Zespół Szkół
w Juchnowcu Górnym
mgr Małgorzata Dzitowska
mgr Anna Wysocka
nauczycielki
nauczania zintegrowanego
Scenariusz imprezy ekologicznej
z okazji Dnia Ziemi
„Mamy
tylko jedną Ziemię,
a
jej przyszłość zależy od każdego
na
pozór niewielkiego działania,
zależy
od każdego z nas...”
Florian Plit
Juchnowiec Górny, 22.04.2004 r.
ZADANIA EDUKACYJNO – WYCHOWAWCZE:
-
kształtowanie
ekologicznych postaw wobec przyrody,
-
budzenie
wrażliwości na piękno przyrody,
-
doskonalenie
sprawności umysłowych, manualnych i ruchowych,
-
kształtowanie
logicznego myślenia,
-
wdrażanie
do współdziałania w zespole,
-
uczenie
współdziałania uczniów starszych z młodszymi.
CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
-
rozumie
pojęcie: „ekologia”,
-
dba
o przyrodę,
-
zna
czynniki, które niszczą przyrodę,
-
rozwiązuje
zagadki,
-
potrafi
odszukać w zdaniach nazwy ptaków, kwiatów i zwierząt,
-
zna
piosenki o wiośnie i ekologii,
-
estetycznie
wykonuje prace plastyczne,
-
rozwija
swoją wyobraźnię.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: magnetofon, nagrania CD, modele kuli ziemskiej,
szablony motyli, puzzle o tematyce wiosennej, opaski na głowę, wizytówki,
dyplomy, zagadki, tekst piosenki „Przyroda”, transparenty, rysunki do piosenek,
teksty piosenek, karty pracy dla klas, folie, kolorowe taśmy, bibułki, kleje,
nożyczki, kolorowe gazety, wycinanki, arkusze szarego papieru, mazaki, wzór
Ekoludka, patyczki z gazet.
PRZEBIEG ZABAWY:
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA
POWITANIE:
1.
Powitanie – „Witam tych, którzy lubią: wiosnę, dobrą zabawę, mają niebieskie
oczy, przyszli tu z ochotą itp.”.
/wszyscy, którzy czują się powitani
machają do prowadzących ręką/.
2.
Taniec na powitanie – „Kwiatuszek”.
3.
Ustalenie zasad wspólnej zabawy – kontrakt:
·
Bawimy się wspólnie.
·
Jesteśmy uśmiechnięci.
·
Nie oceniamy.
·
Mówimy sobie po imieniu.
·
Obowiązuje zakaz mówienia o zmęczeniu.
·
Wiosenne
święto przygotowujemy wszyscy.
II. CZĘŚĆ GŁÓWNA
1.
Nauka piosenki „Przyroda”.
2.
„Życzenia do Ziemi” /plakat/, np. Życzymy, aby nikt nie łamał gałęzi.
/kl. II – III/.
„Prośby Ziemi” /plakat/ , np. Nie łam
gałęzi. Nie rzucaj śmieci. /kl. 0 – I/.
3.
Wiosenne piosenki kl. 0.
4.
Odczytanie haseł przez poszczególne klasy.
5.
Przedstawienie życzeń i próśb Ziemi w sposób plastyczny – wyklejanie
modelu Ziemi /kl. I – III/.
6.
Układanie i kolorowanie puzzli – kl. 0.
7.
Wiosenne piosenki kl. I.
8.
Dyskoteka z Ekoludkiem /przy piosence „Wiosna, wiosenny wieje wiatr”/.
9.
Utrwalenie piosenki „Przyroda”.
10.
„Bal na łące przyjaciół Ekoludka” - /sałatka/.
11.
„Przyroda wokół nas” – praca plastyczna na folii wyk. techniką kolażu.
12.
Wiosenne piosenki kl. II.
13.
Rozwiązywanie zagadek.
14.
„Baśniowe motyle” – ozdabianie szablonów wg inwencji uczniów.
15.
Utrwalenie piosenki „Przyroda”.
16.
Taniec „Jadą, jadą misie”.
17.
Rozwiązywanie zagadek /cz.2/.
18.
Wiosenne piosenki kl. III.
19.
„Muzyczne zagadki Ekoludka”:
·
„Gdy strumyk płynie z
wolna”,
·
„Konik na biegunach”,
·
„Kwiatki – bratki”,
·
„Wkrótce wiosna”,
·
„Kwiecień – plecień”,
·
„Już ozimina”,
·
„Ogórek”,
·
„Kle, kle boćku”.
20.
Prezentacja prac /folia/.
21.
Utrwalenie piosenki „Przyroda”.
III. CZĘŚĆ KOŃCOWA
1.
Taniec „Wszyscy pięknie dziękujemy”.
2.
Rozdanie dyplomów.
3.
Wykonanie lizaków /Ekoludek/.
