Zespół Szkół im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym
Festyn Rodzinny 10.06.2018
Wpisany przez Agnieszka Kosińska   

Już po raz siódmy mieliśmy okazję wspólnie spędzić czas na festynie rodzinnym zorganizowanym przez nauczycieli, pracowników, uczniów, Radę Rodziców oraz Towarzystwo Przyjaciół Dzieci działające w naszej szkole. W związku z przypadającą w 2018 roku 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę szkolny festyn odbył się pod hasłem „BIAŁO-CZERWONA”.

Imprezę uświetniło wprowadzenie wielu elementów patriotycznych, jak na przykład ubiorów w barwach narodowych, quizu wiedzy o Polsce, konkursu na biało-czerwone wypieki, meczu piłki nożnej „Polska - Reszta Świata”, spektaklu patriotycznego w wykonaniu uczniów gimnazjum, a także naszego narodowego tańca - poloneza - w wykonaniu zespołu „Jarzębinki Plus”. Momentem trzymającym uczniów w napięciu było wręczenie przez panią dyrektor Barbarę Klimaszewską nagród za przeprowadzone w naszej szkole konkursy o tematyce patriotycznej.

Zgodnie z tradycją impreza obfitowała w rozmaite gry, zabawy i atrakcje. Stanowiska sportowe cieszyły się dużą popularnością, a za przejście siedmiu z dziesięciu stanowisk każda rodzina w nagrodę mogła otrzymać flagę państwową. Znalazł się też kącik dla przedszkolaków, które mogły fantazyjnie pomalować twarz lub puszczać bańki.

Tego radosnego dnia nie zapomnieliśmy o najbardziej potrzebujących – staraliśmy się pomóc rodzicom Milenki, zbierając do puszek Caritasu dobrowolne datki na leczenie i rehabilitację dziewczynki.

Pyszna kawa i smaczne domowe wypieki sprzedawane przez Radę Rodziców szybko znalazły nabywców, zaś grochówka ugotowana przez panie kucharki wszystkim bardzo smakowała. Panujący po południu niemiłosierny upał wymagał zastosowania nadzwyczajnych środków, między innymi polewania uczestników festynu wodą z węża strażackiego. Pomysłodawcą tej niezaplanowanej atrakcji był pan Wojciech Rogowski - frajda była ogromna, co widać na zdjęciach poniżej. Tego dnia humory wszystkim dopisywały, więc zabawa była wspaniała!

 
„WIECZÓR JASIA I MAŁGOSI” – podsumowanie Programu Domowych Detektywów „Jaś i Małgosia na tropie”
Wpisany przez Anna Łysenko   

W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klasy V b brali udział w cyklu spotkań w ramach rekomendowanego programu profilaktycznego.

Głównym celem programu jest uchronienie dzieci przed zbyt wczesnym sięganiem po alkohol. Treść zajęć oraz sposób ich realizacji oparty jest na aktualnej wiedzy o czynnikach chroniących i czynnikach ryzyka dotyczących picia alkoholu przez dzieci i młodzież.

 

Podczas realizacji programu Domowych Detektywów uczniowie otrzymali cztery zeszyty przeznaczone do wspólnej pracy z rodzicami. Każdy z zeszytów zawierał jedną historyjkę (komiks) i zadania, które  były rozwiązywane w domu razem
z rodzicami lub innymi dorosłymi domownikami (tzw. domowa drużyna).

 

Pod koniec programu uczniowie wraz z psychologiem szkolnym przygotowywali Wieczór Jasia i Małgosi - imprezę organizowaną w szkole, podczas której spotkali się: uczestnicy programu, ich rodziny, realizator programu i wychowawca klasy.

Podczas wieczoru dzieci przedstawiły prezentacje dotyczące różnych zagadnień związanych z alkoholem oraz brały udział we wspólnych zabawach z zaproszonymi gośćmi.

Udowodniliśmy, że bez alkoholu można miło spędzić czas.

W nagrodę za swoją pracę uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

 

Program Domowi Detektywi „Jaś i Małgosia na tropie” jest programem rekomendowanym przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

Realizator programu: Anna Łysenko

 

 
„Bieg po zdrowie” - Program antytytoniowej edukacji zdrowotnej
Wpisany przez Anna Łysenko   

W roku szkolnym 2017/2018 po raz kolejny w naszej szkole realizowany był programu profilaktyczny  „Bieg po zdrowie”.

