OTRZĘSINY- PRZYJAZNA WIOSKA

 

DEKORACJA: rozwieszone plakaty z namalowanymi polami, łąkami, lasami, powiązane snopki, siano, wiadra, koryta, itp.

 

Uczniowie z drugich klas gimnazjum przynoszą dziewczynkom z klas pierwszych chustki         i fartuchy kuchenne, w których te mają chodzić cały dzień. Natomiast chłopakom berety lub czapy i kamizelki.

Impreza odbywa się na sali gimnastycznej. Klasy pierwsze siadają przed publicznością, nadal są w przygotowanych przez drugoklasistów strojach.

 

Chyba wiecie, że dobry zwyczaj mówi, że na wchodziny idzie się z prezentem. Wy też mieliście przygotować prezent wchodzinowy dla Dyrekcji naszej szkoły. Teraz przyszedł czas na wręczenie podarunków i odczytanie deklaracji.

 

Na początek pierwszoklasiści aby wkupić się w łaski Dyrekcji szkoły dają przygotowany wcześniej drobny upominek od całej klasy symbolizujący wieś oraz odczytuje przed całą szkołą wcześniej samodzielnie zredagowaną i podpisaną przez wszystkich uczniów klasy deklarację dobrego ucznia, który godnie reprezontować będzie naszą szkołę.

 

Nam starszym kolegom też się coś od was należy za wprowadzanie w tajniki wygodnego życia. Prosimy więc o wystąpienie z piosenką, żebyśmy mogli się przekonać, że czasami i wy sypniecie niezłym pomysłem.

 

Każda z klas pierwszych śpiewa ułożoną przez siebie piosenkę zachwalającą uroki mieszkania i uczenia się na wsi.

Teraz czas na zadania przygotowane przez starszych kolegów, które pierwszoklasiści muszą wykonać, jako test sprawdzający przygotowanie do funkcjonowania w wiejskim społeczeństwie szkolnym.

 

Bardzo dziękujemy za śpiewy, dobrze, że już skończyliście. Czas przystąpić do prawdziwego sprawdzianu. Przygotowaliśmy wam kilka zadanek. Oto one.

ZADANIE  1

Niech każda z klas wybierze po jednej osobie.

Za chwilę każdy z was będzie musiał odpowiedzieć na kilka prostych pytanek, za każdą dobrą odpowiedź klasa zdobędzie jeden punkt. Żebyście nie podsłuchiwali i mieli tyle samo czasu na odpowiedzi prosimy o wyjście na korytarz pod opieką starszych kolegów przedstawicieli klasy I b i I c.Posłuchacie tam sobie muzyczki, a jak przyjdzie wasza kolej to was zawołamy.

 

Konkurencja polega na tym, że każdy po kolei odpowiada na pytania. Osoby występujące jako druga i trzecia wychodzą w tym czasie na korytarz i dostają muzykę z walkmana, aby nie słyszeć odpowiedzi.

 

  1. Ilu nauczycieli pracuje w Zespole Szkół w Juchnowcu Górnym? Dopuszczalny błąd-3
  2. Ile jest wszystkich wejść do szkoły?
  3. Jak nazywają się panie bibliotekarki ( imię i nazwisko)
  4. Wymień nazwiska wychowawczyń klas pierwszych i przyporządkuj je klasom.
  5. W ciągu 10 sekund wymień nazwy wsi, z których dojeżdżają do szkoły nasi uczniowie. ( jak najwięcej)

Za każdą poprawną odpowiedź klasa zdobywa punkty.

ZADANIE 2

Do zadania prosimy 10-te lub 20-te numery z dziennika Wasze zadanie będzie polegać na alfabetycznym ułożeniu nazw podanych wsi. Jeden punkt można zdobyć za poprawność,         a drugi za najszybsze wykonanie zadania.

 

Każdy przedstawiciel klasy dostaje karteczki z nazwami okolicznych wsi i musi uporządkować je alfabetycznie.

ZADANIE 3

Tym razem przystępują do zadania numery 15 –te z dziennika, ewentualnie 16-te.

