenalna postać Papkina to największe zalety spektaklu, które zachwyciły młodą publiczność. Po przedstawieniu mieliśmy okazję spotkać się z aktorami, którzy chętnie opowiadali o swojej pracy oraz odpowiadali na pytania uczniów. Z pewnością był to owocnie spędzony czas, a ponieważ dramat Aleksandra Fredry jest jedną z lektur szkolnych, wizyta w teatrze była doskonałą formą skonfrontowania swoich wyobrażeń czytelniczych z wizją reżysera spektaklu.

 
Podsumowanie szkolnego konkursu „Maraton Matematyczny”
Wpisany przez Sylwia Naliwko   

Na przełomie lutego i marca 2018 r. odbył się szkolny konkurs matematyczny, w którym wzięli udział uczniowie klas IV-VII szkoły podstawowej. Celem konkursu było wzbudzanie oraz rozwijanie u uczniów zainteresowania matematyką, pobudzanie do twórczego myślenia i rozwiązywania problemów matematycznych. Uczniowie przez ponad 2 tygodnie zmagali się z niełatwymi zadaniami matematycznymi. 7 marca 2018 r. nastąpił finał konkursu.

 

Zwycięzcami zostali następujący uczniowie:

I miejsce - Tymoteusz Radziewicz, kl. IVa

II miejsce - Oliwier Olszewski, kl. IVc

III miejsce - Zuzanna Kulesza, kl. VIb

 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 
Konsultacje dla rodziców
Wpisany przez Administrator   

Szanowni Państwo,

13 marca 2018 r. (wtorek) w godzinach 17.00-19.00 odbędą się konsultacje dla rodziców. Będzie można spotkać się ze wszystkimi nauczycielami uczącymi Państwa dzieci i indywidualnie porozmawiać. Listy nauczycieli wraz z salami zostaną zamieszczone przy wejściu do szkoły oraz przy pokoju nauczycielskim.

Zapraszamy!

 
VI Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Zespołu Szkół w Scrabble
Wpisany przez Marek Muszyński, Anna Kieczka   

Już po raz szósty, 7 marca 2018 r., odbyły się naszym zespole szkół  indywidualne i drużynowe mistrzostwa w Scrabble. Wzięło w nich udział dziesięć osób, tworzących pięć dwuosobowych zespołów reprezentujących klasy szóste, siódme i drugie gimnazjum.

Wszyscy uczestnicy rozegrali po trzy partie, a całe zawody trwały około trzech godzin. Nad prawidłowym ich przebiegiem czuwali nauczyciele bibliotekarze, Anna Kieczka i Marek Muszyński.

W klasyfikacji indywidualnej najlepszą okazała się Anna Bieryło z klasy VI a, która pierwsze miejsce wywalczyła odnosząc 3 zwycięstwa i zdobywając 504 małe punkty. Drugie miejsce zajęła uczennica tej samej klasy, Natalia Cylwik odnosząc 2 zwycięstwa i zdobywając 572 małych pkt. Trzecie miejsce należało do Kacpra Giereja z klasy II B gimnazjum, 2 zwycięstwa, 335 małych pkt.

W klasyfikacji drużynowej najlepszy okazał się oczywiście zespół kl. VI a (A. Bieryło, N. Cylwik), 5 zwycięstw, 1076 małych pkt. Na drugim miejscu uplasował się zespół kl. II B gimnazjum (K. Gierej, M. Sacharzewski), 4 zwycięstwa, 647 małych pkt. Trzecie miejsce zajął zespół kl. II A gimnazjum (R. Kowalczuk, J. Szerenos), 2 zwycięstwa, 695 małych pkt.

Mistrzostwa rozegrane zostały w bibliotece szkolnej, w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Najlepsi gracze otrzymają pamiątkowe dyplomy i nagrody zgodnie z regulaminem.

Za rok szósta edycja mistrzostw szkoły w najpopularniejszej grze słowne świata. Warto zacząć się do niej przygotowywać.

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 77