SPRZATANIE ŚWIATA – POLSKA 2004

 

Sprzątanie świata to wielka, międzynarodowa akcja obejmująca swym zasięgiem ponad 130 państw. Wystartowała w 1993 roku z inicjatywy australijskiego żeglarza Iana Kiernana. Dzisiaj w „Clean Up the World” uczestniczy ponad 40 miliomów wolontariuszy, którym przyświeca wspólny cel, jakim jest czyste środowisko. Do Polski idea „Sprzątania świata” przywędrowała w roku 1994 za sprawą mieszkającej wówczas w Australii Miry Stanisławskiej – Meysztowicz.

W piękne, słoneczne przedpołudnie 18 września 2004 roku uczniowie Zespołu Szkół w Juchnowcu Górnym wraz z nauczycielami po raz kolejny przystąpili do oczyszczenia swojego najbliższego otoczenia. Zaopatrzeni w worki, rękawiczki, zapał do pracy oraz uśmiech wyruszyli na poszukiwanie śmieci. Uczniowie Szkoły Podstawowej uprzątnęli teren szkoły, cmentarz i jego okolice, teren wokół Urzędu  Gminy, Kościoła i biblioteki. Zadbali o czystość pobocza drogi prowadzącej do Juchnowca Dolnego i Ośrodka Zdrowia. Młodzież gimnazjum wyruszyła z workami nieco dalej.

Uczniowie klas pierwszych zadbali o czystość boiska sportowego w Juchnowcu Dolnym wraz z przyległymi do niego terenami leśnymi. Klasy drugie i trzecie uprzątnęły pobocza i tereny zalesione wzdłuż drogi Janowicze – Ogrodniczki i wysypisko – Juchnowiec Kościelny.

Zebrano ogółem około 9 m3 śmieci. Czy to dużo, czy mało? Myślę, że wciąż za dużo. Mamy jednak nadzieję, że w przyszłym roku będzie ich znacznie mniej.

Hasło tegorocznej akcji brzmiało: „EKOLOGICZNE POPROSZĘ!”.

Mira Stanisławska – Meysztowicz w swoim liście do wszystkich uczestników tegorocznej kampanii „Sprzątanie świata – Polska 2004” pisze między innymi:

Niech, zatem mają odwagę wszyscy: i ci, których tak wielu spotkałam w Polsce, i ci, którzy chcieliby, ale nie wiedzą jak się do tego zabrać, niech mają odwagę „Poprosić
o ekologiczne!”, wręcz  zażądać i wymagać. Od naszych codziennych wyborów zależy nasz
i naszego otoczenia los – zależy choćby czy na wysypiskach śmieci będą rosły góry plastików i torebek foliowych, które tak bez opamiętania bierzemy w sklepach, czy na osiedlu firma komunalna postawi pojemnik na zbiórkę opakowań szklanych”.

 

Nie zdziwcie się, jeżeli od uczniów Zespołu Szkół w Juchnowcu Górnym usłyszycie: „EKOLOGICZNE POPROSZĘ!”. Oni wiedzą, co to znaczy. Na dowód tego przygotowali zabawne rymowanki. Oto niektóre z nich:

 

”Kiedy pójdę do  sklepu – ekologiczne poproszę,

bo od dzisiaj koledzy, reklamówek nie noszę”.      II b

„Ekologicznie poproszę, używajcie kosze, bo śmieci nie znoszę”   IV b  

„Razem z nami za pan brat,

ekologicznie poproszę – posprzątaj świat”.    V c

 

W przyszłym roku znów ruszymy do akcji „Sprzątanie świata”, ponieważ pragniemy mieszkać i pracować w czystym środowisku. Myślę, że większość z nas zgodzi się ze słowami pewnego zakonnika:

 

”Jeżeli świat jest jak szyba, przez którą duch nasz może dotrzeć do wielu wspaniałych rzeczy, to musimy więcej troszczyć się o to, żeby ta „szyba” była możliwie czysta!”

 

Iwona Gisztorowicz, Agnieszka Skarżyńska