Sprawdzimy waszą wiedzę o zbożu. Musicie przykleić torebeczkę ze zbożem do kartki               i napisać obok jego nazwę.  Za każdą poprawną odpowiedź  zdobywacie jeden punkt.

Przejdźmy do trudniejszych zadań. Sprawdzimy teraz waszą sprawność.

ZADANIE 4

Każda dobra gospodyni w razie potrzeby szybko zrobi ciasto. Czasem zdarza się tak, że musimy wykazać się sprytem. Wy musicie wykazać się nim teraz, dla ułatwienia dostaniecie przepis na ciasto, które musicie zagnieść. Ale, żeby nikt nie poczuł się samotny w kryzysowej sytuacji pomogą wam drogie panie wasi panowie. Każdy porządny gospodarz wiejski potrafi dostarczyć do gospodarstwa, wszystko, czego potrzebuje gospodyni. Tak więc drodzy panowie pokażcie jakimi jesteście gospodarzami i dla swych gospodyń dostarczcie wszystkie produkty, o które was poproszą .

PRZEPIS:

-         4  jajka

-         1 margaryna

-         2 szklanki mąki

-         1 łyżeczka proszku do pieczenia

Uczeń drugiej klasy stoi z koszykiem jajek i łyżeczkami . Uczniowie klas pierwszych podchodzą do niego i na łyżeczce trzymanej w ustach przenoszą jajka, następnie od drugiego ucznia odbierają margarynę, która nie jest zapakowana i na dodatek jest dość miękka. Mąkę gospodyni odmierza szklanką, ale gospodarz nosi ją w rękach, nie może podejść do ucznia po mąkę więcej niż 4 razy, natomiast proszek do pieczenia dostaje jako nagrodę do ostatniego podejścia po mąkę( całą torebkę).

Dziewczyny zagniatają ciasto, najlepiej wyrobione wygrywa.

ZADANIE 5

Prosimy teraz o wybranie przez klasę sprytnego chłopaka.

Każdy dobry gospodarz potrafi ręcznie wydoić krowę. Aby sprawdzić, który z was jest faktycznie dobrym gospodarzem przygotowaliśmy rękawiczki z wodą jako symulator krowy do wydojenia, pokażcie jak poradzilibyście sobie z krową.

Wybrany uczeń udaje, że doi krowę, samorząd wybiera, który robi to najlepiej.

ZADANIE 6

Prosimy o wybranie z klasy sprytnej dziewczyny.

 

Przed każdą z dziewczyn ustawiane są trzy miseczki, jedna znich zawiera wymieszany groch z fasolą. Zadanie polega na jak najszybszym oddzieleniu fasoli od grochu do dwóch pozostałych miseczek. Wygrywa ta, która zrobi to najszybciej.

 

Chyba już się domyślacie, co musicie zrobić? Musicie oddzielić fasolę od grochu i macie to zrobić jak najszybciej.

 

 

 

 

 

            Samorząd podlicza punkty i ogłasza zwycięzką klasę, czyli najlepszych gospodarzy. Uczniowie z przegranych klas dostają do skonsumowania przygotowane przez samorząd „delicje”, czyli: ząbek czosnku, plaster cebuli, łyżeczkę musztardy.

 

Wszyscy bardzo się staraliście ale najlepiej przygotowaną klasą do życia w społecznośći wiejskiej okazała się klasa I…., jako nagrodę mamy dla was cukiereczki (rozdają cukierki) natomiast dla pozostałych uczniów też mamy nagrodę, tylko trochę mniej smaczną. Prosimy was o ustawienie się w szeregu. Do każdego podejdziemy i poczęstujemy, ale pamiętajcie nie można odmówić.

 

Kilkoro uczniów z klas drugich podchodzi do pierwszaków i na tacy roznoszą „delicje”.

 

Na pamiątkę tak miłego dnia mamy dla was dyplomy, z pewnością na nie zasłużyliście.          A w nagrodę zapraszamy na dyskotekę.

 

Samorząd przekazuje dyplomy wychowawcom .