Katarzyna Chrościcka
nauczyciel geografii i
przyrody
w Zespole Szkół w
Juchnowcu Górnym
Scenariusz lekcji geografii w klasie II
b gimnazjum
Temat: Kraje graniczące z Polską – podsumowanie wiadomości
Cel ogólny: doskonalenie umiejętności korzystania z map jako
źródła informacji geograficznej
oraz umiejętności charakteryzowania
krajów graniczących
z Polską pod względem zróżnicowania przyrodniczego i gospodarczego
Cele szczegółowe:
Uczeń zna:
·
kraje graniczące z
Polską, ich położenie geograficzne w Europie
·
aktualną sytuację
gospodarczą (państwa w procesie transformacji)
·
charakterystyczne
cechy warunków przyrodniczych i gospodarczych państw graniczących z Polską
Uczeń rozumie:
·
zależności pomiędzy warunkami
przyrodniczymi a charakterem gospodarki wybranych państw
·
przyczyny zróżnicowania
struktury użytkowania ziemi
Uczeń potrafi:
·
odczytywać
współrzędne geograficzne
·
korzystać ze źródeł
informacji geograficznej w celu scharakteryzowania czynników przyrodniczych
i gospodarczych poszczególnych państw
·
współpracować w
grupie
Formy pracy: grupowa,
indywidualna
Metody nauczania: wiodąca- praktyczna (ćwiczenia uczniowskie)
Pomoce dydaktyczne: instrukcje dla uczniów mapa ścienna Europy (ogólnogeograficzna),
Gimnazjalny Atlas Geograficzny, plansze papierowa z wrysowanymi rubrykami,
kolorowe kartki, krzyżówki
Uwagi o planowanej lekcji:
Uczniowie
pracują w 4 grupach. Każde zadanie jest punktowane 0-1. Nauczyciel po wykonaniu
zadania sprawdza poprawność jego wykonania i przydziela grupom punkty.
Lider
grupy ocenia każdego członka grupy i przydziela mu za dane zadanie punkty
(0-2).
Na
zakończenie uczniowie podliczają zdobyte punkty i dokonują samooceny.
Zwycięska
grupa zostaje nagrodzona punktami.
Przebieg lekcji:
Cześć wstępna:
- podanie tematu lekcji
- wybór liderów przez
członków poszczególnych grup
-przypomnienie specyfiki państw w procesie transformacji politycznej
i gospodarczej (indywidualne wypowiedzi uczniów)
-przydzielenie grupom
poszczególnych państw sąsiadujących z Polską będących przedmiotem omawiania w
dalszej części lekcji,
Cześć główna:
a) odczytywanie z atlasu
współrzędnych geograficznych i przyporządkowywanie ich poszczególnym
stolicom omawianych państw
europejskich- Zadanie 1.
-prezentacja przez liderów zadania 1, omówienie położenia
w Europie danego państwa, wskazanie państw na
mapie Europy, sprawdzenie poprawności
wykonania oraz przyznanie
punktów zespołom
b) rozwiązywanie krzyżówki,
której hasła będą podstawą omówienia krain geograficznych, odgadnięte hasła
uczniowie pokazują na mapie Europy -Zadanie 2
-prezentacja przez liderów zadania 2, sprawdzenie
poprawności wykonania oraz przyznanie punktów zespołom
c) omówienie struktury
użytkowania ziemi, charakterystycznych upraw, -Zadanie 3
-prezentacja przez liderów zadania 3, sprawdzenie
poprawności wykonania oraz przyznanie punktów zespołom
d) wyszukiwanie z mapy gospodarczej
głównych surowców mineralnych- Zadanie 4
- praca indywidualna,
przyznanie punktów poszczególnym uczniom
e) Uzupełnienie tabeli
będącej charakterystyką wszystkich omawianych państw
-praca
indywidualna
W przypadku nie zakończenia
pracy w wyznaczonym terminie uczniowie otrzymują zadanie 5 jako pracę domową.
Część końcowa:
Praca domowa
Uzupełnienie tabeli będącej
charakterystyką wszystkich omawianych państw -Zadanie 5
-praca
indywidualna
Sprawdzenie poprawności wykonania
na następnej lekcji.
Podliczenie punktów zdobytych
przez uczniów. Nagrodzenie punktami zwycięskiej grupy.
Odczytajcie na podstawie podanych
wartości współrzędnych nazwy stolic
i przyporządkujcie odpowiedniemu państwu.
Liderze: Po zakończeniu przypnij planszę na tablicy i omów położenie „swojego” państwa wskaż na mapie to państwo, jego stolicę i kraje z nim graniczące.
Litwa WILNO |
540N,250E |
Białoruś MIŃSK |
530N,270E |
Ukraina KIJÓW |
510N,310E |
Czechy PRAGA |
500N,140E |
Słowacja BRATYSŁAWA |
480N,170E |
Rozwiążcie krzyżówkę wykorzystując mapy „Polska i jej sąsiedzi” mapa ogólnogeograficzna i mapa gospodarcza w atlasie. Po wykonaniu zadania wskażcie na mapie krainę geograficzną, która jest rozwiązaniem krzyżówki i pozostałe hasła, które można odnaleźć na mapie ściennej
Grupa UKRAINA
|
|
|
|
|
1. |
|
. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7. Język urzędowy Ukrainy.
8. Półwysep w południowej części kraju.
9. Urodzajna gleba utworzona na lessach w południowej części Ukrainy.
|
|
1. |
|
|
|
|
. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8. |
|
|
|
|
|
|
|
9. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Grupa LITWA
10. Lewy dopływ Niemna.
Grupa BIAŁORUŚ
|
|
|
|
|
|
|
1. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8. Rzeka na granicy Polski i Białorusi
9. Zabagniona kraina na południu Białorusi.
10. Stolica Białorusi.
11. Prawy dopływ Dniepru.
Grupa CZECHY
|
|
1. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5. |
|
|
|
|
|
|
|
|
6. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1.Kraina na wschodzie Czech: Wyżyna Czesko -……………..
2.Jeden ze starych masywów górskich nad Wełtawą.
3.Prawy dopływ Morawy przy granicy z Austrią.
4.(„Wesołe miasto”)Czeski……………… na granicy z Polską.
5.Nad nią leży Praga.
6.Węgiel występujący w Czechach.
Grupa SŁOWACJA
1. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Na podstawie wykresów kołowych i mapy gospodarczej Europy scharakteryzuj strukturę użytkowania ziemi i omów główne kierunki upraw w danym państwie.
Z mapy gospodarczej Europy i mapy gospodarczej Polska i jej sąsiedzi odczytaj i wymień surowce mineralne wydobywane w danym państwie.
Wykorzystując poszczególne mapy w atlasie uporządkujcie tabelę będącą charakterystyką wszystkich państw.
|
Czechy |
Słowacja |
Litwa |
Białoruś |
Ukraina |
Położenie względem Polski |
|
|
|
|
|
Formy ukształtowania |
|
|
|
|
|
Główne uprawy |
|
|
|
|
|
Surowce naturalne |
|
|
|
|
|
Największe rzeki |
|
|
|
|
|
Opracowała:
Katarzyna Chrościcka