W związku z pozytywnym testem na koronawirusa u pomocy nauczyciela, po uzgodnieniu z SANEPID-em oraz Panem Wójtem, podejmuję decyzję o zdalnym nauczaniu w grupie „Żabki” na okres od 23 listopada do 28 listopada 2020 ze względu na konieczną kwarantannę dzieci i nauczyciela prowadzącego. Pani Katarzyna Sawicka poinformuje Państwa o sposobie przesyłania materiałów na zajęcia. Żywienie na ten tydzień będzie odpisane w całej grupie, nie ma konieczności informowania szkoły.
Pozostałe grupy pracują normalnie. Decyzja o posłaniu dziecka do przedszkola należy do Państwa. Kontakt z osobą zakażoną pozostałych dzieci był krótkotrwały (przyjmowanie i wydawanie dzieci) i przebiegał w reżimie sanitarnym (maseczka, dezynfekcja, możliwy dystans) w związku z tym SANEPID ocenił ryzyko zakażenia dzieci z innych grup jako małe.
Proszę o obserwację stanu zdrowia wszystkich dzieci i informowanie wychowawców o istotnych kwestiach (tj. stwierdzonych przypadkach koronawirusa u dzieci lub członków Rodzin).
Serdecznie pozdrawiam i życzę zdrowia – dyrektor Barbara Klimaszewska
W ostatnich miesiącach nieustannie towarzyszy nam temat koronawirusa, należy jednak pamiętać, że konsekwencją epidemii jest również wzrost przemocy i wykorzystywania seksualnego wobec dzieci.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w prowadzonej kampanii "Pandemia przemocy" zwraca uwagę na wciąż istniejące zjawisko krzywdzenia dzieci.
Wg najnowszych badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w czasie pandemii:
- 27% dzieci i młodzieży doświadczyło krzywdzenia,
- 11% dzieci doświadczyło przemocy ze strony bliskiej osoby dorosłej,
- 10% doświadczyło wykorzystania seksualnego,
- 1 dziecko na 11 przyznało, że nie ma nikogo, kto mógłby zaoferować mu wsparcie w trudnej sytuacji,
„Dlaczego BICIE DZIECI JEST GŁUPIE....? BO jest atakiem na godność dziecka, BO zaburza rozwój dziecka, BO niszczy relacje, BO uczy przemocy, BO.......... (CPD w Białymstoku).”
W myśl Covidowych zasad kampanii:
Zakrywaj usta, ale nie milcz, gdy widzisz przemoc!
Myj ręce, ale nie umywaj ich od odpowiedzialności, gdy jesteś świadkiem przemocy!
Chroń starszych, ale nie ignoruj przemocy wobec najmłodszych!
Zachowaj dystans, ale bądź blisko, gdy ktoś cię potrzebuje.
Po raz trzeci uczniowie klasy III b wspólnie obchodzili rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez cały tydzień rozmawialiśmy, kim jest bohater i patriota, co to są zabory i legiony. Wykonaliśmy własnoręcznie kotyliony oraz godło Polski. W strojach galowych z dumą zaśpiewaliśmy hymn państwowy, pieśni patriotyczne oraz zatańczyliśmy taniec z flagą. Szczęśliwi, że żyjemy w wolnej Polsce, złożyliśmy naszej Ojczyźnie piękne życzenia.
Podczas rodzinnego świętowania uczniowie włączyli się do akcji „Niepodległa do Hymnu” śpiewając w samo południe „Mazurek Dąbrowskiego” oraz wywieszając flagę.
W październiku uczniowie klas IV i VI wykonywali foldery dotyczące obchodzenia Pierwszych Piątków Miesiąca. W swoich pracach ukazali obietnice Pana Jezusa związane z tym nabożeństwem. W sposób kreatywny zapraszali swoich kolegów i koleżanki do uczestnictwa w nabożeństwie do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Najpiękniejsze prace uczniów zostały zaprezentowane na korytarzu szkolnym.
W październikowym konkursie na Najpiękniejszy Różaniec Maryjny udział wzięło 17 uczniów z klasy IV i VI. Prace konkursowe uczniów były naprawdę pomysłowe i pięknie wykonane. Pięcioosobowe Jury z trudem wyłoniło zwycięzców: I miejsce - Aurelia Brzezina kl. VIa II miejsce - Mateusz Rynkiewicz kl. IVb III miejsce - Kinga Dąbrowska kl.VIa wyróżnienie - Wiktoria Zalewska kl. IVa wyróżnienie - Gabriel Kozłowski kl. IVb.
Zwycięzcom i wyróżnionym zostały wręczone dyplomy i atrakcyjne nagrody. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.
Dnia 11 listopada 2020 roku obchodziliśmy 102 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów (1795–1918). Chociaż nie mogliśmy świętować wspólnie w naszej szkole, nasi uczniowie przygotowali kotyliony i stroiki patriotyczne w ramach nauczania zdalnego. Tego dnia powiewały nasze narodowe flagi oraz brzmiał hymn naszej Ojczyzny. Wielu naszych uczniów spędziło Narodowe Święto Niepodległości w rodzinnej i podniosłej atmosferze.
W bieżącym roku mija już 102 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym razem może skromniej, ale również uczciliśmy Niepodległość naszej Ojczyzny. Wspólnie przygotowaliśmy gazetkę klasową i opracowaliśmy Kodeks Młodego Patrioty. Wykonaliśmy piękne, kolorowe mandale z mapą Polski. Podczas zdalnego nauczania realizujemy program „Dzieci uczą rodziców”, ramach którego obejrzeliśmy prezentację o symbolach narodowych i twórcach niepodległej Polski. Dzieci uczciły także ten dzień w swoich domach, włączając się w samo południe 11.11.2020 we wspólne śpiewanie hymnu. Niektórzy odwiedzili miejsca pamięci narodowej i w ten sposób podziękowali tym, którzy walczyli o naszą wolność.
W ramach akcji #szkoła pamięta uczniowie klasy III b wspominali tych, którzy już odeszli - najbliższych zmarłych oraz żołnierzy walczących o wolność kraju.
19 października 2020 obchodziliśmy w naszej szkole rocznicę śmierci Ks. Jerzego Popiełuszki. Tego dnia z samego rana delegacja klas 8 w obecności kl. Vb zapaliła znicze pod Tablicą Pamiątkową Wielkiego Polaka. W klasach na godzinach wychowawczych odbyły się również ciekawe zajęcia poświęcone życiu i działalności Patrona naszej szkoły. Chętni wychowawcy zorganizowali m.in. poetyckie spotkania, na których uczniowie odczytywali wiersze opisujące postać Ks. Jerzego. Inni opiekunowie poświęcili czas na refleksję, czy i dlaczego warto czcić Dzień Patrona. Dla całej społeczności szkoły był to czas wyciszenia i zadumy nad ważnym momentem w historii naszego kraju.
W dniach 05.10.2020 i 09.10.2020r. w klasach VI i VII szkoły podstawowej przeprowadzone zostały 1,5 godzinne zajęcia warsztatowe z profilaktyki uzależnień. Temat: „Uzależnienie, jak go uniknąć?” Warsztaty prowadziła pani Agata Niemczynowicz pedagog, specjalista terapii uzależnień z Ośrodka ETAP w Białymstoku.
Listopad jest szczególnym miesiącem, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w naszej historii lokalnej. Uczniowie klasy VI a pielęgnują pamięć o swoich bliskich oraz o bohaterach, nawet tych bezimiennych, po których zostały jedynie nieme groby.