Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbyło się w naszej szkole patriotyczne dyktando zorganizowane przez panią Alicję Borchert. Napisali je przedstawiciele klas piątych, szóstych oraz siódmych. Uczniowie musieli zmierzyć się z pisownią wielu trudnych wyrazów, jednak kluczowych dla historii państwa polskiego. Głowili się nad zapisem takich wyrazów jak: chrześcijaństwo, Krzyżacy, okrutny, hełm, hart ducha, husarzy, bohater, książę, król, księża rzymskokatoliccy oraz żałoba narodowa. Pomimo iż tekst był skomplikowany, uczestnicy konkursu nie tracili nadziei, że to właśnie ich praca będzie najlepsza. Zwycięzcą okazał się Marcin Mińczuk z kl. VI a. Drugie miejsce zajęła Natalia Cylwik z kl. VII a, zaś trzecie miejsce zdobyła Julia Skórak z kl. V d.
W dniu 14 listopada 2018 roku w Wyszkach odbyły się Igrzyska Dzieci w Badmintonie. Drużyna dziewcząt w składzie: Natalia Sorko, Julia Jezierska, Karolina Sorko i Maja Ziółkowska zajęła drugie miejsce pokonując SP Wyszki 4:0, SP Domanowo 4:0, SP Trzcianne 4:0.
Drużyna chłopców w składzie: Marcin Domaszuk, Rafał Roszkowski, Tymoteusz Radziewicz i Aleksander Łapiński zajęła pierwsze miejsce pokonując szkoły z Wyszek 4:0, Holonek 4:3, Augustowa 4:1, Trzciannego 4:0
Drużyna chłopców jak i dziewcząt awansowała do finału wojewódzkiego.
Zawody odbyły się 15 listopada 2018 roku w Wyszkach. Drużyna dziewcząt w składzie: Martyna Olechnicka, Natalia Mościcka, Oliwia Ziółkowska i Anna Zalewska zajęła drugie miejsce pokonując drużynę z Augustowa 4:1 i 4:3.
Drużyna chłopców w składzie: Patryk Drozdowicz, Kacper Gierej, Igor Makarski, Jakub Skarżyński zajęła pierwsze miejsce pokonując drużynę z Wyszek 4:1, Augustowa 4:0, Brańska 4:0, Jasionówki 4:2.
Drużyna dziewcząt i chłopców awansowała do finału wojewódzkiego.
W dniu 9 listopada zakończyliśmy w świetlicy zajęcia projektowe „100 dobrych słów o Polsce” prowadzone przy okazji obchodów odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zrealizowaliśmy od lutego wspólnie z klasami I-III cykl 100 zajęć dotyczących Naszej Ojczyzny. Poznawaliśmy m.in. nasze cechy narodowe , sławnych Polaków, odkrywaliśmy jej liczne bogactwa i piękno. Rozmawialiśmy, rysowaliśmy, oglądaliśmy i doświadczaliśmy radości z bycia wolnym Polakiem. Teraz czekamy na wielkie świętowanie!
W tym roku po raz kolejny każdy uczeń naszej szkoły mógł wziąć udział w grze „Tropem myśli”, organizowanej tym razem w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Gra polegała na znalezieniu hasła (myśli Stanisława Wyspiańskiego: „Polska to wielka rzecz.”) ukrytego w sentencjach rozmieszczonych na terenie szkoły. 16 listopada 2018 r. komisja oceniała rozwiązania. Brano pod uwagę każdy szczegół: brak skreśleń, estetykę kartki, estetykę pisma, poprawność ortograficzną. Pudełko było pełne rozwiązań, ale tylko kilka spełniło wymagania. Drobne nagrody otrzymują: 1. Izabela Zajkowska, kl. IVc, 2. Łukasz Kalisz, kl. VIIa, 3. Julia Korzeniecka, kl. VIIIc, 4. Michał Marciniak, kl. VIIIc, 5. Sebastian Szoda, kl. VIIIc.
W ubiegłym roku szkolnym Zespół Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym przystąpił do ogólnopolskiego projektu pt. „Szkoła Niepodległej” ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.
W ramach jednego z zadań uczniowie mieli złożyć życzenia imieninowe lub urodzinowe Pierwszemu Marszałkowi Polski – panu Józefowi Piłsudskiemu. Młodzież naszej szkoły wykonała to zadanie w bieżącym roku szkolnym, dlatego przygotowała pocztówki urodzinowe, które przepięknie prezentowały się na szkolnym korytarzu podczas obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zgodnie z założeniami projektu prace zostały wysłane do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Wpisany przez Alicję Borchert, Marka Borcherta i Agnieszkę Zajkowską
Na początku listopada na korytarzach szkolnych pojawiły się kolorowe plakaty przykuwające uwagę wielu uczniów. Są to prace wykonane przez uczniów wszystkich klas I-VIII szkoły podstawowej oraz klas III gimnazjum. Młodzież uchyliła rąbka tajemnicy i za pomocą plakatów zaprezentowała swój sposób postrzegania patriotyzmu. Dokładne obejrzenie stworzonych dzieł pozwala się przekonać, że każdy z nas nieco inaczej pojmuje patriotyzm i kładzie nacisk na inne jego aspekty.