Głównym celem programu jest zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów.

Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” w bieżącym roku szkolnym realizowane były w klasie IV a i IV d pod kierunkiem pani Anny Łysenko i pani Iwony Gisztorowicz . W trakcie cyklu spotkań w klasach korzystano ze zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców.

Dzieci min. przeprowadzały wywiady z osobami niepalącymi, liczyły koszty jakie generuje palenie papierosów, pracowały w grupach przy tworzeniu antyreklamy papierosów, tworzyły komiksy z bohaterami programu.

Podstawą zajęć było stymulowanie kreatywności i aktywności. Uczniowie byli zachęcani do aktywnego udziału poprzez dyskusje, wymianę doświadczeń, spostrzeżeń, refleksji czy pomysłów. Aktywny udział sprzyjał identyfikowaniu się z omawianą tematyką i motywował do tego, aby zdobytą wiedzę i umiejętności stosować w codziennym życiu.

Program został opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami.

 
Klasowy konkurs pięknego czytania w klasie III a
Wpisany przez Agnieszka Skarżyńska   

30 maja 2018 roku chętni uczniowie klasy III a wzięli udział w Klasowym Konkursie Pięknego Czytania. Każdy uczestnik otrzymał wcześniej do przygotowania teksty,  a następnie losowo wybierał jeden z nich do zaprezentowania na forum klasy. Wszyscy czytający bardzo ładnie przygotowali swoje prezentacje. Publiczność z uwagą słuchała ciekawych i niejednokrotnie pouczających tekstów, a następnie nagradzała każdy występ gromkimi  brawami. Najlepiej poradzili sobie:

I miejsce Filip Zajkowski

II miejsce Kacper Domaszuk

III miejsce Adam Filipczuk

Jurorami w konkursie była pani Agnieszka Skarżyńska, pani Iwona Niewińska oraz przedstawicielka samorządu klasowego Maja Orłowska.

 
Wycieczka klas I „Szlakiem Ginących Zawodów”
Wpisany przez Mariola Sagun   

 

4 czerwca 2018r.  uczniowie z klas pierwszych pod opieką p. M. Sagun, p. A. Brzósko, p. A. Kieczki i p. M. Muszyńskiego poznawali dawne zawody przemierzając „Szlak Ginących Zawodów”. Najpierw odbyło się spotkanie z łyżkarzem w Zamczysku, potem z kowalem i garncarką w Czarnej Wsi Kościelnej. Wszystkie dzieci były zachwycone umiejętnościami rękodzielników. Kolejnym punktem wycieczki było nawiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie. Po chwili modlitwy i wejściu na Wzgórze Krzyży było pieczenie kiełbasek, lody i zabawa na placu zabaw. Bezpiecznie i zdrowo wróciliśmy do szkoły.

 
100 DOBRYCH SŁÓW O POLSCE w świetlicy szkolnej
Wpisany przez Anna Radziewicz, Justyna Zdziech   

28 lutego rozpoczęliśmy realizować projekt upamiętniający wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę pt.: „100 dobrych słów o Polsce”. Metodą pracy w grupie oraz burzą mózgów klasy trzecie wypisały wszystkie dobre słowa, które kojarzą im się z Polską. Na tej podstawie powstały hasła, które służą do zdobywania wiedzy o lokalnym wkładzie w odzyskanie niepodległości, rozwijanie zainteresowań i pasji uczniowskich oraz popularyzowanie ciekawych rozwiązań metodycznych, nowatorskich scenariuszy zajęć. Wszystkie zajęcia kończą się różnorodnymi działaniami np. wystawa na szkolnym korytarzu, scenki, występy itp. W ramach tej akcji powstała również wyjątkowa dekoracja drzwi świetlicy oraz okien. Projekt trwa od lutego do listopada 2018r, realizujemy 100 haseł z udziałem uczniów uczęszczających do świetlicy szkolnej.

Wychowawcy świetlicy: Anna Radziewicz, Justyna Zdziech

 
Wyjazd klas IV do Tykocina
Wpisany przez Aneta Białous, Katarzyna Chrościcka, Barbara Cylwik, Krzysztof Grzegorczyk   

Dnia 28.05.2018 r. klasy IV a, b, c, d wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Tykocina. Wyjazd rozpoczął się zwiedzaniem Europejskiej Wioski Bocianiej w Pentowie, gdzie mieliśmy możliwość z bliska podziwiać gniazda bocianie i nawet udało na się policzyć młode potomstwo.

