Dnia 1 października 2004r. w Zespole Szkół w Juchnowcu Górnym uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej uczestniczyli w nietypowej lekcji historii, podczas której obejrzeli inscenizację teatralną z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Inscenizacja miała miejsce w małej sali gimnastycznej. Po wejściu na salę widz znalazł się w zaimprowizowanej, pogrążonej w półmroku izbie kuchennej. Znajdowało się już tam w zastygłych pozach kilka osób: przy stole – mężczyzna w sile wieku (główny narrator – Grzegorz Sałaciński IIb), obok niego współtowarzysz (Tomasz Moniuszko IIb). Razem

z nimi siedziała także starsza kobieta (Paulina Przymierska IIb). Po kuchni krzątała się młoda kobieta (Magdalena Zdanuczyk IIa), która częstowała zebranych herbatą, opiekowała się bawiącym się nieopodal dzieckiem (Daniel Zając IIb) i obierała na obiad ziemniaki. Zebrani uczestniczyli w przejmującej opowieści na temat wydarzeniach powstańczych.

Za zaimprowizowanym oknem  panowała deszczowa, wietrzna jesień. Zza przezroczystej kotary widoczne były kontury postaci trzech wieszczek (Marzena Głowacka IIb, Anna Bycul Iia, Marta Muszyńska IIb), pojawiających się co jakiś czas na scenie, by skomentować fakty, o których wspominał narrator.

Tuż przed spektaklem Monika Maksiewicz Ic zapoznała widzów z krotką notką historyczną na temat Powstania Warszawskiego.

Scenariusz w oparciu o utwory polskich poetów, świadków wydarzeń sprzed 60 lat napisała p. Jolanta Samojluk, która również opracowała muzykę do inscenizacji. Konsultacji historycznej udzieliła p. Alicja Borchert. Scenografia i rekwizyty były dziełem pp. Alicji Borchert i Małgorzaty Dzitowskiej. O dodatkowe rekwizyty i elementy scenografii zadbali także uczniowie grający w przedstawieniu.