Wpisany przez Katarzyna Sawicka i Anetta Śliwowska
100 lat niepodległości Polski przedszkolaki wraz ze swoimi najbliższymi uczcili udziałem w rodzinnym konkursie „MOJA MAŁA OJCZYZNA”. Jury w składzie pani Teresa Radziewicz, Beata Cylwik i pan Igor Dacewicz w drodze głosowania wyłonili następujących laureatów:
I miejsce: Julia Matys z Rodziną
II miejsce: Maria i Zofia Tarasiuk z Rodziną
III miejsce: Jan Śliwowski z Rodziną
Wyróżnienia:
Fabian Zawadzki z Rodziną
Emilia Maciejczuk z Rodziną
Sebastian Wojewódzki z Rodziną
Zuzanna i Maja Borowskie z Rodziną
Wiktoria Kazimierczuk z Rodziną
Miłosz Mielech z Rodziną
Zwycięzcom składamy serdeczne gratulacje. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.
Wpisany przez Anna Wysocka – Borys, Anna Truskolawska
„Nasza wielka i mała Ojczyzna” – to hasło jednego z zadań, które uczniowie klas I – III wykonywali w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie wykonali pocztówki z różnych miejsc Polski, zachęcające wszystkich do zwiedzania pięknych zakątków naszej Ojczyzny.
Wpisany przez Anna Wysocka – Borys, Anna Truskolawska
„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy” – tymi słowami uczniowie klas I – III rozpoczęli obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Następnie dzieci z klasy I b i III a poetyckim słowem przedstawiły historię narodu polskiego, a Dziecięcy Zespól Ludowy „Jarzębinki” wyraził swoją wdzięczność dla Niepodległej śpiewem patriotycznych pieśni. Pani wicedyrektor Beata Cylwik wręczyła nagrody laureatom konkursu plastycznego ph. „Polska – moja Ojczyzna” oraz konkursu recytatorskiego ph. „Piękna nasza Polska cała”. Punktem kulminacyjnym uroczystego dnia było pełne powagi wykonanie po raz drugi hymnu państwowego na boisku szkolnym. W ten sposób nasza szkolna społeczność włączyła się w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej”. Na koniec spotkania uczniowie wypuścili sto biało – czerwonych balonów. Z ogromnymi wrażeniami i świadomością, że żyjemy w wolnej Polsce powróciliśmy do swoich sal.
9 listopada 2018 r. społeczność szkolna świętowała 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dzień ów był wyjątkowy pod wieloma względami. Uroczystość przygotowana przez panią Alicję Borchert i pana Marka Borcherta rozpoczęła się montażem słowno-muzycznym wzbogaconym wieloma akcentami charakterystycznymi dla sztuki teatralnej. Młodzież wcieliła się nie tylko w role szlachty, chłopów, dzieci z Wrześni, księży, dyktatorów powstań narodowowyzwoleńczych, poetów, muzyków oraz kobiet okresu XIX wieku, lecz także w role żołnierzy Jana Henryka Dąbrowskiego oraz żołnierzy z okresu I wojny światowej. Grę młodych aktorów uświetnił występ Igora Makarskiego, który zagrał na skrzypcach przepiękny fragment „Legendy” Henryka Wieniawskiego. Montaż podejmował trudną tematykę wyjaśniającą historię Polaków od momentu utraty przez Polskę niepodległości do jej odzyskania. Podniosłość wybranych momentów historycznych podkreślały pieśni patriotyczne wykonane przez chór szkolny śpiewający z ogromnym zaangażowaniem, przygotowany przez panią Iwonę Dudzik.
Tego dnia zaszczyciło nas swoją obecnością wiele osób. Odwiedził nas nie tylko Ksiądz Dziekan Andrzej Kondzior, lecz także absolwenci naszej szkoły, ich koledzy i koleżanki – obecnie uczniowie i absolwenci różnych szkół mundurowych, z którymi mogli porozmawiać nasi uczniowie, co stanowiło realizację ścieżki zawodoznawczej. Wśród nas zagościli: Patrycja Zajkowska, Jakub Perkowski, Krystyna Chomik, Aleksandra Gierej, Paweł Głowacki, Paulina Kiercul i Natalia Kutyłowska. Ich wyjście na scenę przykuło uwagę wszystkich. Widok mundurów – a zwłaszcza tak wielu i tak różnych – zawsze powoduje szybsze bicie serca i wyzwala w oglądających uczucia najpiękniejsze, bo pełne patriotyzmu i podziwu dla tych, którzy zdecydowali się na służbę Ojczyźnie. Jedna z absolwentek – Patrycja Zajkowska – bezpośrednio włączyła się w organizację uroczystości i swoim występem zaskoczyła widownię. Jej recytacja płynąca z głębi serca poruszyła serca niejednego słuchacza. O godzinie 11.11 nasza szkoła połączyła się ze wszystkimi szkołami z całej Polski we wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego. Wszyscy przyjęliśmy prawidłową postawę, ponieważ zaprezentowali ją na scenie zaproszeni absolwenci. Tym symbolicznym akcentem zakończył się nasz apel. Po krótkiej przerwie rozpoczęła się druga część uroczystości, a mianowicie śpiewanie patriotycznych pieśni.