Później pojechaliśmy do królewskiego miasta Tykocina. Przeżyliśmy ciekawą lekcję historii na Zamku  na chwilę zatrzymaliśmy się przy pomniku hetmana Czarneckiego , nie mogliśmy przejść obojętnie obok budki z lodami a następnie podziwialiśmy piękny barokowy kościół pw. Trójcy Świętej w Tykocinie.

Kolejnym punktem wycieczki były gry i zabawy na świeżym powietrzu
w Pacowej Chacie. Strzelaliśmy tam z łuku, ujeżdżaliśmy drewnianego konia, praliśmy, maglowaliśmy, prasowaliśmy jak za dawnych lat, kuliśmy monety, bawiliśmy się w Kopciuszka oddzielając fasolę od grochu, robiliśmy bransoletki, malowaliśmy figurki, wypiekaliśmy sami  podpłomyki i zwiedziliśmy Muzeum „Tematyczna wioska”. Bardzo miło i aktywnie spędziliśmy cały dzień. Wyjazd wszystkim się spodobał.

O godz. 17.30 cali, zdrowi i szczęśliwi wróciliśmy pod szkołę, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice.

 
Wiosenny bal
Wpisany przez Anetta Śliwowska   

W słoneczny czwartkowy poranek wszystkie grupy z naszego przedszkola wzięły udział w Wiosennym balu. Panie oraz dzieci przebrały się w piękne wiosenne stroje. Były pszczółki, biedronki, żabki, bociany oraz inne wspaniałe roślinki i zwierzątka. Dzieci bawiły się przy muzyce, pokonywały przeszkody oraz sprawdzały swoja sprawność fizyczną. Wszyscy dobrze się bawili i cieszyli z nadejścia wiosny.

 
"Stop szkolnej agresji"
Wpisany przez Administrator   

 

 

W marcu wystartowała najnowsza kampania społeczna Rzecznika Praw Dziecka „Powiedzmy STOP szkolnej agresji”. Celem akcji jest nagłośnienie problemu przemocy rówieśniczej oraz zmiana postaw młodzieży, a tym samym obniżenie poziomu agresji w szkole.

Przemoc rówieśnicza dotyczy wszystkich. Praprzyczyną przemocy rówieśniczej jest przemoc, jakiej dziecko doświadczyło wcześniej. Dzieci uczą się obserwując nas, dorosłych. Zachowania agresywne w szkole względem rówieśników mogą być odzwierciedleniem sytuacji, z jakimi dziecko styka się poza szkołą. Czasem może to być próba odreagowania trudnej sytuacji domowej. Dlatego kluczowym jest obserwacja, rozmowa, empatia, gotowość do działania, pomocy. – mówi Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Ofiarą dokuczania czy wyśmiewania przez rówieśników stają się dzieci, które niczym charakterystycznym nie wyróżniają się w grupie. Dokuczają rówieśnicy, starsi, młodsi, i chłopcy, i dziewczynki. Ani wyniki w nauce, ani sytuacja materialna nie różnicują środowiska na ofiary i sprawców. Agresja może dotyczyć każdego dziecka i jest procesem, który należy zdecydowanie przerwać. Szkoła jest dla dziecka ważnym miejscem, w którym zdobywa nie tylko wiedzę, ale też kształtuje kompetencje społeczne.

 
IV Konkurs Recytatorsko-Muzyczny poświęcony pamięci Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.
Wpisany przez Administrator   

 
Wyniki konkursu ” Bezpieczny Internet”
Wpisany przez Małgorzata Dakowicz   

W dniach 21.05.- 04.06.2018r. odbył się konkurs informatyczny pt. „Bezpieczny Internet 2018”. Celem konkursu było propagowanie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci i młodzież oraz efektywnego spędzania wolnego czasu przed komputerem.

Wśród prac konkursowych komisja w składzie: Aneta Białous, Małgorzata Dakowicz, Igor Dacewicz, wybrała najlepsze prezentacje multimedialne. Oto zwycięzcy:

1 miejsce- Kuczyńska Aleksandra z kl. VII a,

2 miejsce- Wiktoria Konopka z kl. VII a,

3 miejsce – Korzeniecka Maria z kl. IV d.

Gratulujemy.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 76