4.
Parada z Ekoludkiem.
5.
Pożegnanie.
Opracowanie i prowadzenie imprezy:
mgr Małgorzata Dzitowska i mgr Anna Wysocka
ZESTAW ZAGADEK:
1.
Ma króciutkie nóżki i maleńki ryjek.
Chociaż igły nosi, nigdy nic nie szyje. /jeż/
2.
Chodzi przy pomocy jednej tylko nogi.
Kiedy go poprosisz, pokaże ci rogi. /ślimak/
3.
Co to za owad czerwony, w kropki ma
spódnicę:
Chętnie zjada mszyce... /biedronka/
4.
Nogi ma czerwone, cienki jak patyki.
A po nasze żaby przybył on z Afryki. /bocian/
5.
Jak się to drzewo nazywa,
które się białą
korą okrywa? /brzoza/
6.
Co buduje każdy ptak, by hodować
pisklęta,
a tylko kukułka o tym nie pamięta? /gniazdo/
7.
Pełno nas w całym lesie, każda coś
dźwiga, niesie
i dajemy
przykłady wspólnej pracy i zgody. /mrówki/
8.
Są to bardzo miłe, kolorowe kwiatki.
A zwą się rodzinnie, po prostu ... /bratki/
9.
Choć nie jest kowalem, umie kuc wytrwale.
Choć nie jest doktorem, leczy drzewa chore. /dzięcioł/
10. Ma koronę – królem nie jest.
Pączki ma – lecz ty ich nie jesz.
W środku – słoje – nie ze szkła.
W papier się zamienić da. /drzewo/
11. Gniazdo z błota lepi, pod dachu okapem.
Przylatuje z wiosną, by uciec wraz z latem. /jaskółka/
12. Często w lesie ją usłyszysz, czasami w zegarze.
W lesie, gdy chcesz, wróżbę powie,
w zegarze – czas wskaże.
/kukułka/
13. Kto chce doczekać pociechy?
Kto chce jeść moje orzechy?
Niech mnie nie łamie, nie zgina.
O to was prosi – kwitnąca ...... /leszczyna/
14. Nie smok żaden - nie
ma pyska,
dymem zionie, iskry ciska.
W lesie pożre krzaki, drzewa,
popiół potem wiatr rozsiewa. /ogień/
15. Jeszcze śpi wszystko, co żyje,
jeszcze nic nie
rośnie.
A on śmiało śnieg przebija,
opowie nam o wiośnie. /przebiśnieg/
16. Wzbija się w niebo śpiewak malutki.
Z góry przesyła wiosenne nutki.
A każda nuta dźwięczny jak dzwonek,
i już wiadomo, że to .... /skowronek/
17. Sto płatków biało – różowych,
dookoła żółtego środka.
Każdy chyba odgadnie, że to mała ..... /stokrotka/
18. Służy do picia, służy do mycia.
Bez niej na ziemi, nie byłoby życia. /woda/
19. Nadchodzi po zimie, znasz dobrze jej imię.
Kroczy w kwiatów pąkach i w promieniach słonka. /wiosna/
20. Skaczą po łące, pływają w wodzie.
Z bocianem żyją w ciągłej niezgodzie. /żaby/
KARTY PRACY:
KLASA
I
Odszukaj
ukryte w zdaniach nazwy ptaków, zwierząt i kwiatów.
1. Będzie nam potrzebna dobra tektura. /bratek/
2. Wróć szybko, bo ci Ania zje wszystkie cukierki. /bocian/
3. W poniedziałek otrzymasz nagrodę. /kot/
KLASA II
Odszukaj
ukryte w zdaniach nazwy ptaków, zwierząt i kwiatów.
1. Będzie nam potrzebna dobra tektura. /bratek/
2. Czemu Jaś minę ma bardzo smutną? /jaśmin/
3. Wróć szybko, bo ci Ania zje wszystkie cukierki. /bocian/
4. Nie włączaj Kasiu komputera. /czajka/
5. W poniedziałek otrzymasz nagrodę. /kot/
6. W szkole męczyła marka czkawka. /kaczka/
KLASA III
Odszukaj
ukryte w zdaniach nazwy ptaków, zwierząt i kwiatów.
1. Będzie nam potrzebna dobra tektura. /bratek/
2. Czemu Jaś minę ma bardzo smutną? /jaśmin/
3. Podróż autokarem trwała trzy godziny. /róża/
4. Wróć szybko, bo ci Ania zje wszystkie cukierki. /bocian/
5. Nie włączaj Kasiu komputera. /czajka/
6. Podaj mi wiosło, Wiktorze. /słowik/
7. W poniedziałek otrzymasz nagrodę. /kot/
8. W szkole męczyła Marka czkawka. /kaczka/
9. W worku Radka brakuje jednego buta. /kura/